GüncelGündem

Arka arda yaşanan sarsıntılar korkuttu… Uzmanı o vilayet uyardı: Sıkışma var

Paylaş:

Hakkari Yüksekova’da arka arda meydana gelen zelzeleler huzursuz ederken, bölge son olarak pazar günü 4.4 ile sallandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Afet İdaresi ve Zelzele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Azad Sağlam Selçuk, Hakkari bölgesinde 2 fayın olduğunu belirterek, bunlardan birinin Yüksekova başkasının ise Şemdinli fay zonu olduğunu söyledi.

Bu fayların 2012 yılında MTA’nın canlı fay haritasında işaretlendiğini belirten Prof. Dr. Sağlam, “6 Şubat 2023 sarsıntılarını yaşadıktan sonra maalesef ülkemiz biraz daha bu hususlarda hassas duruma geldi.

Bölgede kuzey-güney taraflı bir sıkışma var biliyoruz. Yüksekova ve Şemdinli’de ise daha evvelki yıllarda yapılan araştırmalarda zati sismik boşluk olarak isimlendirilmiş. Sismik boşluk aşikâr bir müddettir sarsıntı üretmeyen ve önümüzdeki yıllarda sarsıntı üretme potansiyeli yüksek olan faylardan biri durumunu gösteren en değerli yerlerden biri” dedi.

Bölgede daha evvel de küçük sarsıntıların olduğunu da anlatan Prof. Dr. Sağlam, “6 Şubat sarsıntılarından sonra da tansiyonun Bitlis-Zagros Sütur Zonu ile bu bölgeleri aktarıldığı bilgisi de geldikçe bu bölgedeki zelzele olma riski de yükseldikçe bölge olarak daha hassas bir duruma geldik. Evet, Yüksekova, Şemdinli fay zonu sismik boşluklardan bir tanesi, yani sarsıntı üretme potansiyeli olan yerlerden bir tanesi” dedi.

‘TARİHÇESİ BİLİNMEYEN, MERAK EDİLEN FAYLARDAN’

Bu yıl bölgede kapsamlı bir çalışma yapılacağını da anlatan Prof. Dr. Sağlam, şöyle konuştu:

-Van YYÜ, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Maden Tetkik ve Arama (MTA), AFAD ile hazırlanan ‘Türkiye Canlı Faylarının Paleosismolojik Özelliklerinin Belirlenmesi: Yüksekova-Şemdinli Fay Zonu, Başkale, Erciş ve Tutak Fayı Projesi’, kapsamında Yüksekova-Şemdinli fay zonunun aslında en son ne vakit zelzele ürettiğini bulacağız.

-Ondan evvelki tarihi periyotlarda ne vakit sarsıntı ürettiğini bulup bundan sonra ne vakit zelzele olabilir yahut sarsıntı yenilenme aralığı yani zelzele tekrarlanma aralığı ne kadar müddettir bunlarla ilgili bilgilere ulaşmış olacağız. Bu hem Türkiye için hem bizim için değerli bir bilgi olacak.

-Çünkü Yüksekova, Şemdinli fay zonuna baktığınız vakit 1900’lü yıllardan günümüze kadar hiç büyük bir sarsıntı üretmedi. Bizim aletsel devir dediğimiz. Tarihî devir kayıtlarında da tam bir data yok aslında.

-Yüksekova ile ilgili yani, büyük bir zelzele var mı yok mu bunun bilgisi yok. Yalnızca şöyle bir bilgi var.

-1930’larda Salmas fayına bağlı olarak zelzele meydana geliyor. Bu bölge içerisinde 2 bin 300 kişi hayatını kaybediyor. Fakat yalnızca Türkiye’de değil toplam olarak o bölge içerisinde. Bir tek bu bilgi var. Onun dışında aslında tarihçesi bilinmeyen merak edilen faylardan bir tanesi.

Azad Sağlam Selçuk

HENDEKLER KAZIP TAHLİLLER YAPILACAK

Hazırladıkları proje kapsamında, yapılacak çalışmanın ehemmiyetine değinen Prof. Dr. Sağlam, bunun sonunda imara temel çalışmalarda kullanılmak üzere zelzele senaryoları üretileceğini, bu nedenle kentleşme, kentleşmenin bu manada tekrar revize edileceğini söyledi.

Prof. Dr. Sağlam, şöyle konuştu:

-Bir fay yalnızca bir sarsıntı üretip bitmiyor. Sarsıntı tekrarlanma aralığı var. Aşikâr bir tansiyon birikimi var.

-Bu birikim tekrarlarının ortaya çıkarılması için faylar boyunca hendek hafriyatları yapıyoruz. 30 metre uzunluğunda kısmen 4 ile 6 metre derinliğinde hendekler açıyoruz. Bu hendekler içerisinde faya ilişkin öz geçmiş bilgilerine ulaşmaya çalışıyoruz. Bu bilgelerle çeşitli tahliller ve tarihlendirme yaparak diyoruz ki örneğin, Çaldıran fayı üzerinde sarsıntı tekrarlanma aralığı yaklaşık 500 ile 700 yıl ortasında.

-Bunun bilinmesi değerli bir şey. Zira siz buna nazaran bütün planlamalarınızı yapıyorsunuz. En değerli şey TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal, AFAD Lideri Orhan Tatar’ın sayesinde 2023 sarsıntılarından sonra fayların öz geçmişlerinin çıkartmak için Türkiye geneli başlatılmış bir proje” diye konuştu.

‘YÜKSEKOVA’DA YER KÖTÜ’

Bu yıl yapacakları çalışmalarla şayet yanlışsız datalar elde ederlerse birçok bilgiyi gün yüzüne çıkartmış olmayı düşündüklerini anlatan Prof. Dr. Sağlam, “Fayın nerden geçtiğini haritalayacağız. Yüksekova, tabanı aslında makûs olan bölgelerden bir tanesi. Şemdinli, Yüksekova’ya nispeten daha güzel, daha kayalık taban üzerindedir. O yüzden zelzeleler olduğu vakit Şemdinli sarsıntıları daha az hissediyor, Yüksekova’da bu kadar huzursuz olmasının sebebi biraz da yer özellikleri. Yüksekova’da en fazla dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi yere bağlı olarak sarsıntı direktörüne uygun konutlar yapılmış mı, yapılmamış mı? Şu anda Yüksekova’da binaların zelzele performansıyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Kimi okullar boşaltıldı. Bu kıymetli bir şey. Evet doğrudur Yüksekova’da her an büyük bir zelzele olabilir ancak bu sarsıntının tarihi ve kaç büyüklüğünde sarsıntı üretebileceği ile ilgili bilgiler elimizde mevcut değil” diye konuştu.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu