AktüelGüncelGündemTürkiye

Borçlarını ödeyemeyen esnaf intihar etti

Paylaş:

Borçlarını ödeyemeyen esnaf intihar etti

Eskişehir’de Bahçelievler Mahallesi Seylap Caddesi üzerinde uzun yıllar kahvehane işletmeciliği yapan Özgür Pehlivan, salgın döneminde bozulan işlerini toplayamaması ve çektiği kredileri ödeyememesi nedeniyle hayatına son verdi.

BORÇLARI NEDENİYLE YAŞAMINA SON VERDİ

Daha önceleri babasının işlettiği kahvehaneyi işleten ve salgın döneminde uzun bir süre işyerini açamayan, yasakların kalkmasına rağmen kahvehaneye gelenlerin sayısında büyük düşüş yaşayan Özgür Pehlivan’ın, çektiği kredileri ödeyememesi nedeniyle girdiği bunalım sonucu hayatına son verdiği öğrenildi.

image small

Nişanlı olan Pehlivan için, Bahçelievler Mahallesi’ndeki Sarısu Kurşunlu Camii’nde ikindi namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Pehlivan, gözyaşları içinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlıkta toprağa verildi.

“SALGIN ESNAFI BİTİRDİ”

Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, üyesinin hayatına son vermesinin üzüntüsünü yaşadığını ve yaşanan salgın olayının esnafı bitirdiğini söyledi.

Hayatını kaybeden Pehlivan’ın baba mesleğini yaptığını ifade eden Çoban, şunları söyledi;

*Babası uzun yıllar kahvecilik yaptı. Aynı yerde daha sonra oğlu Özgür Pehlivan işin başına geçti. Sakarya Caddesi Sıhhiye Kavşağında Sıhhıye kahvesini işletiyordu. Eskişehir’in en köklü, en güzel kahvelerinden birisidir.

*Bu pandemi döneminde her kahveci, her esnafın olduğu gibi o da sıkıntılara düştü. Bankalardan, esnaf kredi kooperatifinden türlü yerlerden kredi almış. Bu krediyi çeviremediği için de duyumlarımıza göre bunalıma düşerek kendi canına kıymış.

*Bu konuda çok üzüldük. Salgın döneminde odamıza geldi ve elimizden geldiğince yardımcı olduk. Bankalardan kredi almasını sağladık. Ama borcu borçla ödediği için faiz batağına düştü. Üzüldük.

image small

“HÜKÜMETİN YARDIMLARI TATMİN ETMEDİ”

Salgın döneminde kahveci esnafın 18 aya yakın kapalı kaldığını ve işlerini toparlamakta güçlük çektiğini ifade eden Çoban şöyle konuştu:

*Piyasada ekonomi de inişli çıkışlı olunca insanlar tedirgin, kahveye gitmiyor. Salgın, Eskişehir’de tavan yaptı. Kahveciler şu anda iş yapamıyor, para kazanamıyor. Hem geçim derdindeyiz hem de geçmişe dönük borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz.

*Bu yüzden geçmiş dönemdeki yaralarımız çok derin. Kazandığımızla ne borcumuzu ödeyebiliyoruz ne de karnımızı doyurabiliyoruz. Borcu borçla kapatıp ayakta durmaya çalışıyoruz.

*Şu ana kadar hükümetimizden bizi tatmin etmeyen yardımlar oldu. Bizim beklentilerimiz faizli borçlarımızın silinmesi. Bağkur- sigorta gibi kapalı günlerdeki borçlarımızın silinmesi. Esnaf Kredi Kooperatiflerinden aldığımız borçların silinmesi. Ve hükümetimizden acilen de hibe destek kredisi bekliyoruz.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu