Dünya

BM’den dünyada bayan cinayetleri raporu

Paylaş:

Birleşmiş Milletler (BM) datalarına nazaran, geçen yıl dünya genelinde tahminen 81 bin 100 bayan yahut kız öldürüldü. Kelam konusu bayanların tahminen 45 bini, eşleri, erkek arkadaşları ya da aile üyeleri tarafından işlenen cinayete kurban gitti.

BM Bayan Ofisi ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi’nin 25 Kasım Memleketler arası Bayana Karşı Şiddeti Ortadan Kaldırılması Günü için ortaklaşa hazırladığı rapor, kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, cinsiyete bağlı cinayetlerin önlenmesine yönelik dünya genelinde az da olsa ilerleme kaydedildiğine fakat bu hususta daha sağlam ve süratli adımlar atılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Kadın ve kızlara yönelik şiddetin en yaygın insan hakları ihlali olduğunun altı çizilen raporda, gerekli adımlarla bayan ve kızlara yönelik cinsiyete bağlı cinayetlerin önüne geçilebileceğine işaret edildi.

Raporda, geçen yıl 81 bin 100 bayan yahut kızın kasıtlı öldürüldüğü, son 10 yılda bayan cinayetlerinde gerileme kaydedilmediği ve bayan yahut kız çocuklarına yönelik cinayetlerin büyük kısmının cinsiyet kaynaklı olduğu belirtildi.

Raporda, geçen yıl dünya genelinde tahminen 45 bin bayanın yahut kızın, eşleri, erkek arkadaşları yahut da ailelerinin bir üyesi tarafından öldürüldüğüne dikkat çekildi. Bu da her 60 dakikada 5’ten fazla bayanın cinayete kurban gitmesi manasına geliyor.

ASYA VE AFRİKA’DA YÜKSEK

Geçen yıl eşi, erkek arkadaşı yahut aile üyelerinden birinin cinayetine kurban giden bayanların yahut kızların sayısının Asya ve Afrika kıtalarında hayli yüksek olması dikkati çekiyor. Rapora nazaran, eşleri, erkek arkadaşları ya da aile üyelerinden biri tarafından işlenen 45 bin bayan cinayetinden 17 bin 800’ü Asya’da, 17 bin 200’ü de Afrika’da kaydedildi.

Ancak nüfus oranı göz önüne alındığında eşleri, erkek arkadaşları yahut aile üyelerinin cinayetine kurban giden bayan ve kız sayısının Afrika’da her 100 bin bayanda 2,5, Amerika kıtasında 1,4, Asya’da ise 0,8 olarak açıklandı.

Avrupa’da 2010-2021 yıllarında eşleri, erkek arkadaşları ya da aile üyeleri tarafından işlenen bayan cinayetlerinde yüzde 19’luk düşüş olduğu lakin Amerika kıtasında ise birebir devirde yüzde 6’lık bir artış yaşandığı aktarıldı. Raporda, cinayete kurban giden erkeklerin sırf yüzde 11’nin eşleri ya da aile üyeleri tarafından öldürüldüğü, bayanlarda bu oranın ise yüzde 56 olduğuna dikkat çekildi.

SALGINDA BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI

BM raporunda 2019-2020 ve 2020-2021 yıllarında eşleri, erkek arkadaşları yahut aile üyelerinin cinayetine kurban giden bayan yahut kız çocuklarının oranı için farklı bir parantez açıldı.

Covid-19’un tesirli olduğu 2019-2020’de kelam konusu cinayetlerde Batı Avrupa’da yüzde 13, Kuzey Amerika’da yüzde 9, Güney Avrupa’da yüzde 5 üzere bir artış yaşandı. 2020-2021’de ise Batı Avrupa’da 10,5, Kuzey Amerika’da yüzde 0,4 düşüş gözlenirken Güney Avrupa’da ise yüzde 5,3 artış gözlendi. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu