Dünya

NATO’da kriz çıkaracak ayrıntı: Hangi ülke ne kadar harcıyor, Türkiye kaçıncı sırada?

Paylaş:

ABD,5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri atmosferine girerken Cumhuriyetçilerin aday adayı olan eski lider Donald Trump’ın NATO hakkındaki kelamları tartışılmaya devam ediyor.

Trump’ın hafta sonu Rusya’nın savunma harcamalarına adil bir biçimde katkıda bulunmayan NATO ülkelerine ‘ne isterse yapmasına’ müsaade verilmesi gerektiği istikametindeki açıklaması büyük reaksiyon toplamıştı. Trump, “Ödemediniz mi? Borçlu musunuz? Hayır, sizi korumazdım. Aslında onları ne halt istiyorlarsa yapmaları için cesaretlendirirdim. Ödemelisin. Faturalarınızı ödemelisiniz” sözlerini kullandı.

Daily Mail’in hazırladığı haritada NATO üyesi ülkelerin harcamaları gözüküyor. Türkiye’nin oranının yüzde 1.31 olduğu görülüyor.

2014 yılında NATO üyeleri gayrisafi yurt içi harcamalarının (GSYİH) %2’si oranında savunma harcaması yapmayı taahhüt etmişlerdi. Lakin İngiliz medyası en aktüel dataları paylaşarak NATO’nun 31 üyesinden yalnızca 11’inin bu gayeye ulaştığını ortaya çıkardı. İngiliz Daily Mail gazetesi, “Hangi ülkeler asgarî olan yüzde 2’yi harcıyor ve hangi ülkeler ABD ve İngiltere’nin müdafaasına sırt dayıyor. Bu grafik, Avrupa’nın üçte birinin faturalarını ödemediğini gösteriyor” başlığını kullandı.

Geçen yıl Temmuz ayında yapılan varsayımlara nazaran 31 NATO ülkesinden yalnızca 11’i 2023 yılında GSYH’nin %2’si oranında savunma harcaması gayesini tutturma yolunda ilerledi. Bu üyeler sırasıyla %3.9 ve %3.49’luk katkı sağlayan Polonya, ABD, Yunanistan, Estonya, Litvanya, Finlandiya, Romanya, Macaristan, Letonya, İngiltere ve %2.03’lük oranla eşiği şimdi geçen Slovakya oldu.

AB’nin ekonomik ağır toplarından ve birliğin kurucu üyelerinden olan Fransa ve Almanya ise sırasıyla %1.9 ve %1.57’lik oranlarla barajı geçemedi. Alman yetkililer, kısmen Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına cevap olarak kurulan 1 milyar euroluk özel bir fon sayesinde bu yıl %2’lik maksadı tutturmayı beklediklerini belirttiler. GSYH’nin %2’si oranındaki savunma harcaması gayesini tutturamamasına karşın Almanya, Ukrayna’nın silahlanmasına en fazla katkıda bulunan ikinci ülke pozisyonunda ve Şansölye Olaf Scholz öbür AB ülkelerini daha fazla katkıda bulunmaya zorluyor.

NATO sayılarına nazaran, ulusal GSYİH’ye oranla en düşük harcama yapanlar sırasıyla yalnızca %1.26, %1.26 ve %0.72 ile İspanya, Belçika ve Lüksemburg oldu. Lüksemburg’un öteki NATO ülkelerine kıyasla küçük boyutu ve kaynakları göz önüne alındığında, birebir gereklilikleri karşılaması beklenmemekte ve İzlanda ise kurucu NATO üyesi olmasına karşın kendi ordusuna sahip olmadığı için listede yer almıyor.

YENİ BİLGİLER PAYLAŞILACAK

Veriler hakkında bilgi sahibi olan bireylere nazaran, NATO’nun önümüzdeki günlerde daha fazla müttefikin %2’lik maksadı karşıladığını gösteren güncellenmiş sayılar yayınlaması bekleniyor.

Güvenlik bloğunun yakın gelecekte 32 ülkeye genişlemesi de planlanıyor ve İsveç, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın çıkardığı pürüzler nedeniyle müracaatının onaylanmasını bekliyor.

Ancak mevcut sayılara nazaran, İzlanda ve Lüksemburg hariç olmak üzere, savunma harcamaları GSYH’nin %1.5’inin altında kalan yedi üye ülke var.

Daily Mail’in paylaştığı datalara nazaran Türkiye, İspanya akabinde geldi. Türkiye’nin harcamasının GSYİG’in yüzde 1.31’ine denk geldiği belirtildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu