GüncelGündem

Çeşme Projesi’ne karşı imzalar Turizm Müdürlüğü’ne verildi: Derhal vazgeçilmelidir

Paylaş:

İZMİR – Yarımada Talanını Durdur Koordinasyonu, Çeşme Turizm Projesi’ne karşı eylül ayı içerisinde toplanan 2 bin 500’ün üzerinde imzayı İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teslim etti. Konak’ta bulunan İl Kültür Turizm Müdürlüğü önünde bir araya gelen koordinasyon üyeleri, burada bir basın açıklaması düzenledi. Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı açıklamada, “Ormanına, suyuna, toprağına sahip çık” sloganları atıldı. Grup adına açıklama yapan Selin Vural, İzmir’i tehdit eden, İzmir’in Kanal İstanbul’u olarak bilinen ve ayrıntıları saklanan Çeşme Turizm Projesi’ni durdurmak için mücadelenin sürdüğünü belirtti.

‘YOĞUN BİR KARŞI KOYUŞLA KARARLI BİR MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ’

Çeşme’deki kamu arazilerinin yüzde 55’inin bu talan projesinin alanı içinde yer aldığını hatırlatan Vural, “turizm geliştirme bölgesi” olarak belirlenen 166,2 milyon metrekarelik, yüzde 98’i kamuya ait bu alanın turizm yatırımcılarına satılmak için çok sayıda parsele bölündüğünü söyledi. Kamu malı olan dönümlerce arazinin sermayeye aktarıldığını belirten Vural, yarımadanın sahillerinin de satışa dahil edildiğini ifade etti. Bu talanın karşısında olduklarını vurgulayan Vural, şöyle devam etti:

“Bu alanda endemik, nadir ve acil korunması gereken on dokuz tür var. Bu bölgede çok sayıda, bazıları nadir görülen kuş türü yaşıyor. Bunlardan bazıları da soyları tehlike de olan tavşancıl, bıyıklı doğan ve küçük kerkenez. Proje alanı soyu tükenmek üzere olan Akdeniz fokunun Ege kıyılarında işaretlenen beş öncelikli üreme alanını da barındırıyor. Doğal yaşam alanlarını yok edecek bu projeye karşı ilk günden itibaren, İzmir Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), İzmir Tabip odası, Barosu, yaşamdan yana olan Çevre örgütleri, Kent Konseyleri ve Siyasi Partiler yoğun bir karşı koyuşla kararlı bir mücadele içindeler.”

‘DERHAL VAZGEÇİLMELİDİR’

Projeye karşı davalar açıldığını, basın açıklamaları yapıldığını ve yaygın şekilde bilgilendirme toplantıları düzenlendiğini belirten Vural, tüm bu çalışmaların yanında Yarımada yerellerinde yeni bir mücadele ağı örmek amacıyla da Yarımada Talanını Durdur Koordinasyonu’nun oluşturulduğunu ifade etti. Yapılan çalışmaların bir ayağı olarak Çeşme bölgesinde imza kampanyası düzenlendiğini söyleyen Vural, kampanyaya ilişkin şunları kaydetti:

“Bu imza kampanyası ile yurttaşlarla yüz yüze temas edip, hem bire bir bilgilendirme hem duyarlığı artırmak hedeflendi. Toplanan imzalarında bu projeden vazgeçilmesi talebi ile İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim etmek kararı alındı. Bugün burada duyarlı yurttaşlarımızın imzalarını teslim etmek için bulunuyoruz. Talebimiz; toplumsal hiçbir yararı olmayacağı iktidar tarafından seçilmiş Bilirkişi heyetinin raporuna geçmiş, toplumun her kesiminin reddettiği, yalnız insanların değil bölgede yaşayan her canlının, varlığın, yaşam alanlarını ortadan kaldıracak olan bu projenin hemen durdurulması ve geriye dönüşü olmayacak bu yoldan derhal vazgeçilmesidir. Bu taleplerimiz için sonuna kadar mücadele edeceğimizi de buradan duyuruyoruz.”

Açıklamanın ardından toplanan imzalar İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne verildi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu