GüncelGündem

Bir yanda yağmur fırtına, öbür yanda kar tipi…

Paylaş:

Türkiye’nin batısı ve kuzeyi fırtına ve şiddetli yağışla çaba ederken pek çok vilayette de kar ve soğuk hava tesirli oluyor.

Erzurum’da dün akşam başlayan ve sabah saatlerinde de tesirini sürdüren kar yağışıyla kent merkezi beyaza büründü, cadde ve sokaklar ile park halindeki araçlar karla kaplandı.

Kent merkezindeki Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler, Lala Paşa Cami, İkili Minareli Medrese ve Yakutiye Medresesi üzere tarihi yerler ile etrafı beyaza büründü.

Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri, karla uğraş çalışması başlattı.

Ardahan
Ardahan’da gece başlayan sağanak, sabaha gerçek yerini kara bıraktı. Kent merkezi yağışla beyaza büründü. Ardahan’daki kimi yollarda zincirsiz ağır tonajlı araçların geçişine müsaade verilmiyor. Kar ve ağır tipi sebebiyle kenti Karadeniz’e bağlayan Ardahan-Şavşat ve Ardahan-Ardanuç ile Gürcistan sonundaki Türkgözü Gümrük Kapısı’na geçişi sağlayan Damal-Posof-Türkgözü kara yollarında ulaşım denetimli gerçekleştiriliyor.

Karayolları 183. Şube Şefliği yetkilileri, vilayet genelinde kar ile ağır tipinin ulaşımı aksattığını belirterek, şoförlerden takoz, çekme halatı ile zincir bulundurmalarını istedi.

Güzergahlarda vazife alan jandarma trafik grupları, zinciri bulunmayan tır ve ağır tonajlı araçların geçişine müsaade vermiyor. Öte yandan kent merkezinde sabah saatlerinde başlayan kar, tesirini sürdürüyor.

Kars
Kars’ta gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar nedeniyle etraf beyaz örtüyle kaplandı.

Kars-Iğdır kara yolunda sis nedeniyle görüş arası düştü. Sarıkamış ilçesinde de bitkiler ve ağaçlar karla kaplandı. Handere Geçidi’nde ağır yağış nedeniyle araçlar ilerlemekte zahmet çekti.

Ağrı

Ağrı ve Tunceli’nin yüksek kısımlarına kar yağdı. Ağrı’da tesirli olan sağanak, yüksek noktalarda yerini kara bıraktı. Kar yağışının tesiriyle dağlık alanlar karla kaplandı.

Tunceli’de de yaklaşık 3 bin rakıma sahip Kırklar, Sülbüs, Zel ve Meydan dağlarının dorukları beyaza büründü.

Sis bulutlarıyla kaplanan dağların sonbahar renkleriyle bütünleşmesi hoş manzaralar oluşturdu.

Erciyes
Gece saatlerinden itibaren 3 bin 917 metre rakımlı, İç Anadolu’nun en yüksek dağı Erciyes Dağı’nın yüksek kesitlerinde başlayan kar yağışı, kayak merkezinin bulunduğu alanda da tesirli oldu.

Yahyalı ilçesinde akşam saatlerinden itibaren tesirli olan sağanak, gece saatlerinde yüksek kısımlarda kara dönüştü.

Kar nedeniyle etraf beyaza büründü.

Yozgat
Yozgat’ta gece başlayan sağanak, sabah saatlerinde yerini kara bıraktı. Kentin yüksek bölümleri, çatılar ve araçların üzeri kar yağışıyla beyaza büründü. Kent sakinlerinden Mustafa Kızılkaya, kente mevsimin birinci karının yağdığını belirtti.

Karayolları ve belediye takımları, yollarda kar küreme çalışmaları yapıyor. Kar yağışı nedeniyle iki ilçede elektrik kesintisi yaşandı.

Bolu
Yedigöller’de kar yağışı nedeniyle mahsur kalan 26 kişi kurtarıldı. Bolu’da tesirli olan kar yağışı nedeniyle yolu ulaşıma kapanan Yedigöller Ulusal Parkı’nda mahsur kalan 26 kişi, takımların çalışmasıyla kurtarıldı.

Parkta kamp yapan 20 kişi ve 6 tesis çalışanı, ağır kar yağışı sonucu kapanan yollar nedeniyle bölgede mahsur kaldı.

İhbar üzerine AFAD koordinesinde, Tabiat Müdafaa ve Mili Parklar Şube Müdürlüğü, Vilayet Özel Yönetimi ve Orman Bölge Müdürlüğü grupları bölgeye sevk edildi. Sıhhat gruplarının de eşlik ettiği yaklaşık 5 saat süren çalışma sonucu Yedigöller’e ulaşıldı. Gruplar eşliğinde kente merkezine getirilen 26 kişinin sıhhat durumlarının düzgün olduğu öğrenildi.

Yoğun yağışın akabinde kar kalınlığı kent merkezinde 15, Bolu Dağı’nda 30, Abant ve Gölcük Ulusal Parkları’nda ise 40 santimetreye ulaştı.

Anadolu’yu İstanbul’a bağlayan Anadolu Otoyolu ve D-100 kara yolunda kar nedeniyle ulaşımda yaşanan yoğunluk, karın tesirini yitirmesiyle olağan seyrine döndü.

Otoyolun Bolu Dağı Tüneli ile kara yolunun Bolu Dağı kısmındaki trafik akışında sorun yaşanmazken, karayolları grupları yol kenarlarında biriken karların temizliyor.

Ekipler ayrıyeten buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yapıyor.

Bayburt
Bayburt’ta dün akşam başlayan ve aralıklarla devam eden kar nedeniyle kent merkezi beyaza büründü.

Cadde ve sokaklar ile park halindeki araçların karla kaplandığı kentte belediye grupları, kaldırımlarda paklık çalışması başlattı.

Vatandaşlar da orta sokaklar ve iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi.

İl Özel Yönetimi grupları, kardan kapanan 36 köy yolunu, sabah saatlerinden itibaren yürütülen çalışmayla ulaşıma açtı.

Bilecik 
Bilecik’te kent merkezine yakın yüksek bölümlerindeki köylerde kar yağışı tesirli oldu.

Karın oluşturduğu görüntüyü görmek için merkeze 15 kilometre uzaklıktaki Kapaklı köyü bölgesine gelen ziyaretçilerin bir kısmı, yürüyüş yaptı.

1276 metre rakımlı Abbaslık ve Kapaklı köylerine çıkan virajlı orman yollarındaki ağaçlar ve bitkiler karla örtüldü.

Beyaz örtü oluşan bölgeler, dronla havadan görüntülendi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan kestirime nazaran, yağışlar bugün öğlen saatlerinden itibaren rüzgar ve fırtınayla Batman, Mardin, Siirt, Muş, Bingöl ve Iğdır etraflarında kuvvetli, Şırnak, Hakkari, Van ve Bitlis etraflarında yer yer çok kuvvetli olacak.

Yağışlar, çoklukla yağmur ve sağanak, 1500 metre ve üzeri rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve kar, Şırnak’ın doğu, Hakkari ile Van’ın yüksekleri ile Bitlis etraflarında ise kuvvetli ve ağır kar biçiminde görülecek. Kuvvetli yağışlar yarın öğlen saatlerinden sonra tesirini kaybedecek.

Yağışlar sebebiyle sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgar ve fırtına, soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek bölümlerde tipi biçiminde kar yağışı ile buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

Bingöl
Bingöl’ün Karlıova ve Yedisu ilçeleri kar nedeniyle beyaza büründü. İki ilçede gece saatlerinde başlayan kar yağışı sabaha kadar tesirini sürdürdü. Kar kalınlığının 10-15 santimetreyi bulduğu ilçelerde esnaf, iş yerlerinin önünde biriken karı kürekle temizledi.

Van
Van’da sabah saatlerinde tesirli olan yağmur, Başkale ve Bahçesaray ilçelerinde kara dönüştü, yüksek kısımlarında kar kalınlığı 30 santimetreyi geçti.

Van-Bahçesaray kara yolundaki yaklaşık 3 bin rakımlı Karabet Geçidi, kar nedeniyle beyaza büründü.  Kar kalınlığının 30 santimetreyi bulduğu bölgede, olumsuz hava şartları nedeniyle ilerleyemeyen kimi kamyonlar Karabet Geçidi’ndeki kar tüneline bırakıldı.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü grupları, bölgede kar temizleme çalışması yürüttü. Başkale’de de akşam başlayan kar nedeniyle birtakım kırsal mahallelere ulaşımda aksamalar yaşandı.

Van Büyükşehir Belediyesi ve Başkale Belediyesi karla gayret grupları, ilçe merkezi ve mahalle yollarında çalışma başlattı. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu