Şeker neden yaşlandırıyor?

Lokumlar, renkli şekerler, çikolatalar, pastalar, baklavalar, gofretler… Saymakla bitmeyen şekerli gıdalar bizim tatlı katilimiz. Sadece onlarda mı: ketçap, kahvaltılık gevrekler ve hazır çorbalarda da şeker bulunur. Yediğimizde hızlı bir şekilde glikoza dönüşen tüm rafine karbonhidratlar da (unlu ve nişastalı yiyecekler) şekerdir.

seker

Şeker, alkol kadar sarhoş edicidir. Enerjiyi azaltır, bitkinliğe, hatta halüsinasyona bile neden olabilir. Ona bu kadar düşkünlüğümüz, bedendeki ve beyin kimyasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Yedikçe yiyesiniz gelir.

Şeker veya sakkaroz çoğu bitkinin bünyesinde bulunur. Fakat bünyesinde ekonomik olarak şeker elde edilebilecek kadar şeker bulunduran iki bitki vardır: Şeker kamışı, Şeker pancarı.
Şekerin beyaz toz haline getirilmiş hali genellikle GDO’ludur. Mısır şurubu, akçaağaç şurubu gibi tatlandırıcılar da şekerin başka formlarıdır. Aynı şekilde vücuda zararlıdır.
Özellikle çok yüksek miktarda işlenmiş şekeri vücudumuz kaldıramaz. Kalp, böbrek, karaciğer gibi temel organlar bu kalitesiz şekerin tüketimiyle ciddi zarara uğrayabilir.

Ayrıca aşırı früktoz alımı leptin direncini artırır. Leptin bize yeterli miktarda yemek aldığımızı bildiren hormondur. Bu hormonun dikkate almayan bünye obezite ile karşı karşıyadır.

seker_biskuvi_jurnalci

Şeker bağışıklık sistemini zayıflatır
Kanserin en sevdiği yiyecek türü şekerdir. Her türü aside neden olur. Şeker bedende bir yiyecekten çok bir ilaç gibi etki gösterir. Kan şekeri düzeyini hızla artırır ve aynı hızda da düşmesine neden olur. Bunun sonucu hassasiyet, yorgunluk ve depresyon gelişir. Fazlası damarlarda darlığa sebep olur. Diyabetin en büyük nedenidir. Diyabet ise başta gözlerinize ve diğer organlarınıza zarar verir.
Şekerli gıdalar, lezzetlidir ve bol çeşitlidir ama şekerin zararları da saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Hiperaktividen konsantrasyon bozukluğuna, protein ve mineral yoksunluğundan mantar oluşumuna kadar birçok sağlık problemine yol açar.

Bakmayın endorfin salgılattığında, aslında vücuttaki endorfin dengesizliğinden canınız sürekli şeker ister.

Bu kadar sağlık problemlerine yol açan şekerin neden yaşlandırdığını sormak artık yersiz olur.

ilgili haberler