Yazarlar

Bizim çocuklarımız!

Paylaş:

Gözümü kırpmadan monitöre bakıyorum.

Konuşmacı anne otistik çocuğunu büyütürken yaşadıklarını anlatıyor; yazılsa Oscar’lik ödül çıkaracak hayat hikayesiyle.

Her gün yanlarından geçtiğimiz, görmezden geldiğimiz, kimi zaman taşkın hareketleriyle sert bakışlar attığımız, annelerine “ilgisiz” damgası vurduğumuz, kimi zaman agresif, kimi zaman ürkek ve çekingen ama bizim çocuklarımız

Otizmli çocuklar…

İlk kez 2018 yılında başkanlığını yaptığım Lions Kulübü’nde Bursa’da pilot okul olarak açılan özel bir Otistik Çocuklar Okulunda tanıştım Otizm ile.

O güne kadar Down sendromlu çocuk ile Otistik çocuk arasındaki farkı bilmeyen ben; davetlisi olarak gittiğim bu özel okulda okul sahibi annenin anlatımıyla şaşırdım, üzüldüm, bilgilendim, kederlendim. Mutluluğu ve hüznü aynı dakikalarda yaşadım.

Bir kez daha şükrettim sahip olduğum herşey için yaradana.

Binlerce kez dua ettim Otistik çocuğu olan anneler adına evrene.

O gün öğrendim Otistik bir çocuğun annesi olmanın zorluğunu ve yükünü, yine aynı gün öğrendim adına ANNE denilen kadının gücünü.

Ne yazık ki çocuk sahibi olmak ortaklaşa bir eylemken bizim gibi toplumlarda ana rahmine düştüğü andan itibaren yalnızca anneye ait bir sorumluluk, çocuk bakmak yalnızca kadın işiydi.

Ve otistik bir çocuğa sahipseniz bu annenin suçuymuş gibi kayıp babalar, parçalanan aile hayatları demekti.

O gün öğrendim Otistik çocuğu olan babaların büyük çoğunluğunun bu sorumluluktan kaçmak için evlerini terk ettiklerini.

Ve yine o gün öğrendim sevginin gücü ile anne olmanın sabrı, kararlılığı, fedakarlıklığı, becerisiyle aşılamayacak hiç bir engel bulunmadığını. En büyük engelin yüreklerde ki sevgisizlik olduğunu.

2 Nisan günü tüm dünyada Otizm Farkındalık günü olarak ilan edilmiş.

118-K Otizm Komite Başkanı arkadaşım Lerzan Kahvecioğlu arayıp programa davet edince aklıma ilk gelen bu yaşadıklarım oldu.

Bu yıl başkanlığını yaptığı Otizm Komitesindeki gayreti bu açıdan çok önemli ve etkiliydi benim için.

İşte o toplantıdan kısa notlar..

*Otizm erken çocukluk döneminde başlayan nöro gelişimsel bozukluktur.

*Otizmde erken tanı çok önemlidir

*Eğer çocuğunuz göz teması kurmuyorsa

İsmini söylediğinizde dönüp bakmıyorsa

Dönen nesnelere karşı ilgi duyuyorsa

Takıntılı davranışlar gösteriyorsa

Konuşmasında gerilik yaşıyorsa

Bu belirtileri olan çocuğa sahip aileler vakit kaybetmeden çocuklarını psikiyatriye götürmeliler.

Otizmin farkında olmak, yok saymamak tedavinin ilk basamakları. Erken tanı ve yoğun özel eğitim programları hızla yol alabilmek adına çok önemli bir dönüm noktası.

Programın burasında sözü Bursa Otizm Derneği Başkanı Emel Kamberoğlu’na veriyor Lerzan başkan.

Emel hanım oğlunun Otizmli olduğunu öğrendiği zaman dernek kurmaya ve kendi gibi zor bir annelikle yaşayan diğer kadınlara yol göstermek onların sesi olmak adına kuruyor bu derneği.

Şimdi 22 yaşında olan oğlu Fehmihan ile birlikte verdikleri mücadele sonunda Otistik Fehmihan Türkiye’de bir ilke imza atarak 50 ye yakın tarifi ile kendi yemek kitabını çıkarıyor.

Nasıl bir mutluluk ve onur anne oğul için..

Program bitiyor nemli gözlerle bir süre daha hiç kıpırdamadan monitöre bakmaya devam ediyorum.

Sevginin aşamayacağı engel olmadığını, sadece minik farkındalıklarla mucizeler gerçekleşebileceğine bir kez daha şahit oluyorum.

Gölcük Lions Kulübü’nun başkanı, katılımcılar ve sevgili Lerzan Kahvecioğlu sayesinde el ele verilince kolaylaşır zorluklar diye düşünüyorum.

Erken tanı ve özel eğitim programları ile nice Fehmihan’lari sevgiyle alkışlamak dileğiyle sağlıkta buluşalım.

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu