Çağın rahatsızlığı: Mükemmeliyetçilik!

“Her şey kusursuz olmalı!” Böyle diyenlerdenseniz siz mükemmeliyetçisiniz.

Ekonomik ve sosyal ortamın beklentileri, kabul görmek endişesi sizi buna itiyor olabilir ama, evde, işte, okulda en iyi olmaya çalışırken ne kadar yıprandığınızın farkında mısınız?

Modern dünyada yegane hedef başarı olarak sunulmaktayken stres ve depresyon hayatımızdan eksik olmuyor. Mükemmelliyetçi insan; kendinin, ailesinin, çocuklarının en ufak bir hatasını bile kabul etmekte zorlanan hatta kabul etmeyen, her şeyin doğrusunu biliyor edasıyla herkesi düzeltmeye çalışan, sonuç odaklı yaşayıp anın tadını çıkarmayan kişidir. Hem kendini hem de çevresindekileri acımasızca eleştirir, mutsuzluk üretir. Sürekli onaylanma ve takdir bekler. Beklediği olmazsa hayal kırıklığı yıkıcıdır. Sürekli olarak her şeyi, herkesi kontrol altında tutmaya çalışır, organize etmek, planlamak, derleyip toplamak onun işidir.

Uzmanlar mükemmeliyetçiliği bir hastalık olarak tanımlamıyor. Ama yine de siz bu durumu hafife almayın. Hastalık değil, bir kişilik özelliği olarak kabul edilse de mükemmeliyetçilik sizin ve çevrenizdekilerin hayatını zorlaştıran, mutsuz eden bir özelliktir. Kesinlikle törpülenmesi gerekir.

ilgili haberler