GüncelGündem

Bahar yağmurları Trakya’yı kuraklık haritasından çıkardı

Paylaş:

Türkiye geneli nisan yağışları, normalinin ve geçen yıl birebir aydaki yağışların üzerinde gerçekleşti. Nisan yağışları, geçen yıla nazaran yüzde 100’den fazla artış gösterdi. Nisan ayı normali 57,5 kilogram olan, geçen yıl birebir devirde metrekareye 24,5 kilogram düşen yağış, bu devir 86,8 kilogram gerçekleşti.

TRAKYA’DA KURAKLIK TEHLİKESİ ORTADAN KALKTI

Tüm yurtta olduğu üzere, kurak bir sonbahar ve kış geçiren Trakya’da ise yağışlarla kuraklık tehlikesi ortadan kalktı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yayımlanan kuraklık tahlili haritalarında son aylarda kahverenginin tonlarıyla gösterilen Trakya, son yayımlanan kuraklık haritasında olağan ve hafif nemli düzeye yükseldi.

Bahar yağışları öncesi 24,12, 9 ve 6 aylık raporlarda Trakya yer yer çok şiddetli kurak, şiddetli, orta kurak, kurak olarak değerlendirilirken, son 2 yılda orta kurak ve kurak günler geçiren Edirne son yağışlarla kuraklık derecelendirmesinden çıkarıldı.

Geçen yıl nisan ile mayısın ortasına kadar metrekareye 52,8 kilogram yağış alan Edirne’de, bu yıl tıpkı devrinde metrekareye 120 kilogram yağış düştü.

Bölgenin en kurak günlerini geçiren Tekirdağ ise bu yılın nisan ile mayıs ortasında metrekareye 162 kilogram, Kırklareli ise 139 kilogram yağış aldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Standart Yağış İndeksi Metoduna Nazaran 2023 Nisan Ayı Meteorolojik Kuraklık Durumu’nu içeren 3 aylık verisine nazaran, Trakya’daki kuraklık renkleri kahverengiden beyaz ve yeşile döndü.

ÜRETİCİ YAĞIŞTAN MEMNUN

Edirne Ziraat Odası Lideri Hüseyin Otomobilci, AA muhabirine, bahar yağışlarının üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Kurak periyodun akabinde hoş yağışlar geldiğini belirten Otomobilci, “Kurak geçen aylar üreticileri endişelendirmişti. Fakat bahar aylarıyla birlikte gelen yağışlar ekili eserlere çok düzgün geldi. Bilhassa buğday ve arpa açısından çok hoş yağışlar oldu. Ekimi yapılan ayçiçeği ve öbür yazlık eserler için de yağışlar çok tesirli oldu. Bereketli yağışlar ırmağı doldurdu.” sözlerini kullandı.

Değirmenyeni köyü üreticilerinden Sami Bozkoç ise yağışların tam beklenen vakitte geldiğini vurguladı.

Suyun ziraî üretim açısından büyük ehemmiyet taşıdığını lisana getiren Bozkoç, “Yağışlar buğdaylara denk geldi ve gelişimi sağladı. Bölgemizde birebir vakitte çeltik üretimi yapılıyor. ‘Tunca Nehri’nde su yok, ne yapacağız?’ diye düşünürken gelen yağışlar ırmağı doldurdu. Şu anda tüm ekimler yapıldı, eserlerimiz çok hoş.” dedi.

Muratçalıköyü üreticilerinden Yusuf Çavga da bahar yağmurlarının rekolte beklentilerini yükselttiğini belirtti.

Bereketli bir devir geçirdiklerini anlatan Çavga, “Kuraklık telaşımız ortadan kalktı. Barajlarımız doldu. Bilhassa buğday açısından yüksek verimli bir yıl bekliyoruz.” diye konuştu.

KURAKLIK İHTİMALİNİN ORTADAN KALKTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Kırklareli Ziraat Odası Lideri Ekrem Şaylan, son yıllarda yaşanan yağış rejimindeki badirelerin bu sene de kendini gösterdiğini söyledi.

Yılın birinci günlerinde önemli kuraklık yaşandığını söz eden Şaylan, son 3 ayda tesirli olan yağışların kuraklık badiresini ortadan kaldırdığını vurguladı.

Yağan yağmurla sorunlu günleri geride bıraktıklarını belirten Şaylan, “Kuraklık riskimiz şu anda ortadan kalktı. Üreticilerimiz de ayçiçeği ve mısır ekimlerini yaptı. Buğdaylarımız da uygun hale geldi.” dedi.

Barajlardaki su düzeyinin yılın birinci aylarına nazaran arttığını lisana getiren Şaylan, çiftçilerin ayçiçeği ve mısır sulamasında da badire yaşamayacağını bildirdi.

“Kuraklık devam etseydi çiftçiyi bırakın ülkemizi dertli günler bekliyordu.” diyen Şaylan, şunları kaydetti:

“Çünkü bu iklim değişikliğiyle birlikte yağış rejiminde birçok sorunlar ve kasvetler baş gösterdi. Tarım kesimi üstü açık fabrika demek. Yağmur çok yağar ziyan, az yağar kuraklık, dolu yağar olmaz. Bunların hepsi tarım kesiminde bir risk oluşturuyor. Yağmasaydı, kurak gitseydi Trakya çiftçisini külfetli günler bekliyordu. Çok şükür ki kuraklık ihtimalinin Trakya için ortadan kalktığını düşünüyorum. Çiftçilik belirsizlik demek, biz gereğini yapıyoruz. Lakin yağış olacak mı, sıcak olacak mı bunlar bir muamma. Her vakit tarım kesiminde biz bu riskleri göze alarak çiftçilik yapıyoruz.”

BAHAR YAĞMURLARI OLMASAYDI TARIM İÇİN DERTLİ OLACAKTI

Tekirdağ Süleymanpaşa Ziraat Odası Lideri İmdat Hürmet da bahar yağışlarının tarım eserlerine uygun geldiğini söyledi.

Kuraklıktan tasa eden çiftçilerin yağışlarla birlikte sevindiğini anlatan Hürmet, “Kışın kar yağmaması barajlar için, çiftçiler için sorun olmuştu. Bahar yağmurları olmasaydı tarım için problemli bir yıl olacak diye düşünüyorduk. Yağmurlarla birlikte çiftçinin telaşı ortadan kalktı, eserlerde randıman beklentisi arttı. Büyük bir sorun yaşanmadığı sürece üreticiler için tekrar öteki yılların randımanlarına yakın randımanlar alınacağını varsayım ediyoruz. Bundan sonra da yeniden yağış alabilirsek daha da hoş olacaktır.” tabirlerini kullandı.  (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu