AktüelDünyaGüncelGündemTürkiye

AP’den LGBTİ+’ların Haklarını Güçlendiren Karar!

Paylaş:

Avrupa Parlamentosu (AP), cinsel kimlik ve yönelimleri sebebi ile ayrımcılığa uğrayanların haklarını artırmayı hedefleyen karar tasarısını onaylarken, Avrupa Birliği (AB) üyesi Romanya, Polonya ve Macaristan’ı eleştirdi.

AP’de bugün yapılan oylamada, LGBTİ+ bireylerin haklarına yönelik metin 161’e karşı 387 vekilin oyu ile kabul edildi. 123 vekil ise çekimser oy kullandı.

AP’de kabul edilen karar metninde, LGBTİ+ bireylere, serbest dolaşım hakkı çerçevesinde, AB sınırları dahilinde yaşama ve çalışma hakkı öngörüyor. Metinde, bir AB ülkesinde geçerli olan evlilik akdinin ve hayat arkadaşlığının diğer AB ülkelerinde de tanınması ve homoseksüel eşlere heteroseksüel eşlerle aynı hakların verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Öte yandan, karar metninde AB’ye üye devletlerin “ahlaki” gerekçelerle, kendi ülkelerinde yaşamak isteyen “gökkuşağı aileleri” olarak adlandırılan eş cinsel çiftlerin ve çocuklarının haklarını ihlal etmemesi gerektiği aktarıldı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri karar metninde eş cinsel çiftlerin ve çocuklarının aile birleşiminde heteroseksüel çiftler ve çocukları ile aynı haklara sahip olmasını istedi.

Karar metninde, Romanya Avrupa Adalet Divanı’nın kararını uygulamaya geçirmediği için eleştirildi. Söz konusu kararda, Avrupa Adalet Divanı Rumen bir erkek ile evli olan ABD vatandaşı erkeğin serbest dolaşım hakkı çerçevesinde Romanya’da oturma izni alabilmesi gerektiğine hükmetmişti.

Polonya ve Macaristan ise LGBTİ+ bireylere yönelik ayrımcılık sebebi ile eleştirildi. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu’ndan bu ülkelere ilişkin mevcut bütün araçlarla tedbirlerin artırılmasını istedi.

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?

Manyezitin 700- 1200oC ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.  Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.
  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ

0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu