Berlin‘de düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi

IŞİD’e yakınlığı ile bilinen Amak haber ajansı saldırıyı düzenleyen kişinin “IŞİD’in askeri” olduğunu duyurdu. Haberin gerçek olup olmadığı araştırılıyor. İnternet üzerinden yayınlanan haberde, eylemin uluslararası koalisyonun vatandaşlarını hedef alan saldırılar düzenleme çağrısı üzerine gerçekleştirildiği belirtildi.

Güvenlik birimlerinden daha önce yapılan açıklamalarda Berlin’de Noel panayırını hedef alan saldırının radikal İslamcılar tarafından düzenlenmiş olabileceği belirtilmişti.

Zanlı serbest bırakıldı

Bu haberden kısa bir süre önce ise Federal Savcılık tarafından dün akşam saldırı sonrasında gözaltına alınan zanlının serbest bırakıldığı bildirildi.

Karlsruhe’deki Federal Savcılık’tan bu akşam yapılan yazılı açıklamada, “şimdiye kadar yürütülen soruşturma sonucunda zanlının olayın faili olduğu yönünde şüphe bulunmadığı” belirtildi. Açıklamada, şüphelinin polise verdiği kapsamlı ifadede, eyleme katıldığını inkâr ettiği kaydedildi. Bunun üzerine dün akşam Berlin’de Noel panayırına düzenlenen saldırının ardından yakalanan şüphelinin Federal Savcılık’ın talimatı doğrultusunda serbest bırakıldığı vurgulandı.

Saldırının ardından görgü tanıklarının verdiği ifadeler doğrultusunda TIR şoförünün takibinin eksiksiz bir şekilde yapılamadığına dikkat çekildi. Bu çerçevede, zanlının eylem sırasında TIR’ın şoför mahalinde bulunduğunun ispatlanamadığı ifade edildi.

Haberin devamını okumak için..

DW

ilgili haberler