GüncelGündem

Bulgaristan’da çiftçiler, Ukrayna’dan tahıl ithalatı yasağının kaldırılmasını protesto etti

Paylaş:

SOFYA (AA) – Tahıl üreticilerinin öncülük ettiği, bazı besicilerin ve meyve sebze üretici birliklerinin de desteklediği eylemlerde göstericiler, ülkenin 40’a yakın noktasında tarım makineleriyle trafik akışına bir saat engel oldu.

Eylemler, Bulgaristan’ın komşu ülkeleri ile sınır kapıları ve onlara ulaşan güzergahlarda yapıldı.

Öte yandan Avrupa’da çalışan Türklerin tatil dönüşünde en çok kullandığı Bulgaristan-Sırbistan sınırındaki Kalotina Gümrük Kapısı’nda önceden anons edilen eylem düzenlenmedi.

Protestocuların talepleri

Çiftçiler, Başbakan Nikolay Denkov’un koalisyon hükümetinden sektörle ilgili taleplerde bulundu.

Protestoyu düzenleyenler tarafından yayımlanan ortak bildiride, “Ukrayna’dan ayçiçeği, buğday, mısır ve kolza tohumu ithalatı yasağının devam ettirilmesi, Ukrayna’dan rafine edilmemiş yağ, taze ve dondurulmuş meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, canlı hayvan, bal ve arı ürünleri ithalatına yasak getirilmesinin yanı sıra ülkeye yapılan tarımsal ithalatın menşei, kalitesi ve güvenliği üzerindeki kontrollerin artırılması” istendi.

Talepler arasında devlet yardımının artırılması, zarar gören alanlar için çiftçilere devlet yardımının derhal ödenmesi de yer aldı.

Bulgaristan Parlamentosu, 14 Eylül’de Ukrayna tahılının ithalatına getirilen yasağın 15 Eylül’den itibaren kaldırılmasını öngören tasarıyı onaylamıştı.

Çiftçiler, bugün ağırlıklı olarak ülkenin kuzey komşusu Romanya sınırında yaptıkları protesto eylemlerini, yarın başkent Sofya’ya odaklanarak sürdüreceklerini ifade etti.

“Ukrayna’nın tahıl sorunu, Rus propagandasının bir parçası”

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Georgi Gvozrdeykov, söz konusu protestolarla ilgili “Ukrayna’nın tahıl sorunu, Rus propagandasının bir parçası. Bunu yapanlar, Bulgaristan’ın net yönünü ve hedeflerini istikrarsızlaştırmaya çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Bulgaristan Tarım Bakanı Kiril Vıtev de gazetecilere şunları söyledi:

“Ukrayna’yı mallar, miktarlar ve lisans düzenlemeleri tam olarak netleşene kadar Bulgaristan’a ihracat yapmamaya çağırıyoruz. Bulgaristan’ın aralarında soydaşlarımızın da bulunduğu pek çok göçmen için cazip olan Şengen ve Avro Bölgesi’ne katılmasına bir adım kaldı. Evet, bizim en önemli sorunumuz, Ukrayna’dan tarımsal ithalat yasağının kaldırılmasıdır. Bulgaristan’da tüm Avrupa standartlarında üretilen ürünlerimiz damping tehlikesiyle karşı karşıya. Ukrayna ile dayanışmamız açıktır, devam etmektedir ve durmayacaktır.”

Rusya yanlısı siyasetçiler de çiftçilerin protestolarına destek verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, tahıl üreticilerine dün “terörist” diyen Başbakan Nikolay Denkov’u derhal istifaya çağırdı.

Rusya yanlısı muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Kornelyiya Ninova da hükümete hitaben, “Ulusal çıkarların nasıl korunduğunu görmek için Macaristan’ın, Slovakya’nın kararlarına bile bakmadınız. Bulgaristan’ın çıkarlarına ve (aralarında Polonya’nın da bulunduğu) 4 Doğu Avrupa ülkesi arasında sağlanan ortaklığa ihanet ettiniz.” ifadesini kullandı.

Muhabir: Ihvan Radoykov

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu