AktüelGüncelGündemTürkiye

Süreyya Önder’e 10 ay hapis cezası

Paylaş:

Süreyya Önder'e 10 ay hapis cezası

Bir soruşturmada savcıya ifade verdiği esnada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan eski HDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder, geçtiğimiz hafta yargılandığı Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi’nde 1 yıl hapisle cezalandırıldı.

Ceza iyi halden 10 aya indirildi. Mahkeme verdiği mahkûmiyetin gerekçesini 10 sayfalık kararında açıkladı.

“TDK’YA GÖRE ŞAİBE; KİRLİ VE LEKELİ”

Kararda, Önder’in başka bir soruşturma kapsamında savcıya ifade verirken, “Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altındayken bu fezlekeleri düzenleyen birçok savcı ve yargı mensubunun bugün vatan hainliği suçlamasıyla tasfiye edilmiş olması muhtemeldir. Sizin şahsınıza hiçbir saygısızlığım yoktur. Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargılama faaliyetini kabul etmem mümkün değildir” diyerek Erdoğan’a hakaret suçunu işlediği ifade edildi.

Önder’in savunmasında, “İfademde geçen ‘Erdoğan emretti’ cümlesini ben uydurmadım. Atfettiğim bir cümle de değildir. Bizatihi Sayın Erdoğan’ın ‘Biz yargıya gereken talimatı verdik’ cümlesini tekrar etmiş oldum. Bu cümleden hakaret olmaz. ‘Şaibelerle dolu bir siyasi geçmiş sözü de hakaret içermez” dediği anlatıldı.

Kararda, Türk Dil Kurumu’na göre ‘Şaibe’ kelimesinin karşılığının ‘Kirli, lekeli’ anlamı taşıdığı için Cumhurbaşkanının siyasi hayatını kast ederek şeref ve saygınlığını rencide ettiği vurgulandı.

“ELEŞTİRİ SINIRLARI AŞILDI” 

Mahkeme, Önder’in kullandığı ‘Şaibelerle dolu siyasi geçmişe sahip’ sözüyle eleştiri sınırlarını aştığını, kişinin şeref ve itibarı ihlal edici nitelikte olduğunu belirtti.

Bu nedenle Cumhurbaşkanına hakaret suçunun sabit olması nedeniyle 1 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Mahkeme, Önder’e sabıkasız geçmişi nedeniyle de iyi hal indirimi yaparak cezayı 10 aya indirip erteleme kararı verilmesi gerektiğine hükmetti.

Mahkeme, Erdoğan’ın kendini duruşmalarda avukatlarıyla temsil ettiği için 5 bin 100 TL’de avukatlık ücretinin Önder’den alınarak Erdoğan’a ödenmesini kararlaştırdı.

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

 

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu