GüncelGündem

Büşra Akın’ın öldüğü kazayla ilgili davada aileler isyan etti

Paylaş:

1.Ağır Ceza Mahkemesindeki birinci duruşmaya, kazada hayatını kaybeden Büşra Akın’ın (14) babası Yücel ile annesi Oya Akın, yaralanan öğrencilerden kimileri ile aileleri, tutuksuz sanıklar sürücü F.B. (67) ile araç sahibi R.A. (33) ve babası M.A. (68) ile taraf avukatları katıldı.

Şoför F.B, savunmasında, Akın’a Allah’tan rahmet dileyerek, “Kaza yani istek dışı olan bir şey bu. O gün talebeleri aldım, aşağıya iniyordum sonrasını hatırlamıyorum. Kalp krizinden kendimden geçmişim. Eşimden duyduğuma nazaran direksiyonun üzerine düşmüşüm, sonrasını hatırlamıyorum.” diye konuştu.

MAHKEME EKSİKLERİ SORDU

Yaşının servis sürücülüğü için geçtiği, SRC evrakının bulunmadığı, kaza tarihinde ehliyetinin mühletinin dolduğu, araçta eksiklikler bulunduğu ve kaza günü aracına öbür servisin öğrencilerini aldığının sorulması üzerine F.B, çalışmaya başladığında evraklarının tam olduğunu ve Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından denetim edilerek onaylandığını belirtti.

F.B, şunları kaydetti:

“Yaşımın servis sürücülüğü yapmak için uygun olmadığını bilmiyordum. Yalnızca sürücülük yapıyorum, bakımlarıyla ilgilenmiyordum. Aracın muayenesinin bittiğini biliyordum. Bunu R.A’ya söyledim. R.A. bana, ‘Sorun değil ceza yersen öderiz, 1 hafta sonra yaptırırız muayenesini.’ dedi. Ben de aracın muayenesinin olmamasına bilinçsiz kalarak sürmeye devam ettim. Emniyet kemerlerinden kimileri eski tipti, bırakıldığında kapanmıyordu lakin araçta eksik kemer yoktu. Olağanda servisimizde olan öğrencileri öğretmenler imzayla aracıma veriyordu. Sonradan gelen öğrencileri öğretmenlerin bilgisi dahilinde aracıma aldım.”

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

R.A. da araçtaki emniyet kemerlerinin tam olduğunu, gerekli denetimlerin de muayene istasyonunda yapıldığını savundu.

Kış lastikleri olmadığı için aracın muayeneden geçmediğini belirten R.A, “Kazadan 20 gün evvel muayeneye götürmüştüm. Kış lastiği olmadığı ve sol kısa farın düzgün yanmadığından ötürü muayeneden aracı geçirmediler. Ayın 16’sına ben tekrar muayene günü almıştım, eksikleri gidermiştim. Kaza ayın 14’ünde oldu. Birinci muayene ile muayene tekrarı ortasında araç kullanılabilir. Muayenesiz olduğu manasına gelmez.” beyanında bulundu.

MİLLİ EĞİTİM KARARINA DİKKAT ÇEKTİ

R.A, F.B’nin geçen yıl da kendileriyle çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

*Milli Eğitim bizden evrakları istiyor ve denetim etmeden onay vermiyor. İşe başladığı tarihte, evrakta sorun yoktu. Tekrar sürücünün SRC evrakının olmadığı belirtilse de işe başladığında vardı ve müddeti geçmemişti.

*Milli Eğitim eksik görmediği için taşıma ruhsatı verdi. Şoför yaş sonunun 2 yıl daha uzatıldığını bize Ulusal Eğitim Müdürü ve yardımcısı söyledi. Ben onlardan teyit alınca F.B’nin çalışmasında beis görmedim.

*Benim aracımın emniyet kemerleri sağlamdı. Yapılan eksper incelemesinde emniyet kemerlerinde eksik tespit edilmedi.

*Ben aracın tüm alt bakımlarını yetkili servisinde yaptırdım. Aracın yürür aksamından kaynaklanan bir kaza meydana gelmemiştir. Dikkatsiz ve özensiz davrandığımı düşünmüyorum.

M.A. ise suçlamaları reddederek, “Aracın mekanik tamirini yapmıyordum. F.B. evvelki sene de servisi sürmüştü. Olay yılı de F.B’yi arayarak serviste çalışma teklifinde bulundum.” diye konuştu.

SANIĞIN GÜLÜMSEDİĞİ ARGÜMANI ORTAMI GERDİ

Kazadan yaralı kurtulan lise öğrencisi H.K. sanıklardan şikayetçi olduğunu lisana getirerek, “Sarsıldığımı hatırlıyorum. Daha sonra F.B’ye ‘ne oluyor’ diye sordum, o bana karşılık vermedi. F.B. ağabey olağan formda arabayı kullanıyordu. Kendinde olup olmadığını görmedim. Takırtı sesinden sonra ellerinin bayılmış üzere dizine düştüğünü gördüm. Daha evvel M.A’nın aracı kullandığını gördüm. M.A. kullandığında farklı yollardan gidiyorduk. Sebebini sorduğumda çevirmeye girmemek için olduğunu söyledi. Polis çevirmesine denk geldiğimizde ‘Tüh yakalandık ne yapacağız artık?’ üzere şeyler söylüyordu. F.B. aracı kullanırken silecekler çalışmıyordu, el beziyle siliyordu. Emniyet kemerleri çekmeli değildi, uzun ve yerde sürünüyordu. Tavanından su akıyordu.” dedi.

OTURUMA ORTA VERİLDİ

Büşra Akın’ın annesi Oya Akın’ın, tabiri sırasında, sanık R.A’nın gülümsediğini sav etmesi üzerine maktulün ailesi sanığa reaksiyon gösterdi. Anne Akın, “O kadar sağlamdı da neden koltuktan fırlayıp öldü?” demesinin akabinde gerginlik yaşandı, bunun üzerine duruşma tertibi bozulduğu gerekçesiyle oturuma orta verildi.

“YAVRUM 14 YAŞINDAYDI”

Akın’ın babası Yücel Akın de mahkemeye yazılı savunma ile kazaya sebep olan olayları yazdığını belirtti.

Kızından duyduğu kadarıyla aracın koltuklarının bozuk olduğunu, klimasının çalışmadığını bildiğini söyleyen Akın, “Olay yerine gittiğimde kızımın bulunduğu yerde koltuk ve sırt çantası da aracın dışında kızımın yanındaydı. Bu çeşit araçlar niçin denetlenmiyor? Kızım maalesef kaza olarak değil, cinayete kurban gitti. Benim ölen yavrum 14 yaşındaydı, hayatının baharındaydı. M.A. da aracı kullanıyordu, oğluyla ortak olduklarını düşünüyorum. Tutuklu yargılanmalarını talep ediyorum. Can güvenliğim yok. Sanık bana baş sallayarak ‘Görüşeceğiz.’ dedi, müdafaa talep ederim.” diye konuştu.

Diğer aileler de servis aracındaki kusurlardan bahsetti.

Duruşmada yaralanan öğrenciler için İsimli Tıp Kurumu’ndan kati rapor alınması istendi, şoför F.B’nin ise tüm tıbbi evraklarıyla birlikte kalp krizini kazadan evvel mi sonra mı geçirdiği, kazanın oluşuna tesirinin olup olmadığının incelenmesi için rapor istenmesine karar verildi.

TUTUKSUZ YARGILANMASINA KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti, “taksirle mevte neden olma” hatasının katalog kabahat olmadığı ve gelinen basamakta karartılacak kanıt ile baskı altına alınacak şahit yahut müşteki olmadığı gerekçesiyle sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Duruşma 21 Şubat 2024’e ertelendi.

Adliye çıkışında karara reaksiyon gösteren aileler ve öğrenciler gözyaşı döktü. Sanıkların güvenliği için salona ve adliye etrafına polis takımları çağrıldı.

Çevik kuvvet takımlarının nezaretinde otopark alanından arabaya bindirilen sanıklara, aileler alkışla reaksiyon gösterdi. Adliye önünde kısa müddet gerginlik yaşandı.

OLAY

14 Aralık 2022’de, Kilimli’den Muslu beldesine seyreden F.B’nin kullandığı 67 AT 873 plakalı lise öğrencilerini taşıyan midibüs, Çatalağzı mevkisinde şarampole devrilmiş, kazada Kilimli Atatürk Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi Büşra Akın hayatını yitirmiş, sürücü ve 18 öğrenci yaralanmıştı.

Gözaltına alınan F.B. ile R.A, tutuklandıktan bir müddet sonra özgür bırakılmıştı. Yapılan itirazlar üzerine F.B. ve R.A. daha sonra tekrar tutuklansa da itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

İddianamede, sanıklar sürücü F.B. ile araç sahibi R.A. ve babası M.A. (68) hakkında “taksirle bir kişinin vefatına ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” kabahatinden 2 yıldan 15’er yıla kadar mahpus cezası isteniyor. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu