Bahçeli Partilileri Azarladı

Bahçeli Partilileri Azarladı
Bahçeli Partilileri Azarladı

Partisinin grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, prompterın bozulması üzerine partililere şuna dikkat edin diyorum, kapandı’ dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli’nin konuşmasının başında, konuşma metninin aktığı prompter cihazında, arıza meydana geldi.  MHP lideri Devlet Bahçeli, prompterın bozulması sebebiyle kürsüde bulunan partilileri uyardı. Bir süre konuşmasını yarıda kesen Bahçeli, ‘şuna dikkat edin diyorum, kapandı’ diyerek tepkisini gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ülkenin yoğun bakımda olduğunu, her gün cami avlularında toplanarak bayrağa sarılı şehit naaşlarının kaldırıldığını söyledi. Türkiye’nin felaket üstüne felaket yaşadığını anlatan Bahçeli, “Acılara gömülmüş, gözyaşlarıyla boğulmuş bir Türkiye gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Dün yapılan mühim hatalar, bugün mermi, bomba, mayın ve düşmanlık olarak önümüze koyuluyor. Dün atılan yanlış adımlar bugün ihanet, melanet ve rezalet serisine dönüşüyor” dedi.

Milliyetçi Hareket partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Ülkenin yoğun bakımda olduğunu belirten Bahçeli, “Her gün oluk oluk kan kaybediyoruz. Her gün cami avlularında toplanarak bayrağa sarılı şehit naaşlarını kaldırıyoruz” dedi.

Bir saldırı ve kayıp haberiyle sarsılırken, çok geçmeden yerini bir başkasının aldığını, bunun göğüslenmeye çalışıldığını kaydeden Bahçeli, “Türkiyemiz felaket üstüne felaket yaşıyor. Adeta ölümle imtihan ediliyoruz. Adeta kurşuna diziliyor, günden güne infaz ediliyoruz. Açıkça itiraf edelim ki acılara gömülmüş, gözyaşlarıyla boğulmuş bir Türkiye gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Dün yapılan mühim hatalar, bugün mermi, bomba, mayın ve düşmanlık olarak önümüze koyuluyor. Dün atılan yanlış adımlar bugün ihanet, melanet ve rezalet serisine dönüşüyor. Milli Mücadele yıllarında dahi görülmemiş bir fitne kuşatması altındayız. Hırsız içeride olduğu için hiçbir kapının kilit tutmadığını görüyoruz” diye konuştu.

CHP’YE GÖRE KOMİSYONA İSİM BAHANE, UZLAŞMA MASASINI YIKMAK ŞAHANE

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun ilk iki toplantında çalışma usulleri ele alındığını anlatan Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Görüldüğü kadarıyla, komisyonun adı ve görevine ilişkin maddelerin müzakereleri sırasında kurulan masa devrilmiştir. Yapılan açıklamalardan çıkardığımız sonuç şudur; Cumhuriyet Halk Partisi, komisyonun kuruluş adı ve amacı dışında farklı farklı isteklerde bulunmuş, sudan bahanelerle uzlaşma sürecini sabote etmiştir. 24. dönemde ismi belirlenen ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ tabirini beğenmeyen CHP, söz konusu komisyonun ismini Türkiye’yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu şeklinde değiştirilmesini dayatmıştır. Elbette CHP’ye göre komisyona isim bahane, uzlaşma masasını yıkmak şahanedir. Ayrıca CHP’nin darbe hukukunun tasfiyesi, ilk dört maddenin müzakere dahi edilemeyeceği ve parlamenter sistem haricinde başkaca bir sistem önerisinin getirilemeyeceği düşünceleri kamuoyuna yansımıştır. Darbe hukukunun muhafazası elbette düşünülemeyecektir.”

Anayasa’nın ilk dört maddesinin herkesten evvel kendilerinin vazgeçilmezi olduğunu üzerinde pazarlık kabul etmeyecek kırmızı çizgileri olduğunu ifade eden Bahçeli, “Fakat hem AKP’nin hem de CHP’nin bu konuda kafaları oldukça karışıktır. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Anayasa’nın ilk üç maddesine tutarsız bakışı aslında sır değildir. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, katıldığı bir televizyon programında Anayasa’nın ilk üç maddesinin değişebileceğini söyleyen CHP lideridir. Aradan kısa bir süre sonra u dönüşü yapan da yine aynı kişidir. Bugünkü şartlarda CHP’nin malum nedenlerden dolayı anayasa uzlaşma sürecini tıkaması doğru ve isabetli olmamıştır.” diye konuştu.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I MUTLU ETMEK, BAŞKANLIK HAYALİNE TEMİN ETMEK İÇİN ANAYASA YAPMAYACAĞIZ

AKP’nin anayasayı başkanlık sistemiyle peşinen kilitlediğini belirten Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Erdoğan üstüne vazife olmadığı halde anayasa sürecine vadeler biçmiştir. Başkanlık sistemi çerçevesindeki sakat yaklaşım AKP’nin yeni anayasa sürecine bakışını tamamen tesir altına almıştır. TBMM Başkanı da buna açıkça hizmet etmektedir. Erdoğan’ın dümen suyunda hareket edip kaçak saraya fiili sözcülük yapan TBMM’nin Sayın Başkanı’nın anayasadan ziyade başkanlık sistemine odaklanması büyük bir talihsizliktir.

Ne var ki bu sözünü ettiğim hususlar yeni olmayıp herkesin bildiği çarpıklıktır. CHP’nin uzlaşmadan kaçması bu yönüyle inandırıcı görülemeyecektir. Parti içi dengelerin ve son günlerde ivme kazanan tartışmaların anayasa uzlaşma komisyonuna yansıması CHP adına bir kayıptır. Fırsattan istifade eden TBMM Başkanı’nın CHP olmadan da, diğer partilerle anayasa yapılabileceğini söylemesi maksat ve haddini aşan bir değerlendirmedir.”

Milliyetçi Hareket Partisi olarak tam bir mutabakat zemini oluşmadan anayasa hazırlığının sonuç vermeyeceğini, verse bile kapsayıcı olmayacağını düşündüklerini vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti: “Bize göre ana muhalefet partisi olmadan anayasa yazımına teşebbüs etmek kesinlikle sakıncalı ve mahsurludur. Bu itibarla CHP’nin ikna edilip masaya davetinin sağlanması lazımdır. Aksi takdirde anayasa hazırlığı ölü doğacaktır. 78 milyonun birliği ve beraberliğinin asgari şartlarını ihtiva etmesi gereken yeni anayasa kesinlikle bir kişinin ihtiraslarına kurban verilemeyecektir.

Biz Recep Tayyip Erdoğan’ı mutlu etmek, başkanlık hayaline temin etmek için anayasa yapamayız, yapmayacağız. Biz Türkiye’nin bölünmesini maskelemek, kuruluş ilkelerini yıkmak için yeni anayasayı fırsat görenlere katkı vermeyiz, vermeyeceğiz. Biz Türklüğü ve Türk milletini anayasa kanalıyla tasfiye etmek için el ovuşturan Türkiye muhalifi hainlere fırsat veremeyiz, şüphesiz vermeyeceğiz.”

HÜKÜMETE DESTEK

Bahçeli grup toplantısında PKK ve PYD ile mücadelede AKP hükümetine tam destek verdiklerini açıkladı.

ilgili haberler