GüncelGündem

Başakşehir’de Kültürel Mirasın İzinde Final Yarışması ve Ödül Töreni yapıldı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Mahir Ünal, “Kültürün temel aktarımı dille gerçekleşiyor. Gençlerimizin bu mirasa vakıf olabilmeleri için Osmanlıca öğrenmeleri son derece kıymetli.” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Genç Hayrat ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İstanbul işbirliğinde düzenlenen Kültürel Mirasın İzinde Final Yarışması ve Ödül Töreni, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programın final etabını izleyerek gençlere başarılar dileyen Mahir Ünal, kültürel mirasın önemini anlattı.

Ünal, şunları kaydetti:

“Kültürün temel aktarımı dille gerçekleşiyor. Gençlerimizin bu mirasa vakıf olabilmeleri için Osmanlıca öğrenmeleri son derece kıymetli. Çocuklarımızın hem bugünkü alfabeyle hem de daha önceki Osmanlıca alfabeyle okuyup yazmaları, bizim büyük kültürel mirasımıza da hakim olmaları, onları okuyabilmeleri anlamına geliyor. Sadece Süleymaniye Kütüphanesi’nde 380 binin üzerinde yazma eser vardır ve bu eserler gençler tarafından okunmayı, anlaşılmayı bekliyor. Bu yönüyle ben Hayrat Vakfını, TÜGVA’yı tebrik ediyorum. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığımızı, Gençlik ve Spor Bakanlığımızı bu faaliyetlerden dolayı tebrik ediyorum.”

Yarışmada birinciliği Fatih İstanbul Erkek Lisesinden Muhammed Yusuf Ay kazanırken, Bakırköy Hasan Polatkan Anadolu Lisesinden Ahmet Faruk Ay ikinci, Tuzla Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi’nden Metehan Olkan üçüncü oldu.

Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, TÜGVA İstanbul İl Temsilcisi Beytullah Çiçen ve Genç Hayrat Başkanı Kürşat Karaca tarafından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Yarışma

İstanbul’un 39 ilçesinden seçilen 39 Anadolu lisesi yarışmaya dahil oldu. Her okulda liseli gençlerden bir çalışma grubu kuruldu. 6 hafta Osmanlıca eğitimi verildi. Yarışmaya katılan yaklaşık 1000 genç çevrim içi sınava girdi. Bu sınavda dereceye giren ilk 10 öğrenci ise final etabında yarışmaya hak kazandı.

Muhabir: Lale Bildirici Büyükkarakaya

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu