Bilim - Teknoloji

Bilgisayar ve Video Oyunları Müzesi büyük ilgi görüyor

Paylaş:

Murawski, eski oyunlara birçok kişinin “hayranlık” derecesinde meraklı olduğunu belirterek, müzenin 3 yıldır açık olduğunu ancak 15 yıldır bu hobiye sahip kişilerle buluşmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Müzeyi açmanın ticari bir fikir olmadığını ifade eden Murawski, “Bu müzede bulunan konsol bilgisayar ve oyunların tamamı çalışıyor. Bunları bir araya getirmek ve meraklılarıyla buluşturmak için çok çalıştık ve bu yıllar aldı. Burası tamamen interaktif bir müze. Bilet aldığınız zaman günün tamamını oyun oynayarak istediğiniz cihazın başında geçirebiliyorsunuz.” diye konuştu.

Murawski, onlarca bilgisayar ve konsolun yüzlerce oyunla bir arada bulunduğu müzede ziyaretçilere vakit geçirdikleri sürede oyunların tarihi ve oynanışı gibi konularda bilgi verildiğini anlattı.

90’LAR GİBİ HİSSETTİRİYOR

1980’li yıllarda doğduğunu ve çocukluğunu 1990’larda geçirdiğini belirten Murawski, “O yılları tabii ki özlüyoruz. Nintendo ile başlayan bir süreç ama o dönem Polonya’da Nintendo belirli sebeplerle bulunamıyordu. Bizdeki ismi Pegasus olarak belirlenmişti. Pegasus ile başlayan Sega, PlayStation gibi konsollarla devam eden bir süreç.” dedi.

Murawski, müzenin haftanın 6 günü oyunseverlerin ve nostalji meraklılarının ziyaretine açık olduğunu dile getirerek, “Burada her şey 1990’lar gibi hissettiriyor. Bu, sadece benim işimde böyle değil. Evimde, odamda, her yerde bu his var. Şu anda dijital olarak birçok oyun oynanıyor ancak bence herkes video oyunlarının nereden geldiğini, kökenlerini bilmeli.” diye konuştu.

Gün içinde bir modern oyunun yanı sıra bir nostaljik oyuna mutlaka vakit ayırdığını anlatan Murawski, “Yeni oyunlardan birinin ardından Mario ya da Zelda gibi bir oyun oynayınca bu noktaya nerelerden geldiğimizi görebiliyoruz. Şimdi dijital oyunlar alınabiliyor ama dijital kopyalar bir yana gerçek bir programı, oyunu ya da bir cihazı elinde hissetmek bambaşka. Kutuyu hissetmek, talimatları okumak… Bu gerçekten bambaşka bir macera.” ifadelerini kullandı.

Murawski, ülkeye gelen turistlerin eski şehir merkezi, saray, kilise gibi birçok yeri halihazırda gezebildiğini ancak “Bilgisayar ve Video Oyunları Müzesi”nin de ilgi görmesinin kendisini çok mutlu edeceğini söyledi.

Müzede düzenlenen etkinlikler kapsamında her ay bir defa tüm koleksiyonerlerin bir araya geldiğini belirten Murawski, “Binlerce dolar para verip oyunlar almak tabii ki en doğal hakkınız ancak bizim ayda bir düzenlediğimiz etkinlikte binlerce oyun, konsol meraklısı yüzlerce insan bir araya getiriliyor. Dürüst satıcıların buluştuğu ve hatta takasların da yapıldığı bir etkinliğe müze olarak öncülük ediyoruz.” dedi.

Murawski, oyunseverlerin, konsol meraklılarının ve nostalji isteyenlerin müzeyi mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu