GüncelGündem

Bakan Tunç: Daima Adalet Bakanını sıkıştırıyorsunuz

Paylaş:

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda Adalet Bakanlığı, Ferdî Bilgileri Müdafaa Kurumu, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Yargıçlar ve Savcılar Konseyi, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ın 2022 yılı kesin hesap kanun teklifleri, 2024 yılı bütçe kanun teklifleri ile Sayıştay raporları görüşülerek kabul edildi.

Görüşmelerin sonunda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yöneltilen tenkitlere ve sorulara karşılık verdi.Apple-converted-space”> 

KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Tunç, Anayasa’nın 183’inci unsuru mucibince yargıda devam eden bahislerle ilgili soru sorulamayacağını hatırlatarak, Türkiye’nin memleketler arası kuruluşların raporlarıda adalet konusunda Afrika ülkelerinin gerisinde olduğu tenkidine şöyle karşılık verdi: 

“Türkiye’nin önünde gösterilen ülkelerde bırakın hukuk ve yargı demokrasi yok. Bir kez hür seçimler yok. O ülkelerin gerisinde göstermek Türkiye’yi haksızlık. Türkiye’nin de hukukun üstünlüğünde Zambiya’dan, Ruanda’dan, Gana’dan geri olduğunu söylemek, ismi sanı duyulmamış ülkelerden Türkiye’ nin geri olduğunu göstermek kabul edilebilir değil. Kasıt olduğunu tabir etmek istiyorum. Bir ülkede hukuk olabilmesi için demokrasi olması lazım.”

TWEET ATMAK CÜRÜM DEĞİL”

Tunç, kanıyı ve söz özgürlüğünü genişleten düzenlemeler yaptıklarını kaydederek, “Haber sonun aşmayan gazeteciler için hata oluşturmayacağını tabir ettik… O unsurlar yargı huzurunda uygulanırken, o cümleler olmadığı içni meseleler çıkmıştı. O cümleler oraya eklendiğinde o sıkıntıların tekrarlanmadığını görüyoruz… Bundan sonra tweet atan tutuklanıyor haline sözler kullanıldı. Tweet atmak kabahat değildir fakat atılan tweet cürüm teşkil ediyorsa elbette ki yargının konusu olur. Bir bireye gerçek hayatta hakaret ediyorsak, bunu sanal ortamda da yaptığınızda tıpkı aynı yaptırım ile karşı karşıya kalmak mümkün” diye konuştu. 

Tunç, HDP Küme Başkanvekili Sezai Temelli’nin “adalete sermayenin ve namlunun penceresinden bakıldığı” tenkidine, “Biz adalete hukukun üstünlüğü, milletimizin penceresinden bakarız. 21 yıldır bu türlü yaptık, milletimizin dayanağını almayı başardık” dedi. 

YENİ HUKUK FAKÜLTESİ AÇILMAYACAK”

Yargının iş yükünün ağır olduğunu aktaran Tunç, “Nüfus başına düşen hakim olarak Avrupa otlamasanın altındayız. Dekanları hukukçu olmayan hukuk fakültelerinin birden fazla şimdi faaliyete geçmemiş olan fakülteler. Öğrenci kabul etmeyen hukuk fakülteleri. Öğrenci kabul edenlerin ortasında da akademisyen noktasında ebetteki yetersiz olduğunu kabul ediyorum. Yeni hukuk fakültesi açılmaması konusunda da kararlıyız… Bilhassa sonradan hukuk fakültelerinde eğitim kalitesinin giderek artması gerekiyor” diye konuştu.

Tunç, 2024’ten itibaren 3 yıl süren hakim ve savcı yardımcılığı sistemine geçeceklerini söyleyerek, hakim ve savcı olmak için imtihanların kazanılmasının akabinde Adalet Akademisi’nde hakim ve savcı adaylarının eğitim göreceğini ve 3 yıl hakim ve savcı yardımcılığı yapılacağını ekledi. 

15 TEMMUZ SONRASI YARIM MİLYON BİREYE İSİMLİ SÜREÇ YAPILDI

Tunç, 15 Temmuz darbe girişinin akabinde açılan davalar ve bu süreçte sonuçlanan kararların datalarını şöyle paylaştı: 

“696 bin 526 bireye isimli süreç yapıldı. Hepsi mahkum mu oldu, hayır.  350 binine kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi, 123 bin kişi yalnızca mahkum oldu. 99 bin beraat. 27 bin 748 HAGB. 5 bin 521 öbür kararlar.”

CAN ATALAY SORUSU

Tunç, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay konusunda Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararları ortasındaki çelişkiyi şöyle kıymetlendirdi: 

*Özellikle Can Atalay sıkıntısı çok merak ediliyor. Yani daima Adalet Bakanını sıkıştırıyorsunuz. Benim sağ tarafımda Anayasa Mahkemesi var. Sol tarafımda Yargıtay ve Danıştay var. Münasebetiyle biz ortadayız. Yargı bağımsız diyorsunuz fakat diyorsunuz ki, Anayasa Mahkemesi ya da Yargıtay’a müdahale biçiminde. 

