AktüelGüncelGündemTürkiye

“Cami yapacağız” dediler vatandaş arazisine el koyup ranta açtılar

Paylaş:

Sevda Ülger’in Samsun Canik’teki bir tarafta Millet Bahçesi, diğer tarafta birkaç adımdaki denizi ve son dönemdeki gelişmeleriyle kentin en değerli konumlarından birindeki arazisinin başına gelmeyen kalmadı. Olanların tarafı da hep devlet kurumlarıydı.

Araziye ilk müdahale Canik Belediyesi tarafından yapıldı. 2009 yılında yapılan imar uygulamasıyla Sevda Hanım’ın Ali Rıza Bulvarı üzerindeki 105 ada 536 parseldeki asası, sihirli bir dokunuşla arka taraflara, 105 ada 643 parsele kaydırıldı. Değerli yere ise başka kişilere ait taşınmazlar kaydırıldı. Plana göre bu alan dini tesis alanı yapılacaktı.

İkinci müdahale TOKİ’den geldi. 2011 yılında Sevda Hanım’ın 643 numaralı yeni arsasına da kamulaştırma kararıyla el konuldu.

Üçüncü müdahale Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldı. Kentsel Dönüşüm adı altında Sevda Hanım’ın orjinal arsasının bulunduğu 536 parsel dini tesis alanı olmaktan çıkarıldı. Yol genişliği 15 metreden 10 metreye düşürüldü, emsal 2.20’ye yükseltildi ve  yükseklik seviyesi serbest bırakıldı.

SEVDA HANIM’DAN PEŞ PEŞE DAVALAR 

Sevda Hanım imar uygulama işlemini yargıya taşıdı lehte karar da çıktı. Mahkeme kararında şu çarpıcı ifadelere yer verildi.

“Başvurucunun sahibi olduğu taşınmaz, bulvara cepheli iken adanın arka tarafına taşındığı halde,plan değişikliğinden etkilenen diğer taşınmazların ise başvurucunun taşınmazının uygulama öncesinde bulunduğu alana kaydırılmasının hangi teknikk gerekçeye dayalı olarak yapıldığı davalı idare tarafından ortaya konulamamıştır. Bu durum dikkate alındığında imar uygulaması işlemi hukuka aykırıdır.”
Ancak belediye kararı uygulamadı. 

Sevda Hanım imar planlarına karşı da ayrı bir dava açtı ve idare mahkemesi yine kendisini haklı buldu. Danıştay kararı onadı. Ancak TOKİ kararı temyize götürdü.

Sevda Hanım, kamulaştırma bedelini de dava etti. 3 bilirkişi raporundan sonra 1 milyon 535 bin TL para ödenmesine karar verildi. Ancak hesap Sevda Hanım’ın asıl arsasının bulunduğu konuma göre değil, kaydırıldığı arka taraflardaki arsanın konumuna göre yapıldı.

KARAR. “MÜLKİYET HAKKI İHLAL EDİLDİ”

Tüm bu haksızlıkların sonunda Sevda Hanım Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya karar verdi. 2019 yılında yapılan başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme hükmü kurdu:

Mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR olduğuna,
Anayasa’nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının İHLAL EDİLDİĞİNE,
Kararın bir örneğinin mülkiyet hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Samsun 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne GÖNDERİLMESİNE,
Başvurucunun tazminat talebinin REDDİNE,
Yargılama giderinin başvurucuya ÖDENMESİNE,
OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu