Bakan Faruk Özlü: Türkiye sanayi devrimi, vize gerektirmez..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye ve ABD arasındaki vize krizine ilişkin “Bize vize koyanlar var. Ortaya koyduğumuz 2023 hedefleri için bizim vizeye ihtiyacımız yok. Türkiye sanayi devrimi, vize gerektirmez. Vizeler, içimizdeki gelişme azmine bariyer kuramaz” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Teknokent’in açılış töreni, Prof. Dr. Şehit İlhan Varank Yerleşkesi’nde yapıldı. Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü’nün yanı sıra MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Teknokent’te faaliyet gösteren firma temsilcileri, kent protokolü, öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

Açılış töreninde konuşan Prof. Dr. Çelebi, Manisa Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, en büyük hayallerinin arasında yer aldığını söyledi. Üniversiteyle şehrin ve sanayinin burada buluşacağını belirten Çelebi, “Son 15 yılda ciddi bir mesafe kat ettik. Bilim, teknoloji projeleri merkeze oturdu. Ar-Ge projeleri destekleniyor. Üniversite sanayi işbirliğinde geç kalmamızın nedenleri var. Bu bizim de üzüldüğümüz, çözmek için bütün mesaiyi sarf ettiğimiz bir konu. Üniversiteler bundan sonra dışa kapalı yapılar olarak devam edemez. Bizler nerede hata yaptık diye düşünmek zorundayız. Üniversite sanayinin ayağına gelerek, kendisinden bir şey talep etmesini bekleyemez. Üniversite olarak tüm öğretim üyeleri ile birlikte sanayinin ayağına gitmek, anlatmak durumundayız. Biz beklemeyeceğiz, gideceğiz” diye konuştu.

‘ABD’deki gibi savunma sanayi AR-GE sistemi kurmayı istiyoruz’

Teknokent Genel Müdürü Aktaş, 3 bin 460 metrekarelik alanda hizmet verdiklerini belirterek, şu anda 66 firmanın Ar-Ge projelerini burada yürüttüğünü anlattı. Teknokent içindeki firma eşleştirmeleriyle yaklaşık 1.2 milyon liralık iş hacmine ulaşıldığını belirten Aktaş, 118 Ar-Ge ve tasarım projesinin şu anda Teknokent’te yürütüldüğünü dile getirdi. Teknokent’te endüstri 4.0 prensipleriyle çalışacak mini bir fabrika kurmak için çalıştıklarını açıklayan Aktaş, üretilen prototiplerle sanayiye yeni bir yön verileceğini ve ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını söyledi. Manisa’da savunma sanayi kümelenmesi oluşturmak istediklerini de aktaran Prof. Dr. Aktaş, “Önemli bir savunma sanayi şirketiyle işbirliklerimiz var. Bu doğrultuda proje sağlayacağız. Savunma sanayi, ileri teknoloji ekipmanlarının altyapısını buraya kazandıracağız. Savunma sanayisine yönelik ABD’deki gibi savunma sanayi Ar-Ge sistemini buraya kazandırmayı hedefliyoruz. Bunun için projeler onaylandı, Kalkınma Bakanlığı ile görüşmeler yapılıyor. Ekim sonu itibariyle Kalkınma Bakanlığı’nı ikna etmeyi istiyoruz” dedi.

Jurnalci.com

ilgili haberler