*Bana gazeteciler sorduklarında, Yargıtay şu kararı verdi, şu münasebetle, kendi niyeti bu dedim. Anayasa Mahkemesi de bu kararı verdi, şu münasebetle dedim. Anayasa Mahkemesi kararı şöyledir, Yargıtay’ınki böyledir biçiminde değerlendirmede bulunmadım. 

*Buradaki tartışma şu, Anayasal nizama karşı işlenen cürümler, terör cürümleri seçimden evvel işlenmişse dokunulmazlık kapsamında mıdır, değil midir? Siz işin aslına da giriyorsunuz. Anayasa Mahkemesi kararına uyulup uyulmamasıyla ilgili tartışma yapmıyorsunuz.

*Yargıtay şunu diyor, Anayasa’nın 83’üncü mahkemesinde seçimden evvel ya da sonra bir hata işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.

*Siz burada nokta koyuyorsunuz, devam etmiyorsunuz. Devam ettiğiniz vakit ağır cezayı gerektiren kabahat üstü hali dokunulmazlık kapsamında değildir, bir de seçimden evvel soruşturasına başlanmış olmak kaydıyla, Anayasa’ın 14’üncü hususundaki durumlar bu kararın dışındadır diyor. 

*Anayasa’nın 14’üncü unsurundaki durumlar nedir? Anayasa’nın 14’üncü hususunu açtığınız vakit temel hak ve özgürlüklerin berbata kullanılmamasıyla ilgili husus, devletin ülkesi ve milletiyle parçalanamaz bütünlüğünü bozmak biçiminde temel hak ve özgürlükler kullanılamaz diyor.

*Ancak bu durumlara ait yaptırımlar kanunla düzenlenir. Yargıtay diyor ki, burada bir belirsizlik yoktur. Kanunla düzenlemiştir,  devletin güvenliğine ait cürümler TCK ve TMK’da makuldür diyor. Bellilik prensibi bakımından bir sorun yoktur…

*Anayasa Mahkemesi de şunu söylüyor, Anayasa’nın 14’üncü unsuru aşikâr değildir. Belli olmadığı için 83-2 son mucibince, Anayasa’nın 14’üncü hususuna yollama yaptığınız vakit orada cürümlerin hepsini tek tek sayılması gerektiğini söylüyor. 

“BİRİ ALÇAK BİRİ YÜKSEK MAHKEME DEĞİL”

*Ben şunu söyledim, Anayasa’nın 83 ve 14’ün uygulanması bakımından Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay ortasında görüş farkı var dedim… Biri alçak biri yüksek mahkeme değil. Yüksek mahkemeler sayılmış. Yüksek mahkemeler diye başlık var Anayasa’da.  

*153, evet Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar. 154 de diyor ki, adliye mahkemelerinde verilen kararların son inceleme merci Yargıtay’dır diyor. Burada ortaya çıkan sorunun sebebi, 1982 Anayasası Anayasa Mahkemesi’ne 3 misyon veriyor. Soyut ve somut norm kontrolleri ile kanunların denetlenmesi, KHK ve TBMM İçtüğünün, siyasi parti kapatma davaları ve büyük divan. 3 vazifesi vardır.  

*Biz 82’deki bu vazifelere haiz bir Anayasa Mahkemesi’ne 2010 yılında yeni misyon ekledik, o da ferdî müracaat. Bunu biz getirdik, geri adım atmayacağımızı daima söyledik, söyemeye de devam ediyoruz. Orada kişisel müracaatın kanun koyucu bir yetki tartışmasına neden olacağını öngörerek, Anayasa’nın 148’inci unsurunun 4’üncü fırkasına karar koydu. O da ferdî müracaat yolunda, kanun yolunda incelenmesi gereken konular incelenemez diyerek, aslında bir yerde yetki tartışmasının çıkmamasını amaçladı.

*Bireysel müracaatın temel ve yöntemlerinin kanunla belirleneceğini yazdık Anayasamıza. Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş kanununda da 49 ve 54’üncü hususlarında de kişisel müracaat ile ilgili düzenlemeler yaptık. Anayasa Mahkemesi Kanununun 50’inci hususunda mahkeme kararından kaynaklanan bir hak ihlali durumunda, tekrar yargılama yordamı ile ilgili bir yöntem ihdas edildi.

*Bir de CMK’da yargılamanın yenilenmesi var. Anayasa Mahkemesi diyor ki, yargılamanın yenilenmesiyle tekrar yargılama farklı şeyler diyor. AİHS’in ihlal kararlarını yargılamanın yenilenmesi saydık.  

*Ama Anayasa Mahkemesi kararlarını yargılamanın yenilenmesi sebebi saymadık. Burada adileye mahkemelerine AİHM bakımından taktir yetkisi verilirken, Anayasa Mahkemesi’ne taktir yetkisi verilmediğini söylüyor Anayasa Mahkemesi. 

*Biz yalnızca bugünkü sorunu konuşur ve çözeriz. Kanun değişikliğinde uzlaşırız. TBMM’nin takibinde olan konular. TBMM bizim her vakit başvurabileceğimiz bi yerdir. Kanunlarımızda yorum farkı nedeniyle tartışmalar ortaya çıkıyorsa, bu yetki tartışmalarına sebep olmayacak formda hususları netleştirmek TBMM’nin vazifesidir. (ANKA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu