GüncelGündem

Avrupa’da çalışma vizesi en kolay hangi ülkelerden alınıyor?

Paylaş:

Avrupa Birliği (AB) üyeleri genelde, AB dışından gelenler için yaşamak ve iş bulmanın en zor olduğu ülkeler olarak biliniyor. Bunun dışında Avrupa’nın en küçük ülkeleri Liechtenstein ve Vatikan ise bütün dünyada en katı göçmen kurallarına sahip yerler arasında gösteriliyor.

Euronews’in haberine göre, bununla birlikte ciddi istihdam sorunu çeken bazı Avrupa ülkelerinin göçmenler için kurallarını son aylarda gevşettiği veya gevşetme yolunda adımlar attığı bilinen bir gerçek.

AB vatandaşı olmayanların çalışma vizesi alabileceği ülkelerin listesi şöyle:

Almanya

Almanya son dönemde yurt dışından vasıflı göçmen işçileri ülkeye çekmek için yeni bir “fırsat kartı” uygulaması başlattı. ‘Chancenkarte‘ denilen bu uygulamada gerekli becerilere sahip işçilerin Almanya’ya daha kolay gelmesini sağlamak adına bir puanlama sistemi kullanılıyor.

Her yıl, hangi sektörlerde işçi eksik olduğuna bağlı olarak kotalar belirlenecek. Programa başvurmak için aşağıdaki dört kriterden üçünü karşılayanlara söz konusu fırsat kartı verilecek.

Bu kriterler, “Almanya tarafından tanınan bir derece veya mesleki eğitim”, “üç yıllık mesleki deneyim”, “dil becerileri veya daha önce Almanya’da kalmış olmak”, “35 yaş altı olmak

Şu anda, AB üyesi olmayan kişilerin Almanya’ya yerleşmeden önce bir iş teklifi alması gerekiyor.

Almanya’nın nitelikli işçi listesinde hangi meslek gruplarında açık bulunduğunu öğrenmek isteyenler ise aşağıdaki link üzerinden bu bilgiye ulaşabilir.

Danimarka

Danimarka’da iş dünyasının istihdam açığının kapatılması için ülkeye daha fazla yabancı işçi alınmasını istemesinin ardından, hükümet bu konuda somut adımlar attı.

Bilimsel araştırma yapanlar, mühendisler, hukukçular, sağlık çalışanları, IT uzmanları ile vasıflı elektrikçi, demir ustaları metal işçilerine Danimarka artık daha fazla kapılarını açma kararı aldı.

Danimarka Uluslararası Uyum ve İşçi Bulma Ajansı (SIRI), bunun için hem yüksek eğitimliler hem de vasıflı işçiler için iki “pozitif liste” hazırladı. Adaylar, bu listeden buldukları iş yerleri için 1 Temmuz ve 31 Aralık tarihleri arasında başvurabilecek.

Bu listelere başvuruları kabul edilenler, Danimarka’dan rahatça oturma ve çalışma izni alabilecek. İş sözleşmesinin uzunluğuna göre, bu kişilere oturma ve çalışma izni verilecek.

Danimarka İstatistik Enstitüsü’ne göre, özel sektörde 71 bin 400 kişilik istihdam açığı bulunuyor.

İrlanda

İrlanda için çalışma izni almak göreceli olarak daha kolay. Bu ülkede kısa dönemden uzun döneme kadar farklı seçeneklerle vasıflı çalışanlara kapılarını açmış durumda.

İrlanda’da başvuru yapabilmek için önce bir iş bulmak gerekli olmakla birlikte, önemli eksiklikler yaşayan sektörlerdeki boş pozisyonları doldurmak için son dönemde aktif olarak göçmen işçi arayışına girildi.

Bu ülkede yüksek vasıflı çalışanlar “Kritik Beceriler Çalışma İzni” çalışma vizesine, daha az vasıflı işçiler ise “Genel Çalışma İzni” vizesine başvurabiliyor.

İlk liste kritik sektörlerde İrlanda ekonomisinin kalkınmasına katkı verecekler için, ikincisi ise her türlü iş dalını kapsıyor.

Bu iki alanda çalışma izni alanlar için ileride sürekli oturma izni almak başka Avrupa ülkelerine oranla daha kolay.

İrlanda, bunun dışında 18 ila 35 yaş grubunda olup ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Şili, Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Tayvan’dan gelenlere “tatil çalışma vizesi” veriyor.

Bu vizeyi alan göçmen işçiler, Kanada vatandaşları 24 ay, diğerleri 12 ay süreyle bu ülkede çalışma imkanına sahip.

Portekiz

Turizm ve inşaat sektörlerinde iş gücü açığı olan Portekiz, ağustos ayında yürürlüğe soktuğu yeni göçmenlik kanunuyla yurt dışından işçi göçünü kolaylaştırdı.

Yeni göçmenlik yasası, Portekiz’e iş arama maksadıyla gelen göçmenlerin 9 aya kadar geçici bir vize almasına imkan sağlıyor.

Yeni yasa özellikle uzaktan çalışma imkanı sayesinde faaliyetlerini seyahat ederek yürüten “dijital göçebeler” için vize işlemlerini kolaylaştırıyor.

Mevsimlik iş” olması halinde çalışanlar, birden fazla işyerinde de çalışma imkanına sahip.

Uzun süreli çalışma vizesi için ise sadece belirlenen meslek gruplarından olanlar başvuru yapabilecek.

Bu belirlenen meslek gruplarına yapılan başvuruların sonuçlandırılması birkaç ay sürebiliyor. Ancak, çalışma vizesi bir kez alındığında Portekiz’de bir ila iki yıl kalma imkanı mevcut.

Portekiz’de 5 yıl yaşayanlar ise sürekli oturum izni için başvuru yapabiliyor. Bu izni alanlardan, bir daha çalışma vizesi alması istenmiyor.

Finlandiya

Finlandiya son olarak üst düzey vasıflı göçmen çalışanların aileleriyle birlikte ülkeye çabuk bir şekilde girebilmeleri için 14 günlük “hızlandırılmış süreç” başlattı.

Finlandiya hükümeti, “uzman” olarak sınıflandırdığı göçmenleri ve yabancı start-up girişimciler için bu uygulamayı başlattığını duyurdu.

Ülkeye kabulden 90 gün sonra bu kişilere oturma ve çalışma izin için başvuru hakkı tanındı.

Bu arada AB’nin diğer ülkeleri İspanya ve İtalya da son dönemde istihdam açığı bulunan iş kollarında çalışmak üzere AB dışından gelecek vasıflı göçmenlere kapılarını daha fazla açmak izin yeni çalışmalar başlattı.

İngiltere de yurt dışından daha fazla iş kolu göçmen işçi arayışına girdi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu