GüncelGündem

Baraj doluluk oranı son bir yılın en yüksek düzeyinde

Paylaş:

İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı azalan yağışlar nedeniyle daima bir düşüş içerisindeyken, son aylardan yaşanan yağışlar sonrasında yükseliş gösterdi. İşte İSKİ datalarına nazaran İstanbul barajları doluluk oranı…

BARAJ DOLULUK ORANI YÜZDE 58,57

Barajlardaki doluluk, bugün prestijiyle yüzde 58,57 olarak ölçüldü.

İstanbul Barajlarının aktüel doluluk oranları

Ömerli %77.53

Elmalı % 82.67

Istrancalar % 48.91

Darlık % 72.89

Alibeyköy %69.35

Terkos %48.78

Büyükçekmece % 50.55

Sazlıdere % 41.06

Kazandere % 41.43

Papuçdere % 25.92

SON BİR YILDAKİ EN YÜKSEK SEVİYE

Özellik geçtiğimiz yıl yaşanan yağış azlığı nedeniyle yüzde 18 düzeylerine kadar inen baraj doluluk oranı ulaştığı yüzde 58’lik düzey ile son bir yıldaki en yüksek oranı yakaladı.

Son bir yılda en düşük düzey yüzde 18 ile Eylül ayında yaşanırken, yağışlarla yaşanan yükseliş ile bu oran üç ayda yüzde 58’e ulaştı.

SONBAHAR YAĞIŞLARI KURAKLIĞA İLAÇ OLDU

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul’da bir kuraklıktan bahsedilebileceğini, bu sonbaharda olağanın üzerinde yağış sayesinde barajların dolduğunu ve gelecek için bugünden önlem alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin 2024 yılı yağış bedelleri hakkında bilgi veren Toros, kuraklık kavramının değişkenlik arz ettiğini, bir bölgede olması gereken yağışın görülmemesi ve barajlarda gereğince su olmaması durumunda hidrolojik kuraklıktan bahsedilebileceğini kaydetti.

Ülkede 2020-2022 yılları ortasında son 20 yılın bilgilerine nazaran olağanın altında bir yağış görüldüğüne dikkati çeken Toros, “Türkiye geneli yıllık yağış ortalaması 573,4 milimetre (mm). Bu bedel, 2022’de 503,8 mm, 2021’de 524,8 mm ve 2020’de 500.1 mm olarak gerçekleşmiştir. Yağış ölçüsünün, 2020’den sonra 574 milimetrenin çok altında olduğunu görüyoruz.” dedi.

SONBAHAR YAĞIŞLARI OLAĞANIN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

İstanbul’da 16 milyon insanın yaşadığını ve ortalama 3 milyon metreküp su kullanıldığını vurgulayan Toros, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İstanbul’da 2022 Kasım ayında barajlardaki doluluk oranı yüzde 16 civarındaydı. Bu, son 10 yılın en düşük düzeyiydi. İşte bu nedenle İstanbul’da bir kuraklıktan bahsedebiliriz. Bu da 2020-2022 yılları ortasında gereğince yağış alamamamızdan kaynaklanıyor. Son 2-3 yılda Anadolu’da bir kuraklık yaşandı ve İstanbul’da barajlardaki su düzeyi çok düştü. 2023 sonbahar yağışlarının olağanın üzerinde gerçekleşmesi kuraklığa can suyu oldu. Bu sonbahar yağışları sayesinde İstanbul barajlarında 2023 yılında ölçülen yağış ölçüsü 852 mm ile son 10 yılın üçüncü büyük pahasına ulaştı.

Türkiye geneli sonbahar yağış normali (1991-2020) 132,7 mm, 2022 sonbahar mevsimi yağışı 96,3 mm, 2023 yılı sonbahar mevsimi yağışı ise 162,6 mm olarak gerçekleşti. Ülke genelinde sonbahar yağışları normaline nazaran, yüzde 23, geçen yıl sonbahar mevsimine nazaran yüzde 69 artma gösterdi. Tüm bölgelerde yağışlarda normaline ve geçen yıl yağışlarına nazaran artma kaydedildi ve en fazla artış yüzde 41 ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşti.”

2024 YAĞIŞLI BAŞLADI

Yağıştaki projeksiyona nazaran tablonun olumlu olduğunu, Türkiye’de 2020’den bu yana yaşanan kuraklığın akabinde 2024’ün yağışlı başladığını ve İstanbul’da barajların doluluk oranının şu an prestijiyle yüzde 52 düzeyine ulaştığını belirten Toros, “Bu, son 12 ayın en yüksek düzeyi. Başta İstanbul olmak üzere ülke genelinde yağışlı bir yıl bekleniyor.” tabirini kullandı.

Son yıllarda çok sıcak, çok soğuk ve çok yağış üzere ekstrem olayların yaşandığını hatırlatan Toros, “170 yıldır artan fosil yakıt kullanımı, atmosferdeki sera gazlarını artırıyor. Sera gazları güneşten gelen ve giden güç istikrarını bozuyor. Yeryüzü daha fazla ısınıyor. Isınma global iklim değişikliğine, buzulların erimesine, okyanusların ısınmasına, su düzeyinin yükselmesine, fırtınalara, orman yangınlarına ve kuraklığa neden oluyor. Dünyadaki sıcaklık şu anda 1900’lü yıllara nazaran bir derece arttı. İddialara nazaran, artmaya da devam edecek. Bir ayda yağması gereken yağışın birkaç saat içinde yağdığını görüyoruz. Üstelik bu bir anda yağan yağışlar yer altı sularını da beslemiyor. ” değerlendirmesinde bulundu.


“TEDBİR ALINMAZSA BİR KURAKLIKLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ”

Hüseyin Toros, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını ve kuraklığa karşı tedbir alınması gerektiğinin de altını çizerek, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Ülke olarak, ‘Suyu daha verimli nasıl kullanabiliriz?’ sorusuna karşılık aramamız gerekiyor. Bunun için akıllı tarıma geçilmesi ve su havzalarındaki suyun geleceğine yönelik planlamalar yapılması lazım. Uzun vadeli tahliller üretmeliyiz. En değerlisi suyu tasarruflu kullanmalıyız. Yağmur hasadı, 3 yıllık su bütçesi idaresi, uygun bitki örtüsü seçilerek çölleşmeyi önleyebiliriz. Suya bakış açımızı değiştirebilirsek suyun her damlasının bedelli olduğunu kabul ederiz ve gelecekteki mümkün kuraklık için şimdiden tedbir almış oluruz. Gerek Anadolu’da gerekse İstanbul’da her vakit kuraklık riski olabileceğini bilerek hareket etmeliyiz. Gelecek için bugünden önlem almazsak bir kuraklık ile karşı karşıya kalabiliriz. O yüzden tahlil bizde.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu