Barzani son sözünü söyledi:”25 Eylülde Referandum yapılacak”

Mesud Barzani, BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis’e “Halkımız kararını verdi ve kararından dönmeyecek. 25 Eylül’de (yarın) referendum yapılacak” dedi.

Barzani, bugün Erbil’in Pirmam ilçesindeki Başkanlık Konutu’nda Bileşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis’I kabul etti.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre; Jan Kubis, Başkan Barzani’nin referandum, son gelişmeler ve referandumdan sonraki süreçle ilgili düşüncelerini öğrenmek istediğini belirtti.

Rudaw’ın haberine göre; Barzani ise BM ve uluslararası toplumun referandumla ilgili tavrını eleştirerek, “Evrensel ilkelere göre tutum sergilemediler. BM’nin temel prensibi olan halkların kendi kaderini tayin etme hakkına riayet etmeden, Kürt halkının kendi kaderini belirleme kararına karşı tavır alındı” dedi.

Referandumun en meşru ve demokratik hak oluğunu yineleyen Barzani, şunları kaydetti:

“Halkımız kararını verdi ve kararından dönmeyecek. 25 Eylül’de (yarın) referendum yapılacak. Sonrasında da Bağdat’la sınır ve diğer tüm konuları, barışçıl bir şekilde ve karşılıklı anlayış esasına göre iki iyi komşu olmanın koşullarını görüşmek için diyalog kapılarını açık tutmaya devam edeceğiz.”

Barzani, IŞİD’le mücadelede üstlendikleri rolü oynamaya devam edeceklerini ve Irak ordusuyla işbirliğini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın görüş ve eleştirilerini ilgili taraflara ileteceğini ifade etti.

Öte yandan, İran, yarın bağımsızlık referandumu yapılması planlanan Iraklı Kürt Bölgesi’ne giden ve oradan kalkan tüm uçaklara hava sahasını kapattığını açıkladı.

Press TV’ye göre, İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi, İran’ın Irak’ın federal hükümetinin talebi üzerine Kürt Bölgesi’ne giden ve oradan kalkan tüm uçaklara hava sahasını kapattığını bildirdi.(odatv)

Jurnalci.com