AVRUPA NEFESİNİ TUTMUŞ BEKLİYOR

Avusturya’da 22 Mayıs 2016 Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi’nin (FPÖ) adayı Norbert Hofer ile Yeşiller partisi eski genel başkanı olan, bağımsız aday Alexander Van der Bellen arasındaki başa baş mücadele sürüyor. Sonucu, sayısı 900.000’i bulan mektup oylarının belirlemesi bekleniyor.

FPÖ‘nün adayı Norbert Hofer’in oy oranı yüzde 51,9, rakibi Alexander Van der Bellen’in ise yüzde 48,1 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dört hafta önce yapılan ilk turunu Hofer yüzde 35 oy oranıyla kazanmış, böylece FPÖ, tarihinde Avusturya genelinde yapılan seçimlerdeki en yüksek oy oranına ulaşmıştı. Rakibi Van der Bellen ise ilk turda yüzde 23 oy oranında kalmıştı.

 

Sağ oyların yükselişi

Hofer’in seçimin ikinci turunu da  kazanması durumunda, Avrupa’da ilk kez bir sağ popülist cumhurbaşkanlığı makamına gelmiş olacak. Bu durumun, 1945’ten bu yana Avrupa’nın yaşadığı en feci sağa kayış olacağı söyleniyor. Hofer ise kendisini “büyük toplumsal sorumluluk taşıyan merkez sağ bir politikacı” olarak tanımlıyor. Yeni cumhurbaşkanı 8 Temmuz’da yemin ederek altı yıllık görev dönemine başlayacak. Avusturya Anayasası’na göre cumhurbaşkanları sadece iki dönem görev yapabiliyor.