GüncelGündem

Diyarbakır’daki merkez ampute edilen kuşlara yuva oldu

Paylaş:

DİYARBAKIR (AA) – Şahin, kartal, puhu, atmaca, delice, kara leylek, flamingo ve leyleklerin de bulunduğu yüzlerce kuş, Afrika, Avrupa ve Asya’yı kapsayan göç yolu üzerinde yılın farklı mevsimlerinde ateşli silah yaralanması, araç çarpması, elektrik çarpması gibi nedenlerle yaralanıyor.

Doğada yaralı bulunan yaban kuşları, Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır Şube Müdürlüğü ekiplerince Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine getiriliyor.

Uzman veteriner hekimler ve cerrahlarca, kanatları uçmaya elverişli olmadığı için ampute edilen kuşlar, merkezde sağlanan rehabilitasyonla hayata bağlanıyor.

Merkez, yılan kartalı, puhu, kızıl şahin, peçeli baykuş, leylek, kara leylek ve leylek türleri başta olmak üzere ampute edilmiş yaklaşık 70 kuşa ev sahipliği yapıyor.

Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Alaeddin Kaya, AA muhabirine, Anadolu’nun sulak alanlarıyla binlerce yıldır kuşların göç yolları üzerinde olduğunu belirtti.

Kuşların göç yolculuğunda çeşitli nedenlerle yaralandığını anlatan Kaya, “Daha çok ateşli silahla yaralanmalara maruz kalıyorlar. O yaranın üzerine ampute durumu çok sık karşılaştığımız bir durum. Bu hayvanlar doğa zincirinin önemli bir parçası. Uzun vadede baktığınızda büyük tahribatlar oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Normal koşullarda yaban hayatında yaralanan canlıların merkezde tedavi ve rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından yeniden doğal yaşam alanlarına bırakıldığını belirten Kaya, aynı şansa sahip olmayan bazı göçmen kuşların kanatlarında ağır yaralanmalar meydana geldiğini söyledi.

Kaya, “Kuşlar, bize getirildiğinde kanatları iyileşemeyeceği için veteriner hekimlerimizce ampute ediliyor. Artık burada kalıyorlar çünkü bu hayvanlar doğada hayatını idame edemez.” dedi.

Eksilen her bireyin popülasyonda önemli bir kayıp olduğunu ifade eden Kaya, bu nedenle her bir göçmen kuşun özenle korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Havai fişek uyarısı

Göçmen kuşlar üzerine bölgede 20 yılı aşkın süredir çalışma yürüten Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç da Dicle Vadisi’nin sunduğu imkanlardan dolayı göçmen kuşlar için doğal park ve kuş cenneti olma özelliği taşıdığını söyledi.

Mevcut zenginliğin korunması için herkese büyük iş düştüğünü vurgulayan Kılıç, şöyle konuştu:

“Buradan yüzbinlerce kuş ve onlarca tür geçer. Yırtıcılar, turnalar, balıkçıllar Dicle Vadisi’ni göç yolu üzerinde kullanırlar. Buralarda dinlenme ve besin bulma şansı var. Bilinçli avcı bu tür öldürme ve yaralamalara girmez, leylekleri, flamingoları ya da yırtıcıları vurmaz. Bunları bilmeyenler cehaletten yapar. Bunlar tüketilen türler değil. Böylesi türlere müdahale göç yolları üzerinde rotaların değişmesine neden olur.”

Havai fişeklerin de kuşlara zarar verdiğini dile getiren Kılıç, vatandaşları göçmen kuşlara zarar verenleri yetkililere bildirmeleri konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

Muhabir: Bestami Bodruk

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu