GüncelGündem

NATO’nun yeni Genel Sekreteri deneyimli siyasetçi Rutte’yi önemli sınavlar bekliyor

Paylaş:

BRÜKSEL (AA) – NATO’nun yeni Genel Sekreteri Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ülkesinde 14 yıl boyunca koalisyon hükümetleri liderliğinden getirdiği kriz yönetimi becerileriyle bilinirken deneyimli siyasetçinin bunları görevi devralacağı konjonktürde nasıl değerlendirileceği merak ediliyor.

Hollandalı siyasetçi, 7 çocuklu ailenin en küçük üyesi olarak 14 Şubat 1967’de Lahey kentinde doğdu.

Üniversite yıllarında, sonrasında liderlik edeceği Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisinin (VVD) Gençlik Kolları Başkanlığını yaptı.

Yüksek öğrenimini Leiden Üniversitesinde Hollanda tarihi üzerine tamamlayan Rutte, 10 yıl kadar özel sektörde insan kaynakları alanında çalıştı.

Rutte’nin siyasi kariyeri 2002’de başladı.

2002-2004’de Çalışma ve Sosyal İşler Devlet Bakanlığı, 2004-2006’da Eğitim Kültür ve Bilimden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü. 2006’da Jan Peter Balkenende’den parti başkanlığı görevini devralan Rutte, 2010’a kadar bu görevi sürdürdü.

Haziran 2010 seçimlerinin ardından VVD ve Hristiyan Demokratlar Birliğinden (CDA) oluşan koalisyona liderlik etti. Böylece Rutte’nin Başbakanlık kariyeri, 14 Ekim 2010’da başlamış oldu.

Rutte’nin başkanlık ettiği ilk hükümet 23 Nisan 2012’ye kadar görevde kaldı.

Rutte, 12 Eylül 2012’deki seçimlerin ardından VVD ve İşçi Partisinden (PvdA) oluşan kabineye 26 Ekim 2017’ye kadar liderlik etti.

VVD 2017’deki seçimlerde oy kaybı yaşasa da Rutte, Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisinden (CU) oluşan dört partili koalisyon hükümetinin başına geçmeyi başardı. Bu hükümet, 15 Ocak 2021’de sonlandı.

Rutte, yeni hükümet kurulana kadar 299 gün boyunca geçici olarak başbakanlık yaptı.

15-17 Mart 2021’de düzenlenen genel seçimde bir önceki koalisyon ortaklarıyla yeniden anlaşan Rutte, 10 Ocak 2022’de 4. kez hükümeti kurdu.

Kurduğu hükümetler çeşitli iç meseleler nedeniyle düşse de Rutte, Hollanda’nın en uzun süre görev yapan başbakanı oldu.

Rutte AB içerisinde de Macaristan Başbakanı Viktor Orban’dan sonra bu sıfatı elinde tutuyor.

NATO Genel Sekreterliğine giden yol

Rutte, Hollanda’da koalisyon hükümetinin göç politikasıyla ilgili ihtilaflar nedeniyle bozulması üzerine 7 Temmuz 2023’te istifa etti.

Yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdürüp ardından aktif siyaseti bırakacağını duyurdu.

Rutte’yi NATO Genel Sekreterliğine götüren en büyük etken Ukrayna savaşıyla ilgili tutumu oldu.

2022’de başlayan savaşta Avrupa’nın Ukrayna’ya desteğinin arkasındaki itici güçlerden olan Rutte, NATO görevi için niyetini, bu ülkeye F16 savaş uçakları ve pilot eğitimleri sağlanması için oluşturulan uluslararası koalisyona eş başkanlık ettiği sırada belli etmişti.

Daha sonraki açıklamalarında NATO liderliğine talip olmasının nedeni olarak yine Ukrayna’daki savaşı göstermişti.

Rutte’nin liderliğinde Hollanda, savunma harcamalarını NATO’nun gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) en az yüzde 2’sini savunmaya ayırma hedefinin üstüne taşıdı, Ukrayna’ya önemli miktarda askeri yardımda bulundu.

Rutte aktif başbakanlığının son aylarında aşırı sağcı rakiplerine rağmen Ukrayna ile 10 yıllık güvenlik anlaşması da imzaladı.

Rutte’nin hem ülkesi hem de Avrupa siyasetindeki itibarı, NATO Genel Sekreterliği için kısa süre içinde müttefiklerin çocuğunun desteğini sağlamasında önemli rol oynadı.

Hollanda’daki siyasi kriz ve çalkantılardan kurtularak 14 yıl aralıksız başbakanlık yapması dolayısıyla “Teflon Mark” olarak nitelendirilen Rutte, koalisyon ortakları arasındaki farklılıkları aşarak uzlaşı sağlayabilme özelliğiyle adından söz ettirdi.

Rutte, AB’nin de göç, ekonomi ve Kovid-19 krizleriyle ilgili de sergilediği pragmatik ve yapıcı yaklaşımlarla yıllar içerisinde övgü aldı.

Rutte’yi bekleyen zorlu konular

Mark Rutte, transatlantik ittifak için oldukça kritik bir dönemde görevi devralıyor.

Görevi devralmasından yalnızca bir ay sonra yapılacak ABD seçimlerinde eski Başkan Donald Trump’ın yeniden seçilmesi ihtimali, NATO’nun geleceği için birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

Trump’ın geçen aylarda savunmaya yatırım yapmayan müttefikleri korumayacağı, Ukrayna’ya desteği keseceği yönündeki söylemleri, NATO’nun Avrupalı üyeleri arasında endişelere yol açmıştı.

Rutte’nin önündeki en önemli konu, elbette ki Ukrayna’da devam eden savaş olacak.

Son iki yılda olduğu gibi Rutte’nin görevi devralacağı ekim ayı, kışa girerken Ukrayna’nın askeri ihtiyaçlarının da arttığı bir döneme denk geleceği için bu ülkeye verilecek desteğin artırılması yeni Genel Sekreteri zorlayacak muhtemel konular arasında olacak.

Rutte’yi bekleyen bir diğer zorlu konu, son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde görüldüğü üzere, müttefik ülkelerde yükselen aşırı sağcı, milliyetçi akımların, özellikle Rusya ile ilişkiler ve Ukrayna’ya destek konularında NATO’nun bütünlüğünü zora sokma ihtimali olarak göze çarpıyor.

Zira Rutte kısa sürede birçok müttefiğin desteğini kazanmış ancak Macaristan engeliyle karşılaşmıştı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ancak ülkesinin NATO’nun Ukrayna planlarına katılmaması konusunda güvence talebi karşılık bulduktan sonra, Hollandalı siyasetçinin adaylığını desteklediğini duyurmuştu.

Muhabir: Selen Valente Rasquinho

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu