AktüelGüncelGündemSiyasetTürkiye

Araştırma: Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan mı, muhalefetin adayı mı kazanır?

Paylaş:

Araştırma: Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan mı, muhalefetin adayı mı kazanır?

Kamuoyu araştırma şirketi Yöneylem’in Aralık 2021’e ilişkin Türkiye Siyaset Paneli araştırması sonuçlandı. Doç. Derya Kömürcü başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırmada, iktidardaki Cumhur İttifakı partilerinde oy kaybının sürdüğü görüldü. AKP’ye destek yüzde 32.3’e, MHP’ye destek de yüzde 6.1’e indi. CHP, yüzde 30 bandını aşarak yüzde 31.5 ile AKP’yi yakaladı. İYİ Parti’ye destek yüzde 12.6 olarak ölçüldü. Böylece Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 39.4’te kalırken, Millet İttifakı’nın iki büyük bileşenine verilen destek yüzde 44.1’e yükseldi.

“Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan mı, muhalefetin adayı mı kazanır” sorusuna katılanların yüzde 61.9’u muhalefet adayının kazanacağını söyledi.  Erdoğan’ın kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 38.1’de kaldı. Parlamenter sisteme dönülmesini isteyenlerin oranı yüzde 62, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile devam etmek isteyenlerin oranı yüzde 30.5 oldu. Erken seçim isteyenlerin oranı yüzde 55, istemeyenlerin oranı yüzde 41 oldu. Seçmenlerin yüzde 61’i “Türkiye kötü yönetiliyor”, yüzde 25’i “iyi yönetiliyor” görüşünü de belirtti. Erdoğan’a en yaygın oy vermeme nedeni de “Kötü yönetim” olarak vurgulandı. “Erdoğan’a asla oy vermem” diyenler, 20 yıllık yönetimden rahatsızlığını dile getirdi.

İMAMOĞLU FARK ATTI

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, Erdoğan’ı, HDP’nin Selahattin Demirtaş’ı, Millet İttifakı’nın ise Ekrem İmamoğlu’nu aday göstermesi durumunda, seçmenlerin yüzde 37’si Erdoğan’ı, yüzde 41’i İmamoğlu’nu, yüzde 10’u Demirtaş’ı destekliyor. “Kararsızım” diyenler yüzde 1.6;  “Oy kullanmam’’ diyenler ise yüzde 8.6 seviyesinde kaldı. 2. turda ise Erdoğan 37.4, İmamoğlu ise 51.6 oy alıyor. İmamoğlu Erdoğan’a karşı, hem ilk turda hem de 2. turda üstünlük sağlıyor. Muhalefetin adayının Kılıçdaroğlu olması durumunda ise seçmenlerin yüzde 37’si Erdoğan’ı, yüzde 33’ü Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini ifade etti. Kararsızlar yüzde 2, oy kullanmayacaklar ise yüzde 14 olarak ölçüldü.

Ankette, “Asgari ücrete yapılan zam iktidarın oyunu artırır mı” sorusu da yöneltildi. Yüzde 68’i iktidarın oy oranında artış olacağını düşünmediğini, yüzde 25 ise artacağını öne sürdü. Seçmenlerin yüzde 74’ü Türkiye’nin geçen yıla göre daha kötü bir durumda olduğunu düşünüyor. Seçmenlerin yüzde 58’i Türkiye’nin 2022’de daha da kötüye gideceğini düşünüyor.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu