AktüelDünyaEkonomiGüncelGündemTürkiye

Avrupa’da elektrik fiyatlarında yeni rekor

Paylaş:

Avrupa’da elektrik fiyatlarında yeni rekor

Avrupa’da elektrik fiyatları sürdürülebilir düzeydeki en yüksek noktaya çıkarak rekor tazeledi.

Rusya’nın kıtaya sağladığı doğalgaz arzında kesintilere gitmesi enerji üretim alanlarında kendisini hissettirmeye devam ediyor. Mevcut durumdan hem hane halkları hem de çeşitli endüstriler zarar görüyor.

FİYATLARDA YÜZDE 13’LÜK ARTIŞ

Financial Times’ın haberine göre, Avrupa için gösterge elektrik fiyatı işlevi gören Almanya’nın gelecek yılın teslimatı için baz yük elektriğin fiyatı dün en yüksek seviyesine ulaştı ve aralıktaki rekoru geride bıraktı. Fiyatlar dün yüzde 13 artarak megawatt saat başına 325 eurodan işlem görmeye başladı.

Fransa’daysa fiyatlar yılbaşından bu yana iki katına çıkarak megawatt saat başına 366 euroya yükseldi.

DOĞALGAZIN MALİYETİ ELEKTRİĞE YANSIYOR

Elektrik fiyatları büyük oranda üretim için kullanılan doğalgazın maliyetinden etkileniyor. Avrupa’da gaz fiyatları dört ayın en yüksek seviyesinde yükseldi ve Moskova’nın Avrupa’ya yönelik doğalgaz arzındaki kesintilerini derinleştirmesinin ardından geçen yıldan bu yana dört kattan fazla arttı.

Bununla birlikte Fransa’nın çok sayıdaki nükleer santralindeki bakım sorunları nedeniyle durum daha da kötüye gidiyor. Öte yandan, komşu ülkeler, Rusya’nın enerji ihracatında daha fazla kesintiye gidebileceğinden korkan kıtanın kış için arzı korumaya çalıştığı bir dönemde, Fransa için elektrik üretmek üzere daha fazla gaz kullanıyorlar.

Almanya Federal Şebeke Müdürlüğü’nün verilerine göre Almanya bir yıl önce komşusundan yaptığı 300 bin megawatt saat ithalatla karşılaştırıldığında haziranda Fransa’ya net bazda yaklaşık 600 bin megawatt saat elektrik ihraç etti.

Bununla birlikte İngiltere de iç elektrik talebinin yüzde 10’u kadar eşdeğeri Fransa’ya ihraç ediyor.

RUSYA ARZ KESİNTİSİNİ ARTIRABİLİR

Rusya’yla Almanya arasındaki Kuzey Akım-1 boru hattının 11-21 Temmuz arasında bakıma girecek olması, yaşlı kıtada doğalgaz arzına ilişkin endişeleri artırıyor.

Moskova, Kanada’nın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle önemli bakım parçalarının gelmemesi yüzünden gaz sevkiyatında düşüş yaşandığını iddia ediyor. Ancak Avrupalı politikacılar bunu arzı kesmek için bir bahane olarak görüyor ve boru hattı yeniden işlemeye başladığında akışların mevcut yüzde 40’lık kapasiteye bile geri dönmeyeceğinden endişe ediyor.

Almanya, 10 GW’a kadar kömürle çalışan elektrik üretimine geri dönmeyi planlasa da analistler rekor düzeydeki kömür fiyatlarının elektrik piyasasındaki rahatlamayı sınırlayacağını söylüyor.

Enerji ithalatının hızla artan maliyeti ve imalat sektörünün zayıflamasının bir sonucu olarak, Almanya’nın ticaret dengesi mayısta, 1991’den bu yana ilk kez 1 milyar Euro açık verdi.

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

 

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu