Ekonomi

Bakan ABD’li Ortağı Deftere Yazdı

Paylaş:

Doğa felaketinin yaşandığı Erzincan’ın İliç ilçesinde 2010 yılından beri çalışan Çöplük Altın Madeni’nde çalışan bir işçi verdiği TV röportajında, “Kat dediğimiz bir sistem var. 23 kattan sonrasına yığılma yapmak çok riskli. Kayan yer 33 kat. Doğal olarak kaldırmadı. Her gün bu faciayı bekliyorduk” diyor.

Halktv’deki programında madencilik dosyası açan İsmail Küçükkaya’ya maden sahasından bağlanan Ferit Demir’den, işletme şirketi Anagold Madencilik çalışanı 11 kişinin gözaltına alındığını öğreniyoruz.

Devletin çeşitli kurumlarından 800 kişilik kurtarma ekibi, maden sahasından taşan ve içinde ağır metaller barındıran 10 milyon metreküp toprağın içinde kaybolan 9 işçiyi arıyor.

Sömürge madenciliğinde yaşanan çevre felaketinin büyüklüğü, ekonomik gerekçeleri anlamsız kılsa da şirketlerin doymazlığına bakmakta yarar var.

ÖĞRENCİ HARÇLARINDAN AZ

Gazeteci İbrahim Gündüz, 2022 yılında yayımlanan “Altın Girdap” kitabında dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerini paylaşıyor.

2019 yılında 24 altın madeni ruhsatından 39 ton altın üretilmiş. Altın ruhsatlarından 36 milyon 257 bin 570 TL, altın içeren kompleks madenlerden ise 262 milyon 355 bin 247 TL “devlet hakkı” tahakkuk etmiş.

Yani devlet 2019 yılında bu madenlerden toplam ruhsat ve devlet hakkı olarak 298 milyon 500 bin TL gelir elde etmiş.

Gündüz, doğal yaşamı tahrip eden “sömürge madenciliğinden” devletin gelirinin hiç de kayda değer bir rakam olmadığını açıklamak için bu gelir ile üniversite öğrencilerinden alınan harçları karşılaştırıyor.

2021 yılında üniversite sınavlarına giren 2 milyon öğrenci yaklaşık 360 milyon lira sınav harcı ödemiş.

Yine bakanlık açıklamasına göre 2020 yılında elde edilen 42 ton dore altından (saf altın) 2 milyar 400 milyon dolar gelir sağlandı.

Devlete bundan 48 milyon dolar kalıyor.

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in devlet hakkının yüzde 30’a ulaştığını dikkate alan hesabına göre, Türkiye’ye 720 milyon dolar kaldığını belirtiliyor.

Bu paranın içinde madencilerin ağaç kesme asit ve siyanür dinamit, kesme, mazot, siyanür masrafları bulunuyor.

FINDIK SATSA DAHA ÇOK KAZANIR

2020 yılında açık hava madencilerinin net karı 1 milyar 680 milyon dolar oluyor. Özet olarak son 20 yılda devletin adına altın madenciliği denilen “açık hava kimyasal fabrikalarından” devletin kazancı 500 milyon doları geçmediğinin altını çizen Gündüz, tahrip edilen tarım sektörüne dikkat çekiyor:

“Türkiye yalnızca fındık gelirlerinden yılda 2 milyar dolar kazanıyor. Gediz Ovası’nın yıllık geliri 3-4 milyar dolar. Çanakkale, Balıkesir, GAP Bölgesi ve Anadolu’nun daha birçok bölgesinde tarım gelirleri altın madenciliğinin ülkeye sağladığı gelirden kat be kat daha fazladır.”

TEK BAKANLI KABİNE!

Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda Enerji Bakanlığı bütçesi görüşülürken Enerjiden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, 14 Ekim 2022’de 43 madencinin göçük altında kalarak yaşamını yitirdiği Amasya kömür maden faciasını hatırlatarak “Kaç madenci ölürse bir bakan istifa eder” diye
sormuştu…

Yavuzyılmaz, İliç maden sahasında da aynı soruyu sorsa sonuç alır mıydı?

Elbette alamazdı.

Anagold’a “Toprak kayma riski yoktur” diyerek “ÇED olumlu” olumlu raporu veren dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve yerine gelen mevcut Bakan Mehmet Özhaseki, tarımsal alanın yok edilmesine rıza gösteren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, iş güvenliği ve iş
sağlığından sorumlu Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve maden ruhsatları veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar geri dörtlü gibi…

Maden sahasında açıklamaları İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptı; adeta kabinenin liberosu…

BEYLER NİYE GELMEDİNİZ?

Asıl önemli noktaya geliyoruz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’ın facianın ikinci günü İliç Çöpler Altın Madeni’ne yaptığı ziyarette kullandığı şu ifade gözden kaçmamalı, zira ABD’li ortağa sitem ediyor:

“Şirketin (Anagold’u kasdediyor) özellikle yönetim düzeyinde bir zafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz çünkü hala söz konusu yabancı şirketin temsilcileri burada değiller. Ama bu konuya da özellikle arama kurtarma sürecini bitirdikten sonra yoğun bir şekilde bakacağımızı ifade etmek istiyorum.”

Bakan SSR Mining’e sopa sallamıyor mu?

SSR Mining’in iştiraklerinden Anagold’un 2023 yılında 7.3 milyon dolar vergi borcu silinmiş, Artvin’de Çalık’ın ilettiği bakır ve altın maden sahasına ortaklık izni çıkmış. İliç felaketi yaşanmış. Beylerden ses yok!

MATRUŞKA GİBİ ŞİRKETLER

Çöpler Altın Madeni 2010 yılından beri, ABD’li madencilik devi SSR Mining iştirakleri arasında bulunduğu Alacer Gold’un yüzde 80 ve Çalık Grubu’nun şirketi Lidya Madencilik’in yüzde 20 ortak olduğu Anagold tarafından işletiliyor.

Rekabet Kurumu 28 Nisan 2023 tarihinde Artmin Madencilik’le ilgili “Birleşme ve Devralma” Kararı şöyle:

“Lidya Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ ve Mariana Turkey Limited’in ortak kontrolü altındaki Artmin Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ortak kontrolüne Alacer Gold Corp. aracılığı ile SSR Mining Inc.in de dahil olması işlemine izin verildi.”

Bu karar bizi Artvin’e götürüyor.

Enerji şirketleri matruşka gibidir, içinden şirketler çıkar. Son noktayı bulmak kolay değildir. Para şirketler arasında dolaşır. İliç sahasının hakim ortağı Alacer’in içinden Mariana Turkey Limited diye bir şirket çıkıyor. Mariana Turkey Birleşik Krallık’ın vergi cenneti Manş Denizi adalarından Guernsey’de kayıtlı
pasif bir holding şirketi.

VERGİ CENNETİNDE ŞİRKET KURULDU

Mariana Turkey şirketinin adresi, tüm vergi cennetlerinde olduğu gibi bir posta kutusu: PO Box 186 Royal Chambers St Julian’s Avenue St Peter Port GUERNSEY GY1 4HP.

Rekabet Kurulu’nun aldığı kararın önemi çok geçmeden ortaya çıkıyor.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberi 11 Mayıs 2023 tarihli haberinden öğreniyoruz ki, 14 Mayıs yerel seçimlerinden önce Türkiye’ye en son yatırım, SSR Mining’den gelmiş.

ABD’li madencilik devi SSR Mining, Çalık Grubu’nun iştiraklerinden Artvin’deki Hod Maden’in yüzde 40’ını satın alıyor.

ABD’li şirket, 120 milyon doları peşin ödeyecek. Geri kalan 150 milyon dolarlık ödeme ise anlaşmanın ertesi yılından itibaren belirli sürelerde gerçekleştirilecek.

Çalık Grubu Lidya Madencilik ve Alacer Gold tarafından 2009 yılında kurulan Anagold Madencilik’e ait Çöpler Altın Madeni işletmesinin ikizi de böylece doğmuş oluyor.

BÜYÜK LOKMA ARTVİN

Hod Maden sahasındaki cevherin; 2015 yılında yapılan sondaj çalışmaları sonucunda sadece Türkiye’de değil, dünyada da son 10 yılda yapılan en önemli keşiflerinden biri olduğu ileri sürülüyor.

Hod Maden’in yüzde 70’i Çalık iştiraki, kalan yüzde 30’luk hisse ise madenlere finansman sağlayan Kanada merkezli Sandstorm şirketine ait.

Çalık Grubu Erzincan İliç altın madeninin finansmanını da Sandstorn Gold ortaklığında kurdukları Artmin Madencilik üzerinden sağlıyor.

Ruslar tarafından 100 yıl önce Artvin’de yapılan bakır madeni işletmeciliği yapan Hod Madenleri’ni yeniden hayata geçirmek isteyen Çalık Grubu’na Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü “ÇED raporuna gerek yoktur” kararı vermişti.

Rize İdare Mahkemesi, kararı iptal etti. Açılan dava sonucunda, Hod’da inceleme yapmak üzere bir bilirkişi heyeti atadı. 1 Haziran 2016’da ilk keşif yapıldı.

Artvin’in yeşili, dağları neylesin!

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu