AktüelGüncelGündemTürkiye

Bakanı Kirişçi’den dikkat çeken açıklamalar

Paylaş:

Bakanı Kirişçi’den dikkat çeken açıklamalar

Ülkemizin cennet koyları kül olmaya devam ederken yangının etkili olduğu alan öğle saatlerinde 3 bin hektara ulaştı. Söndürme ekipleri hem karadan hem havadan canla başla mücadele ederken, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den dikkat çeken açıklamalar geliyor.

Yangının başladığı akşam bölgede havadan denetim yapan Kirişçi “Çok alevli bir yangın değil” sözleriyle tespitini paylaştı. Kirişçi ertesi gün, yangın yaklaşık 300 hektarlık bir alanda etkili iken “Büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı diyebiliriz” dedi.

Ancak bu açıklamadan sonra yayılmaya devam eden yangın bugün öğle saatlerinde yaklaşık 3 bin hektarlık bir alanı kapladı. Kirişçi bu kez “Şu an itibariyle çok daha iyi durumda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Düne göre çok çok iyi durumda olduğumuzu hava incelemelerinde gördük” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin, Marmaris’teki orman yangını ile ilgili açıklamaları özetle şöyle:

“ÇOK ALEVLİ DEĞİL”

Yangın bölgesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte inceleme ve denetim yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin ilk değerlendirmeleri:

Kirişçi: Buradan görebiliyor musunuz?
Soylu: Evet,
Kirişçi: Çok alevli bir yangın değil….
Uçakta bulunan bir yetkili: Enerjisi düşük bir yangın…
Soylu: Rüzgar artarsa…
Kirişçi: Şimdi şansımız rutubet yüksek, yüzde 67’lerde.
Soylu:…..

YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINDI

Vahit Kirişçi’nin 22 Haziran’da, yangının yaklaşık 300 hektarlık alanda etkili olduğu saatlerde yaptığı açıklama:

“Şu anda bir miktar rüzgar da var. Bu rüzgarın mutlaka olumsuz etkisi olacak ama en azından rutubet ve hava sıcaklığı konusunda geçtiğimiz yıla göre daha pozitif daha olumlu durumdayız. Temennimiz bugün bu işin neticelenmesi. Büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı diyebiliriz.”

DÜNE GÖRE ÇOK DAHA İYİ DURUMDAYIZ

Bakan Kirişçi, bir gün önce 300 hektarlık alanda etkili olan yangının, kendisinin “kontrol altında” açıklamasının ardından yaklaşık 3 bin hektara ulaşması üzerine de, 23 Haziran’da (bugün) uluslararası yardımı kabul etmediklerini belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

– Tam bir kontrolle kontrolsüzlük arasında bir ara durumdayız” ifadesini kullanmıştım. Ama şu an itibariyle çok daha iyi durumda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Düne göre çok çok iyi durumda olduğumuzu bugünkü sabah sayın Soylu bakanımızla yapmış olduğumuz hava incelemelerinde bunu müşahede ettik, gördük. 12 tane uçağımız, 45 tane helikopterimiz yani toplamda dün 41 olan sayı bugün 57.

ENDİŞELENMİŞTİK AMA…

– Bu yangında meteorolojik veriler çalışmalarımıza dün olduğu gibi bugün de ışık tutuyor. Nedir bu ışık tutmak mesela? Dün hatırlarsanız endişelenmiştik ama bugün sabah itibariyle de artık özellikle havanın nemi yüzde 91’ler düzeyine çıktı. Sabah 06.00 ile 09.00 arasında bu uçuşları başarıyla gerçekleştirmek ve bunları etkin kılmak adına bu meteorolojik verilerden de olumlu anlamda yararlandık.

– Bugün için beklentimiz ne? Beklentimiz rutubetin düne göre nispeten daha yüksek olacağı, hava hızının da ortalaması 10-12 nat düzeyinde. Bu düzeyde hava hareketi, hava hızı var. Ama bu hava hızının belki bir miktar artacağı ama dünkü düzeyde olmayacağı yönünde meteorolojimizin bizlerle paylaşmış olduğu veriler var. Hava sıcaklığı da 24-30 derece arasında değişecek.

– Özellikle sayın Cumhurbaşkanımıza bu bize verdiği araç gereç destekleri başta olmak üzere ve uluslararası ilişkiler çerçevesinde bizlere bu araçları temin eden dost ülkelere de şükranlarımızı sunuyoruz.

HELALLİK İSTİYORUZ

– Birkaç gündür burada tatilini geçiren bütün vatandaşlardan helallik istiyoruz, hani birilerinin helalleşmesi vardır ya biz bu manada helallik istiyoruz. Çünkü onlar buraya tatil yapmaya geldiler ancak böyle bir yangın hadisesi nedeniyle, neredeyse her 15-20 saniyede bir, hava aracımız ikmal yapmak için üzerimizden geçmesinin vermiş olduğu gürültüden dolayı da biz onlardan helallik istiyoruz…

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

 

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu