GüncelGündem

Çay-simit keyfi artık hayalden ibaret

Paylaş:

Ankara‘da 5 liradan satışa sunulan simidin fiyatı yüzde 40 artırımla 7 liraya yükseldi. Başşehrin en işlek yeri olan Atatürk Bulvarı üzerindeki simitçiler satışlarının yarı yarıya azaldığını belirterek “Resmen çakıldık” yorumu yaptılar. Yıllardır Ankara’da simit sattığını belirten bir esnaf “Simidi alan yok. Şoktayız. Yeni fiyat ayarlaması akabinde satışlarımız tabana indi. Vatandaşta para yok. Parası olmayan vatandaş yeni artırımlar karşısında simidi adeta unuttu. Bu günleri hiç düşünmemiştik. Bu türlü giderse artan maliyetler ve fiyatlar karşısında Ankara simidi tarih olabilir” açıklaması yaptı.

ZAM KAÇINILMAZDI

Simit fiyatlarındaki durdurulamayan artışların altında hammaddeye gelen yüzde 200’lük artırım yatıyor. Ankara Simitçiler Odası Lideri Savaş Delibaş doğalgaz, elektrik, un, susam fiyatlarındaki artışla, kira ve taban fiyata yapılan artırımları hatırlattı. Delibaş yaşanan yüksek artışların akabinde simide artırımın kaçınılmaz olarak arttığına dikkat çekti.

Savaş Delibaş

FİYATLAR ARTTI

Delibaş şunları söyledi: Ankara’da 100 gramlık simit 7 lira. Yalnızca Ankara’da değil Türkiye’de doğalgazın yüzde 164 artırım alması, elektriğin yüzde 200 artırım alması, un fiyatlarının tekrardan yüzde 20, yüzde 30 artırım yemesi, susam fiyatının hareketlenmesi, kiraların artış göstermesi ve minimum fiyatın yüzde 65 artırım almasından ötürü Ankara simidi 7 lira olmuştur. Biz artırım yapmamak için elimizden geleni yaptık. Lakin dayanma gücümüz bir yere kadar. Girdi maliyetlerinde bu kadar yüksek artışlardan sonra artırım yapmak da kaçınılmaz hale geldi.

600 simit satıyordum artırımlarla 100’e düştü

Mehmet Fatih Koç (52) – Simit Satıcısı: Resmen çakıldık. Artırım sonrası satışlarım eridi. Öğle oldu, sabah simidini satmaya çalışıyorum. 600 simitten 100’lü sayılara düştük. Resmen mahvolduk. Kimse simit almıyor. Parası olmayan vatandaş artık simit büfelerine de yaklaşmıyor.

Böyle giderse simit büfeleri tarih olabilir

Musa Çiftçi (62) – Simit Satıcısı: Günde sattığım simit satışı yarı yarıya düştü. Bu sayı bizi zorlayacak. Vatandaşın parası yok. Simidi bile alırken artık zorlanıyor. Alan olmadığı için fırınlardan simit talebimiz de azaldı. Bu türlü giderse simit büfeleri de tarih olabilir.

Simit yanında çay hayalden ibaret

Çağrı Gülşen (46) – Esnaf:  Simit almanın bir lükse dönüşeceğini hiç düşünmemiştim. Bu türlü bir tablo aklımın ucundan geçmezdi. Hayat pahalılığının geldiği evre artık simit üzerinden kendisini gösterdi. Artık simit yemek yanında bir çay içme keyfimiz de bir hayalden ibaret.

Her gün fiyat artışı oluyor, işimiz zor

Bekir Sevinç (50) Pastane Çalışanı: Bu artırım satışları tesirler. Biz pastane olarak kendi simidimizi ürettiğimiz için şu an fiyat artışı yapmadık. Lakin artan girdi maliyetleri nedeniyle her an biz de fiyatımızı yükselteceğiz. Elimizden diğer bir şey gelmiyor. Çok zordayız.

Vatandaşlar temel muhtaçlıklarını alıyor

Cem Bulduk (54) – Emekli: Her şey değerli. Artık simit de kıymetli. Vatandaşın alım gücü kalmadı. Artık temel gereksinimlere yönelen vatandaşlar her an simidi de lüks tüketim olarak niteleyebilir. Her gün simit alan müşterilerimizden kimileri elini ayağını çekti. Geçim çok sıkıntı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu