GüncelGündem

Baba mesleği besiciliği devlet desteğiyle kurduğu modern tesiste sürdürüyor

Paylaş:

VAN (AA) – Van’ın Gürpınar ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki Lütfi Bayram, Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamındaki destekle kurduğu 200 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlikte baba mesleği besiciliği daha modern imkanlarla yapmaya başladı.

Kardeşi İslam Bayram ile ilçede besicilik yapan 4 çocuk babası Bayram, işini daha modern şartlarda yapmak ve büyütmek amacıyla hazırladığı projesini Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne sundu.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yüzde 50 hibe desteği almaya hak kazanan Bayram, Aşağıkaymaz Mahallesi’ndeki 120 dönümlük araziye üç ahır, idari bina, samanlık, gübre çukuru, modern makine ve ekipmanların bulunduğu büyükbaş hayvan çiftliği kurdu.

Kışın hayvanların vücut ısılarının korunabileceği sıcaklık, nem ve hava sirkülasyonunun sağlandığı ahırların da olduğu modern bir çiftliğe kavuşan Bayram, beslediği hayvan sayısını artırarak bölgede besiciliğin yıllar önceki canlılığına kavuşmasını amaçlıyor.

“Hayvancılığa önem veriyoruz”

Bayram, AA muhabirine, baba mesleği hayvancılığı modern imkanlarla devam ettirmeye çalıştıklarını söyledi.

Hayvancılığı geliştirerek ekonomiye katkı sağlamak istediğini belirten Bayram, şunları kaydetti:

“Hayvancılığa önem veriyoruz. Geçen yıl bir ahırı yüzde 50 hibeyle yaptık. Yaklaşık 3,5 milyon lira hibe desteği aldık. Desteklerle önceden iki ahır daha yapmıştık. İlçemiz hayvan varlığı bakımından önemli bir yere sahip. Bölgemizde 1990’lı yıllarda yaklaşık bir milyon küçükbaş hayvan Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün gibi ülkelere gönderiliyordu. Besicilik şu an bitme noktasında. Hayvancılığı eski günlerine döndürme çabasındayız. Şu an çoban bulmakta zorlanıyoruz. Gençlerimiz bu işi artık yapmıyor. Daha çok masabaşı işleri tercih ediyorlar. Köylerimiz, yaylalarımız olduğu gibi duruyor. İnsanlarımızın tekrar hayvancılığa teşvik edilmesi gerekiyor. Çiftçilerin, besicilerin devlet tarafından desteklenmesini çok anlamlı ve önemli görüyorum.”

Bölgede hayvancılığın bitmemesi için çaba gösterdiklerini ifade eden Bayram “Çiftliğimizde 6 kişi çalışıyor. Buraya bağlı bir restoranımız var. Yaklaşık 100 kişi bu sektörden ekmek kazanıyor. Ürettiğimiz et ve sütü restoranımızda satışa sunuyoruz. İnsanlara doğal bir hizmet sunmanın gururunu yaşıyoruz. Sağlanan desteklerden dolayı teşekkür ederim.” dedi.

“Köyden kente göçü engellemek istiyoruz”

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş ise bölgede tarım ve hayvancılığın ön planda olduğunu, sundukları desteklerle hayvan varlığını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Van’da hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğunun altını çizen Görentaş, şöyle konuştu:

“İlimizde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapan işletmelerin ölçeklerini büyütülmeyi, hayvan varlığını artırmayı planlıyoruz. Burada da besicimize 100 büyükbaş besi ahırı yaptık. Önceden de Bakanlığımızın farklı projelerinden faydalanan çiftçimize, ahır, alet ve ekipman desteğinde bulunduk. Bu işletme gün geçtikçe gelişip büyüyor. Bu tür çiftliklerin sayısını artırmayı amaçlıyoruz. İlimizde hayvancılığın gelişmesi için mera ıslahı çalışmalarını yürütüyoruz. Çiftçilerimize yonca, buğday, arpa ve korunga tohumu ile gübre, sıvat desteğinde bulunduk. Kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın refah seviyesini artırmak, köyden kente göçü engellemek istiyoruz. Bölgemizde tarım ve hayvancılığı gelişmesini amaçlıyoruz.”

Muhabir: Emre Ilıkan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu