Siyaset

Bomba iddia: ABD, Ukrayna’ya gizli silah tedariki karşılığında Pakistan’ın IMF ile anlaşmasına yardım etti

Paylaş:

ABD’de yayın yapan The Intercept sitesinin birtakım doküman ve kaynaklara dayandırdığı haberinde, haziranda Pakistan‘ın IMF ile vardığı mutabakatta İslamabad’ın Ukrayna’ya silah tedariki için Washington ile yaptığı bâtın bir silah muahedesinin kıymetli rol oynadığı ileri sürüldü. Haberde, Pakistan‘ın uzun süren savaşlar için gerekli cephanelik konusunda bir üretim merkezi olarak görüldüğüne dikkat çekildi.

UKRAYNA ORDUSU PAKİSTAN’IN ÜRETTİĞİ MÜHİMMATLARI KULLANDI

Ukrayna’nın, cephane ve askeri ekipman için kronik bir yetersizlikle karşı karşıya olduğu kaydedilen haberde, Pakistan‘da üretilen mühimmat ve teçhizatın Ukrayna ordusu tarafından kullanıldığının açık haber kaynaklarında yer aldığına işaret edildi. Haberde, Pakistan ordusundan ismi açıklanmayan bir kaynak tarafından sızdırılan silah muahedesine ait evraklara nazaran, ABD ile Pakistan ortasında mühimmat satışlarının 2022 yazı ile 2023 baharı ortasında gerçekleştirildiği argüman edildi.

LİSANS VE TALEP DOKÜMANLARI DE ORTALIĞA SAÇILDI

Silah mutabakatının, Ukrayna’da pek de prestijli olmayan şahıslarla bağlantıları nedeniyle New York Times’ın son periyottaki bir haberine mevzu olan tartışmalı “Global Ordnance” şirketine bağlı “Global Military Products” tarafından yapıldığı öne sürüldü. Haberde, para trafiğinin ve ABD’li yetkililerle yapılan görüşmelerin ana çizgilerini ortaya koyan dokümanlar ortasında, ABD’nin Ukrayna için Pakistan’dan askeri silah satın almak üzere yaptığı mutabakatlara ait ABD ve Pakistan mukaveleleri, lisans ve talep dokümanlarının de bulunduğu savunuldu.

PAKİSTAN’IN 900 MİLYON DOLAR GELİR ELDE ETTİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Donald Lu ile Pakistan’ın Washington Büyükelçisi Mesud Han’ın, 23 Mayıs 2023’te İslamabad’ın Ukrayna’ya silah satışıyla IMF karşısında finansal durumunu nasıl güçlendireceğiyle ilgili görüşmek için Washington’da bir ortaya geldiğine atıf yapılan haberde, Lu’nun Han’a, IMF’ye Pakistan ile ABD ortasındaki program hakkında bilinmeyen bilgi vereceğini söylediği belirtildi.

ABD DIŞİŞLERİ TEZLERİ REDDETTİ

Haberde, Lu’nun Pakistanlıların silah satışından gelen katkının 900 milyon dolar olduğuna inandığını ve bunun IMF’nin gereksinim duyduğu yaklaşık 2 milyar dolarlık finansman açığını kapatmaya yardımcı olacağını kabul ettiği aktarıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin, Pakistan ve IMF ortasında arabulucu rolü oynadığına yönelik tezleri reddetti. Bir IMF sözcüsü ise kurumun, Pakistan ile muahede konusunda baskı görmediğini belirtirken ABD ile Pakistan ortasında yapıldığı argüman edilen silah programıyla ilgili IMF’nin itimadının alınıp alınmadığına dair yorum yapmadı. Bununla birlikte, Karaçi doğumlu Demokrat Senatör Chris Van Hollen, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Yönetimdeki şahıslarla yaptığım konuşmalardan anladığım kadarıyla, Pakistan’daki umutsuz ekonomik durum göz önüne alındığında IMF kredi paketini destekledik.” tabirlerini kullandı.

PAKİSTAN: TEZLER TEMELSİZ VE UYDURULMUŞ

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, The Intercept haber sitesinde yer alan savlar, temelsiz ve uydurulmuş olarak nitelendirilerek reddedildi. IMF Pakistan Misyon Şefi Nathan Porter, 30 Haziran’da yaptığı açıklamada, IMF ile Pakistanlı yetkililerin 9 aylık mühletle 3 milyar dolarlık stand-by düzenlemesi konusunda anlaştığını duyurmuştu.

Kaynak: AA / Siyaset

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu