GüncelGündem

Van’daki yağışlar yem bitkisi üreticilerini ve besicileri sevindirdi

Paylaş:

VAN (AA) – Van’da bu yıl etkili olan yağışlar, hem yem bitkisi ve hububat üretimi yapan çiftçilerin hem de besicilerin yüzünü güldürdü.

Son 21 yılın en yağışlı mart ayının yaşandığı Van’da kış ve ilkbaharda beklentilerin üzerinde gerçekleşen yağışların tarım ve hayvancılığa olumlu yansıması bekleniyor.

Havanın ısınmasıyla kış boyunca ahırda besledikleri hayvanlarını yeşeren meralarda otlatmaya başlayan besiciler, bu yıl ot miktarının ve çeşitliliğinin artacağına inanıyor.

Hayvanları için tarlalarına yem bitkilerinin ekimini de yapan besiciler, verimli bir sezon geçirerek kışın yem maliyetlerini azaltmayı ümit ediyor.

Bölgede buğday, fasulye, şeker pancarı, nohut, mercimek, arpa ve çavdar gibi ürünleri üreten çiftçiler de rekoltenin artacağı bir hasat dönemi beklentisiyle tohumları toprağa saçıyor.

“Ekin yapmanın tam zamanı”

Gevaş ilçesine bağlı Güzelkonak Mahallesi’nde çiftçilik yapan Kasım Güçlü, AA muhabirine, Van ve çevresinin önceki yıllara oranla daha çok yağış aldığını söyledi.

Havanın ısınmasıyla tarlalarını sürerek tohumları toprakla buluşturduklarını dile getiren Güçlü, “Ekin yapmanın tam zamanı. Bu yıl yüksek beklenti içindeyiz. Topraktaki nem oranı çok yüksek. Toprak örtüsünün 2-3 santimetre altı ıslak. Bu durumun üretimi olumlu etkileyeceğine inanıyoruz. Yağışlar hem hayvancılığı hem de tarımı olumlu etkileyecek.” diye konuştu.

Selimiye Mahallesi’nde besicilik yapan Faysal Akdoğan da geçen yıl kasım ayından bu yana ahırlarda besledikleri koyunlarını meraya çıkarmaya başladıklarını belirtti.

Bu sayede yem maliyetlerinden kurtulduklarını anlatan Akdoğan, “Rahat bir nefes aldık. Geçen yıl yaşanan kuralıktan dolayı yem ve arpa fiyatları arttı. Hayvanlarımıza bakmakta zorlandık. Bu yıl hem kar hem de yağmur çok yağdı. Yonca, korunga, arpa üretiminde artış bekliyoruz. Bereketli bir sezon geçirmeyi umut ediyoruz.” dedi.

“Tarımsal verimde artış bekliyoruz”

Gürpınar Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu, önceki yıllara oranla bu yıl artan yağışların yer altı ve yer üstü su kaynaklarının canlanması ve tarım arazilerindeki verimin artması konusunda yüzleri güldürdüğünü ifade etti.

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Gürpınar’da tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığını söyleyen Şamiloğlu, şöyle konuştu:

“Tarım arazilerine yağmur kadar karın da faydası var. Tarım arazilerinin üzerinde biriken kar, erimeye başladığında toprak su depoluyor. Bitkiler de ihtiyacı olan suyu topraktan karşılıyor. İlkbahar yağışlarıyla tarımsal verimde artış bekliyoruz. İnşallah çiftçilerimizin yüzü gülecek. Biz de Ziraat Odası olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız, destek oluyoruz. Bölgemizde yoğun olarak buğday, çavdar, arpa, korunga, yonca gibi ürünler yetiştiriliyor. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de ilk sıradayız. Yağışlarla hayvanların otlatıldığı mera ve yaylalardaki ot çeşitliliğinin de artacağını öngörüyoruz.”

“Bahar yağışlarının devam etmesiyle üretim artacak”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Talip Çakmakcı, kuraklığın etkilerinin en çok hissedildiği yerlerden Van Gölü Havzası’nda bu yıl etkili olan kar ve yağmurun bölgedeki su kaynakları ile tarım arazileri için umut olduğunu belirtti.

Van Gölü Havzası’nda son 21 yılın en yağışlı mart ayının yaşandığına işaret eden Çakmakcı, şunları kaydetti:

“Özellikle kışın düşen yağışlar geçen seneye kıyasla yaklaşık yüzde 40 arttı. Tahıl grubunun üretim sezonu olan 2023 Ekim’den bu yana düşen yağış miktarını geçen seneye oranladığımızda yüzde 100’lük bir artıştan söz edebiliriz. Yağışların yavaş yavaş düşmesi tarımsal verim açısından da oldukça çok umut verici. Toprağa yavaş yavaş düşen yağış tutulumu daha çok yükseltir, toprağın nem oranını artırarak bitkilerin su ihtiyacını karşılar, büyüme ve gelişimini sağlar, verimi arttırır.”

Tarımsal kuraklığın, toprakta nem kaybı ve su kaynaklarının yetersiz olduğu zaman meydana geldiğini ifade eden Çakmakcı, “Bu kuraklık, verimde azalmaya, bitki gelişiminde yavaşlamaya neden olur. Tarımsal kuraklık, meteorolojik kuraklıktan sonra meydana gelir. Mevcut yağışların nisan ve mayıs aylarında da devam etmesi halinde toprakta önemli bir su potansiyeli olacak. Bahar yağışlarının devam etmesiyle üretim artacak, çiftçilerimizin yüzü gülecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Emre Ilıkan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu