GüncelGündem

Beytüllahim’de, yaklaşan Noel için zeytin ağacından dini motifli biblo yapımı hız kazandı

Paylaş:

BEYTULLAHIM (AA) – Dünyanın dört bir yanından gelen Hristiyanlar, Noel’i kutlamak için her yılın aralık ayı sonlarında Beytüllahim şehrine hac ziyaretinde bulunuyor. Kente gelen Hristiyanlar, Hz. Meryem’in oğlu İsa Mesih’i dünyaya getirdiğine inanılan bir mağaranın üzerine kurulmuş olan Doğuş Kilisesi’ni ziyaret ediyor.

Kente gelen Hristiyan hacılar, zeytin ağacından yapılmış eserlere büyük rağbet gösteriyor. Atölyelerin sahipleri ise mümkün olduğu kadar çok ürün ortaya çıkarmak için zamanla yarışıyor.

Biblo üretimine yıl başında zeytin kütüklerinin satın alınmasıyla başlanıyor, daha sonra satın alınan kütükler kurutuluyor ve ardından kesme ve oyma işlemine geçiliyor.

Turizm açısından iyi bir yıl olması bekleniyor

Beytüllahim’deki turistik dükkanların ve sanat atölyelerinin sahipleri, iki yıl boyunca hayatı felç eden pandemi sürecinin ardından bu yılın turizm açısından iyi geçmesini umuyor.

Abd Şevamira, Mehd Kilisesi’nin (Doğuş) bitişiğindeki Süt Mağarası Caddesi’nde bulunan atölyesinde zeytin ağacından biblo üreten ustalardan biri.

AA muhabirine konuşan Şevamira, “Görünen o ki bu yıl, geçen iki yıla göre daha iyi geçecek. Turizm hareketli. Biz de elimizden geldiğince dini motifli biblolar üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Yıl başından beri “hasat mevsimi” olarak adlandırdıkları bu sezon için hazırlandıklarını söyleyen Şevamira, gençliğinden beri bu mesleği icra ettiğini ve adeta mesleğiyle büyüdüğünü ifade etti.

Kent turist dolu, dükkanlar boş

Zeytin ağacından biblo üretimi alanında faaliyet gösteren Cakman ailesinin beşinci neslini temsil eden George Cakman da turizmin, pandemi sürecindeki kapanmalarda büyük zarar gördüğünü ancak bu yıl Beytüllahim’in turistle dolup taştığını söyledi.

Turizmde yaşanan olumlu gelişmeye rağmen bazı faktörlerden ötürü artan turist sayısını tam bir kâra dönüştüremediklerini dile getiren Cakman, şunları kaydetti:

“Ülkedeki siyasi durum ve yaşanan istikrarsızlık bizi etkiliyor. Ayrıca turistler İsrail şirketleri ve rehberleri aracılığıyla geliyor ve onlar da turistleri sadece belirli yerlere götürüyor. O nedenle gelenlerden tam olarak istifade edemiyoruz. Kilise turistle dolu olsa da çevresindeki dükkanlar ile eski şehir boş kalıyor.”

Beytüllahim yılbaşına hazırlanıyor

Doğuş Kilisesi, Hristiyan dünyasının en önemli kutsal mekanlarından kabul ediliyor.

Bu yıl Doğuş Kilisesi ve çevresinde şimdiden Avrupa, Afrika, Asya ve ABD’den çok sayıda turist görmek mümkün. Gelen turistler Hristiyanlar için kutsal kabul edilen mekanları ziyaret ediyor.

Beytüllahim Belediyesi de dünyadaki Hristiyanların çoğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanan Noel Bayramı için hazırlıklarına hız verdi. Bu kapsamda Doğuş Kilisesi meydanına dikilen Noel Ağacı hazırlanmaya başladı.

Noel kutlamaları resmi olarak 3 Aralık’ta Noel Ağacının aydınlatılmasıyla başlıyor.

Muhabir: Qais Omar Darwesh Omar,Gülşen Topçu,Ekrem Biçeroğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu