AktüelEğitimGüncelGündemTürkiye

“Barınmıyoruz’ Diyen Öğrenciler Konuştu

Paylaş:

Pandemiden sonra döndükleri üniversitelere derin bir umutsuzlukla başlayan, barınma sorununun ortasındaki öğrenciler, günlerdir parklarda sabahlayarak seslerini duyuruyor.

İstanbul’da, soğuk bir gecede, sağanak yağış altında parkta sabahlayan gençler, eylemlerinin 4. gününde öğrenciler T24’e konuştu.

Öğrenciler, “Bu eylem milyonlarca insanın gerçeğini sembolik hâle getiriyor” ifadesini kullanırken, öğrencilere destek olan vatandaşlar da, “Bizim eğitimli insanlara ihtiyacımız var, nasıl geleceğimizin doktoru, mühendisleri olacaklar?” şeklinde konuştu.

KYK yurtlarının yetersizliği ve fahiş ev kiraları sebebi ile yeni başlayan eğitim döneminde barınma krizi yaşayan üniversitelilerin dört gündür devam ettirdiği “Barınamıyoruz Hareketi”, İstanbul Etiler’de Sporcular Parkı’nda yapıldı.

Üniversite eğitimlerini gölgeleyen barınma sorununa dikkati çeken gençler, sağanak yağışın ve 16 derecelik soğuk havanın etkisindeki parkta sabahladı.

Sosyal medyada ‘Barınamıyoruz Hareketi’nden haberdar olarak parka battaniye, çorba getirenler vatandaşların yanı sıra Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Beltaş da soğukta kalan gençlere çay ikramında bulundu.

Üniversite öğrencileri, eylemlerinin dördüncü gününde İzmir’de bazı öğrencilerin ailelerinin polislerce aranmaya başladığını aktardı. Ayrıca öğrenciler, barınma sorunlarını dinleyen ailelerinin de bu harekette kendilerine destek olduğunu aktardı.

Soğuk havada parkta sabahlayan gençler arasında bir oda bir salon evde beş kişi barınmak zorunda kaldığını dile getiren de vardı, çalışıp okuyan; işe yetişmek için sınav kağıdını boş vermek zorunda kaldığını anlatan da….

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

 

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?

Manyezitin 700- 1200oC ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.  Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.
  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ

0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu