Ekonomi

AVM’lerde yabancı yatırımlar eridi

Paylaş:

Yüksek yatırım maliyetleri ve kira mukavelelerindeki uygulamalar nedeniyle yavaşladığı belirtilen alışveriş merkezi yatırımlarında yabancı sermayenin hissesi da eridi. Yabancı perakende markalarının bir devir arka arda çıkış yaptığı dalda en değerli sorunun kiralama alanındaki hukuksal kahırlar olduğunu kaydeden Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD)Yönetim Şurası Lideri Nuri Şapkacı,  “50 milyar dolarlık yatırım hacmine sahip bölümümüz 2.1 milyon bireye istihdam sağlıyor. Son vakitlerde yabancı yatırım oranımız toplam portföy içinde yüzde 30’lardan yüzde 18’lere indi. 2018’de kiralar dövizden TL’ye döndükten sonraki yabancı yatırımcı hissesi bu. Toplam 50 milyar dolar içinde 8 milyar dolara indi” diye konuştu.

HUKUKİ DÜZENLEME ŞART

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen AYD Alışveriş İktisadı Doruğu’nda yaptığı konuşmada dalda yeni yatırımlara muhtaçlık olduğunun görüldüğünü ve burada memleketler arası normların, standartların yakalanmasının büyük değer taşıdığını kaydeden Şapkacı, şöyle devam etti: “Biz ülkemizin ticari gayrimenkuller için büyük bir potansiyel barındırdığına ve mukavele serbestisiyle yatırımların artacağına inanıyoruz. Milletlerarası normları Türkiye’ye getirdiğimiz, uyguladığımız takdirde kıymetli yatırımları Türkiye’ye çekeceğimizi düşünüyorum. Enflasyonun üstte olduğu devirlerde yatırımcıların karar vermesi zorlaşır. Enflasyon başını eğdi. Yavaş yavaş aşağı indikten sonra Türkiye’ye yatırımların yapılmaması için hiçbir sebep yok.” FİBA CB CEO ve İdare Şurası Üyesi Yurdaer Kahraman da en kıymetli hususlardan birinin yabancı yatırım olduğunu belirterek, “Yabancı yatırımı Türkiye’de tutmamız gerekiyor” dedi.

AYD Lideri Nuri Şapkacı

Cirolarda yüzde 103 artış:

Konuşmasında kesime ait bilgiler de veren AYD Lideri Nuri Şapkacı, “Alışveriş merkezlerimiz, pandemi periyodunun badirelerini atlatmayı başarmış, kasım ayında hafif bir düşüş eğilimi olsa da 2023 yılının üçüncü çeyreğinin sonunda geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 103 oranında ciro artışı sağlamıştır. Ziyaretçi sayılarımız ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 12 oranında artarken adet bazında satışlarda da kıymetli artışlar vardır” dedi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu