GüncelGündem

Bogota Büyükelçisi Sun, Kolombiya ve Türkiye’nin bölgelerindeki önemli rolüne dikkati çekti

Paylaş:

BOGOTA (AA) – Büyükelçi Sun, Türkiye-Kolombiya ilişkileri, Kolombiya’da yeniden başlayan barış süreci ve Kolombiya’nın yeni döneminde büyükelçiliğin hedeflerini AA muhabirine değerlendirdi.

Bogota’daki 4. büyükelçi olarak göreve başladığını ve önemli bir miras devraldıklarını dile getiren Sun, bir önceki yönetimle yakalanan ivmenin yeni hükümetle de aynı şekilde sürdürülmesi için çalışacaklarını söyledi.

Sun, Kolombiya’nın eski Cumhurbaşkanı Ivan Duque’nin 20 Mayıs’ta Türkiye’ye yaptığı ziyareti hatırlatarak, iki ülke ilişkilerinin stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldığını ve daha da ileriye gitmesi için önlerinde önemli bir yol haritası olduğunu bildirdi.

Kolombiya’yı bölgedeki en önemli ortaklardan biri olarak gördüklerini belirten Sun, Kolombiya’nın 2018’deki OECD üyeliğini Türkiye’nin de desteklediğini ve NATO’nun bölgedeki tek ortağının Kolombiya olduğunu kaydetti.

Sun, iki ülkenin bölgelerindeki önemine vurgu yaparak, “Kolombiya ve Türkiye bölgelerinde stratejik, siyasi ve ekonomik anlamda ayrıcalıklı bir yere sahiptir.” dedi.

Türk kurumlarının Kolombiya’daki faaliyetleri

Anadolu Ajansı (AA), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Hava Yolları (THY) ve Maarif Vakfının Kolombiya’da yer almasının önemine değinen Büyükelçi Sun, “Maarif Vakfı’nın temsilciliği sayesinde Türkçe öğrenmek isteyen Kolombiyalılara önemli imkanlar sağlanıyor. Akademik anlamda birçok üniversiteyle işbirliği faaliyetleri yapılıyor. THY, 2015’ten beri yüksek doluluk kapasitesiyle Bogota-İstanbul uçuşlarını doğrudan sağlıyor. Ticari anlamda mesafeleri kısaltan bir fırsat olarak görüyoruz. AA’nın burada faaliyet göstermesi Kolombiya’ya verdiğimiz önemi gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Sun, TİKA’nın icra ettiği birçok projeyle yeni yönetimin tam barış projesine katkı sağladığını vurgulayarak, “TİKA, istihdam yaratacak projeler faaliyete geçirerek, kadının güçlendirilmesi, çocukların, gençlerin eğitimleri, yasa dışı faaliyetlerden uzak tutulmalarına kadar pek çok projede yer almaktadır.” ifadesini kullandı.

Kolombiya hükümeti ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında yeniden başlayan barış görüşmelerine değinen Sun, silahların susması, barışın tesisi ve istikrarın her anlamda sağlanmasının önemli olduğuna dikkati çekti.

Sun, Kolombiya’nın tam barış politikasının Türkiye’nin de desteklediği bir konu olduğunu anımsattı ve Kolombiya’ya bu anlamda yapılabilecek katkı ve destek için her zaman hazır olduklarını söyledi.

“5 milyar dolarlık ticaret hedefimiz var”

Büyükelçi Sun, Kolombiya ile ikili ticari ilişkilerin seyrine bakıldığında, daha da geliştirilebileceğini anlatarak, “Potansiyelin büyük olduğunu düşünüyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımızın imzaladığı stratejik ortaklık belgesinde 5 milyar dolarlık ticaret hedefimiz var. Halihazırda 2 milyar doların üstünde. Bu şu anda Kolombiya’nın lehine bir durumdur. Tabii bizim hedefimiz bunu dengelemek ve kendi lehimize çevirme konusunda gayretimiz var.” dedi.

Türk yatırımcıların Kolombiya’ya gelmesi için yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü aktaran Sun, “Bunlardan bir tanesi yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasıdır. Bununla ilgili Kolombiya tarafından onay süreci henüz tamamlanmadı. Kolombiya ticaret bakan yardımcısıyla geçtiğimiz haftalarda bir araya geldik ve bunu nasıl çözeriz diye ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Sun, Kolombiya ile çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının yakın zamanda müzakere edilmeye başlanacağını, Kolombiya’nın halihazırda hiçbir ülkeyle bu tür anlaşmaları henüz müzakere etmediğini ancak süreci yakından takip ettiklerini bildirdi.

“Kolombiya ile Venezuela arasındaki ilişkilerin düzelmesi bizi memnun etti”

Venezuela-Kolombiya ilişkilerinin normalleşmesinin önemine işaret eden Sun, şöyle devam etti:

“İki ülke tarihsel olarak baktığınızda aslında aynı ailenin 2 çocuğu gibiler ve kardeş ülkelerdir. Bu coğrafyada böyle iki devletin birbirinden kopuk olması bölgeye yarar değil zarar getiren bir durumdu. Yeni hükümetin ilk icraatlarından biri Venezuela ile ilişkileri düzeltmek oldu. Cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaretler, doğrudan uçuşların başlaması önemli adımlardır. Kolombiya-Venezuela ilişkilerinin düzelmesi bizi memnun etti.”

Sun, iki ülke ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinin hem Venezuelalı göçmenlere hem de sınır bölgesinde yaşayan halka büyük katkılar sunacağını vurguladı.

“Barışı destekleme misyonundan davet aldık”

Büyükelçi Sun, Türkiye’nin Kolombiya’da artan önemine dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amerikan Devletleri Örgütüne bağlı Kolombiya’daki barışı destekleme misyonundan davet aldık. Bogota’daki görevli kadın büyükelçilerle Cauca bölgesine gittik ve burada kadın toplulukların liderleriyle bir araya getirildik ve çözüm önerilerini tartıştık. Akabinde ziyarete katılan 5 büyükelçi olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Francia Marquez tarafından kabul edildik. Bize iletilen mesajları kendisiyle paylaşmamızın yanı sıra onun da bu süreçle ilgili samimi düşüncelerini öğrenmiş olduk.”

Türkiye’nin Bogota Büyükelçiliği 2011’de faaliyete girmiş, aynı yıl Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Türkiye’yi ziyaret ederek ülkesinin Ankara Büyükelçiliğini açmıştı.

Muhabir: Sinan Doğan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu