Ekonomi

Tiyatro seyircisindeki artış sektörün yükselişini hızlandırıyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2023 yılına ilişkin “Sinema ve Gösteri Sanatları İstatistikleri”nden yaptığı derlemeye göre, sinema seyirci sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 13,3 azalışla 31 milyon 5 bin 844 kişi oldu. Sinema seyirci sayısı 2022’de 35 milyon 754 bin 644 kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Yerli film seyirci sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 27,2 azalışla 13 milyon 716 bin 5 kişiye gerilerken, yabancı film seyirci sayısı ise aynı dönemde yüzde 2,2 yükselerek 17 milyon 289 bin 839 kişiye ulaştı.

Buna karşılık tiyatro seyircisi sayısı 2022-2023 sezonunda bir önceki sezona göre yüzde 15,2 arttı. Söz konusu sezonda tiyatro seyirci sayısı 6 milyon 279 bin 512 kişi olarak kaydedildi.

Tiyatro salonlarında oynanan yetişkin ve çocuk eserleri gösteri sayısı geçen sezon bir önceki sezona göre yüzde 9,1 yükselerek 27 bin 399 oldu.

“Tiyatro artık her kesimden izleyiciye hitap ediyor”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, tiyatrodaki seyirici sayısının yükselişinin bir ilk olmadığına dikkati çekti.

Kavame, Türk seyircisinin tiyatroya ilgisinin artığını belirterek, “Rakamlar bu artışı destekler nitelikte. Bunun başlıca sebebi tiyatronun artık her kesimden izleyiciye hitap ediyor olması. Tiyatro sezonunun kapanışına yaklaştığımız bu günlerde şimdiden diğer sezon için 131 oyun hazır durumda. Türkiye’de tiyatro dünyası gelecek sezonu 450 oyunla kapatmaya yaklaşıyor.” dedi.

Tiyatro seyircisindeki artışın nedenlerinden birinin bilet fiyatlarının görece daha uygun olmasından kaynakladığını ifade eden Kavame, şunları söyledi:

“Zincir fast food restoranlardaki bir menü fiyatının da altına çok kaliteli yapımları izleyebiliyorsunuz. Eskiden çok masraflı, büyük projelerin kar ettiğini zanneden tiyatro sektörü, daha uygun bütçeli yapımları hem daha hızlı hem daha az kadro ve kaliteli içerikler ile seyircisiyle buluşturabilir hale geldi. Tiyatrolar ayrıca Türkiye’deki başarılı dizi ve film sektöründe adıyla yıldızlaşan ünlü oyuncuları sahnede canlı görmek isteyenlerin akınına uğruyor.”

“Sinema izleyicisindeki düşüşte dijital platformlar etkili”

Kavame, Türk tiyatrosunun dünya standartlarında yapımlara imza attığına da işaret ederek, seyircinin başarılı oyuncu performanslarını sahnede izlemekten mutlu olduğunu ifade etti.

Sinema izleyicisindeki düşüşün ise alışveriş merkezlerindeki sinema salonlarının maliyeti ve bilet fiyatlarındaki yükseliş olduğunu anlatan Kavame, “Sinema izleyicisinin düşüşünde dijital platformların zengin içeriklerle izleyicilere alternatif sunmaları da etkili oldu. Önümüzdeki dönemde tiyatronun yükselişine ve daha fazla kapalı gişe yapımlarına hazır olun.” dedi.

“Tiyatronun kalitesi gün geçtikçe artıyor”

TOBB Kreatif Endüstriler Meclis Üyesi ve Tiyatro Kooperatifi Başkanı Mert Fırat ise her yıl sadece İstanbul’da oynanan oyun sayısının 300’e yaklaştığını bildirdi.

Fırat, tiyatronun kalitesini gün geçtikçe artırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yeni metinler ve kendini tekrar etmeyen genç bir tiyatromuz var. Açılan yeni salonlar, kurulan yeni tiyatro yapım evleri, kurumsallaşma ve oynanan oyunların kitlelere ulaşması ile seyirci sayımız arttı. Farklı semtleri hedefleyen tiyatrolar da mahalle kültürünü beslemekle birlikte oyunlarımız herkes için daha ulaşılabilir oldu. Artan enflasyon ve bilet fiyatlarının bizleri dahi rahatsız eden pahalılığına rağmen seyircilerimiz bizi ellerinden geldiğince desteklemeye devam ediyor. Alım gücü kısıtlı grupların bilete erişmesindeki zorluk ise dikkate alınması gereken bir başka husus.”

Muhabir: Seda Tolmaç

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu