GüncelGündem

CHP ve UYGUN Parti’den ortak anayasa değişikliği önergesi

Paylaş:

Anayasa Kurulu’nda bugün AKP, MHP, BBP ve TBMM Lideri Mustafa Şentop’un takviyesiyle TBMM’ye sunulan ve Anayasa’da değişiklik öngören 3 unsurluk teklifinin hususları görüşülmeye başlandı.

CHP ve GÜZEL Parti; teklifin birinci unsurunda yer alan “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve” ibareleri, “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” halinde ve “Alınan yahut verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet kelam konusu olduğunda ise devlet; bayanın başını örtmesini engellememek kaidesiyle gerekli önlemleri alır” formunda değiştirilmesini istedi.

“KİMSE İNANCINI AÇIKLAMAK YA DA İSPATLAMAK ZORUNDA BIRAKILMAMALIDIR”

Teklifin münasebetinde unsur değişikliğiyle, “inanç hürriyetinin tam ve kamil olarak kapsanmasının amaçlandığı” belirtilerek şöyle denildi:

* “Kişi hak ve hürriyetlerinin ayrılmaz bir kesimi olarak inanç hürriyetinin, tüm toplumsal kesitleri ihtiva etmesi hedeflenmektedir. Kimse inancını açıklamak ya da ispatlamak zorunda bırakılmamalıdır. Başörtüsünün dini inanca bağlanması, öbür birisine bunun dinin inanç çerçevesinde olup olmadığı konusunda kıymetlendirme ya da yargılama yapmasına imkan verecektir. Bundan kaçınmak gerekir.

* Bu sebeple, ‘Dini inanç’ ibaresine bağlı kalmaksızın tüm bayanların başını örtme ya da örtmeme özgürlüğü ve giysi tercihleri Anayasal teminat altına alınmaktadır. Böylelikle bir yandan başörtüsü üzerinden bayanların hiçbir baskı ya da dayatma ile karşılaşmamaları sağlanırken başka yandan icra edilen kamusal vazifenin gerektirdiği formda giyinme konusundaki tereddütler giderilmektedir. Bu vesile ile toplumda makul hizmetler için öngörülen kıyafetlerle ilgili olarak da başörtüsü tercihi ile ilgili bir engelleme olmaksızın bayanların kamusal misyonlarını ifa etmesi sağlanacaktır.”

“BİZ KENDİ TEKLİFİMİZİ VERECEĞİZ’ DEDİK VE ÜZERİNDE KONUŞTUĞUMUZ TEKLİFİ VERDİK”

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan önerge hakkında şunları söyledi:

* “Cumhuriyet Halk Partisi bu sıkıntıyı ve Anayasa değişikliğine yanaşamaz, yanaşmamalı diye düşünüldü. ‘Bu sıkıntıyı zinhar Cumhuriyet Halk Partisi’nin dışında tutmalıyız.’ Bu türlü bir niyet, beklenti, istek var. Bunu söylerken de bir münasebet uyduruldu: ‘Anayasa’ya koyalım ki yarın bir gün diğer bir iktidar gelirse o değiştirmesin.’ Aslında bu Anayasa’da var.

* Uygulamadan kaynaklanan nedenlerden ötürü Anayasa Mahkemesi yanlış kararlar vermiştir, siyaset bunu kendi anlayışına nazaran yorumlamıştır. Bunlar uygulamadan kaynaklı sorunlar. Basın özgürlüğü konusunu nasıl yanlış uyguluyorlarsa, niyet özgürlüğü sıkıntısı nasıl yanlış uygulanıyorsa, kılık kıyafet hakkı da hâkim siyaset kültürünün yanlış uygulamasıyla geçmiş devirde bu türlü yapılmış. Bugün bu türlü bir sorun yok, bugün Anayasa buna pürüz değil.

* Tekrar de bu tasa giderilecekse biz dedik ki, ‘evet, o vakit bu mevzuda gerçek manada teminat sağlayacak noktada biz UYGUN Parti’yle Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendi değişiklik teklifimizi verir, Anayasa seviyesinde çözülmesi dilek ediliyorsa bu garantiyi de bu rahatsızlığı hissedenler garanti altında olsunlar diye, yoksa bunu siyaseten istismar etmek isteyenlerle bizim bir sorunumuz, onlarla vakit kaybedecek halimiz yok. O istismar niyetinin tekrar de sıkıntıyı çözmemek üzere kurgulandığını biliyoruz fakat vatandaşlarımız için bu problem Anayasa’da yazılacaksa evet biz kendi teklifimizi vereceğiz’ dedik ve üzerinde konuştuğumuz teklifi verdik.”

“BAŞÖRTÜ PROBLEMİNİ BİR İSTİSMAR ALANI OLARAK GÖRÜLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta ise önerge hakkında şunları kaydetti:

* “Başörtü problemini bir istismar alanı olarak görülmesini istemiyoruz. Geniş bir mutabakatla geçmesini son derece dilek ediyoruz. Başörtüsü problemi aslında kapanmış bir yaradır. Bu türlü bir hususa sırtımızı dönme imkânımız yok. AKP mevzuyu bir Anayasa çerçevesinde ele alıyor. İktidar 20 yıldır yönetiyor. Öncesinde değişiklik yapmayıp sorunun Anayasa değişikliğine getirilmesi cumhurbaşkanını tabiriyle gollük pas olarak görülüyor. Küçük bir değişiklikle dayanak vermek istiyoruz. Bu sorunun artık Türkiye’nin gündeminden sonsuza dek çıkmasını istek ediyoruz. Bu sorunun artık siyasetin gündeminden de çıksın siyasetçilerde artık bu ayıpla toplumun karşısına çıkmasın. ‘Dini inançları gereği başını örten’ tabiri kullanması durumunda birilerine kıymetlendirme hakkı tanınacak. Şu nedenle yahut bu nedenle başını örtmesi yahut örtmemesi değil mi bizim maksadımız?” ANKA

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu