Ekonomi

Avrupa Birliği ve ABD ortasında ticaret savaşı mı başlıyor?

Paylaş:

ABD Kongresi’nin geçtiğimiz aylarda kabul ettiği Enflasyon Azaltma Yasası’ndaki (IRA) kararlar AB ve ABD’yi karşı karşıya getirdi. Tansiyonun büyümesi ticaret savaşı tasalarını de artırdı.

Yasada ABD’de üretilecek çeşitli eserlere vergi indirimleri sağlanmasına dönük kararlar yer alıyor. Bu da şirketlerin yatırımlarını ABD’ye alması ve araba devleri başta olmak üzere pek çok sanayi kuruluşunun Avrupa’dan çekilmesi manasına geliyor. Bu durum da AB siyasetçilerini öfkelendiriyor.

GÖREV GÜCÜ OLUŞTURULDU

Financial Times’ın haberine nazaran, AB ve ABD Brüksel ve Washington, ABD’de çıkan Enflasyonu Düşürme Yasası’nın “Amerikan’dan satın al” kararlarını ele almak için bir vazife gücü oluştururken Avrupa başşehirleri de sonu ticaret savaşı ile bitebilecek tedbirleri almak için hazırlık yapmaya başladı.

AB bakanları şuanda mümkün bir ticaret savaşının önüne geçmeye çalışsa da 369 milyar dolarlık yeşil sübvansiyonlar konusunda ABD ile berbatlaşan uyuşmazlığı çözmek için vakit daralıyor.

AB BAKANLARI ÖFKELİ

Cuma günü Brüksel’de gerçekleşen AB ticaret bakanları toplantısına başkanlık eden Çekya bakanı Jozef Sikela, 5 Aralık’ta yapılacak Ticaret ve Teknoloji Kurulu toplantısına kadar tahlil istediğini söyledi.

Sikela, “Bizim için kıymetli olan, ABD’nin kaygılarımızın farkında olması ve vazife gücünün her iki taraf için de kabul edilebilir bir tahlil bulması gerektiğidir” dedi. Sikela ayrıyeten ABD’nin sübvansiyon planının ölçeği konusunda AB’de artan telaşın altını çizdi.

Hollanda Ticaret Bakanı Liesje Schreinemacher ise maddeyi ‘çok tasa verici’ olarak nitelendirerek “Her ne biçimde olursa olsun bir ticaret savaşından kaçınmak istiyorum. Rastgele bir ticaret savaşından kimse yarar sağlamaz” dedi.

İrlanda Başbakan yardımcısı Leo Varadkar, “AB’den ABD’ye bir cevap gelecek. Kimse sübvansiyon yarışına girmek istemiyor lakin ABD’nin yaptığı nitekim hür ticaret ve adil rekabet prensiplerine uygun değil” diye konuştu.

Fransa üzere kimi AB üyeleri ise Brüksel’i ABD’nin yasasını kopyalamaya çağırdı. Ülke AB’ye kendi “Avrupa’dan Satın Al” yasasını çıkarmayı önerirken Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck de sübvansiyonların artırılmasını önerdi.

Hollanda ve İsveç üzere daha küçük ve liberal devletler ise başka ticari ortakların misillemesine davetiye çıkarabilecek bir sübvansiyon yarışına karşı ikazlarda bulundu.

YENİ YASA NE GETİRİYOR?

IRA diye isimlendirilen yasa, ABD’li tüketicilere ve şirketlere elektrikli araçlar, rüzgar türbinleri ve yeşil hidrojen üzere eserler için vergi kredileri ve sübvansiyonlar sağlıyor. Fakat bu sübvansiyonların ekseriyetle ABD’de üretilen eserler için sağlanması öngörülüyor.

Yasa 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek. Lakin şimdiden birçok AB şirketi bir sonraki yatırımları için Avrupa yerine ABD’yi seçeceklerini duyurdu. Bunda vergi avantajlarının yanı sıra ABD’de güç fiyatlarının çok daha düşük olması da tesirli oldu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu