GüncelGündem

CHP’li Çakırözer’den ‘Katar Tezkeresi’ne tepki: Ülkenin gündemi geçim derdi iken asker tezkeresinin aciliyeti nedir?

Paylaş:

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda, 2022 FİFA Dünya Kupası için Katar’a asker gönderilmesine ilişkin olarak, “Bugün de askerlerimizi yurt dışına gönderecek bir tezkereyi görüşüyoruz. Peki ülkenin gündemi geçim derdi iken asker tezkeresinin aciliyeti nedir? Tezkerede deniyor ki, ‘Stratejik ilişkimiz var’. Katar’la hangi stratejik ilişki? Çıkın anlatın. Sizin ‘stratejik’ten anladığınız, iki ülke arasındaki ilişki değil. Katar ile saray arasındaki ilişki stratejik” dedi.

Katar’da yapılacak 2022 FIFA Dünya Kupası için bu ülkeye asker gönderilmesine ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulu’nda bugün AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, tezkereye ilişkin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ülkenin gündemi geçim derdi iken asker tezkeresinin aciliyeti nedir?”

“Bugün de askerlerimizi yurt dışına gönderecek bir tezkereyi görüşüyoruz. Peki ülkenin gündemi geçim derdi iken asker tezkeresinin aciliyeti nedir? Yani vatanımızı, can güvenliğimizi hedef alan çok acil bir tehdit mi var? Yok. Ya ne var? Dünya Futbol Şampiyonası var. Tamam, güzel. Müthiş bir organizasyon. Ama biz, ev sahibi miyiz ki askerimizi seferber ediyoruz? Yok, hayır. Ya da milli takımımız oraya gidiyor da futbolcularımızı, taraftarlarımızı korumak gibi gerçekten hayati önceliğimiz mi var? Hayır. Peki o zaman nedir bu telaşe? Çünkü Katar’da dünya kupası başlayacakmış.

Daha birkaç ay önce, üç binin üzerinde çevik kuvvet ve özel harekat polisimizin Katar’a aynı amaçla gönderilmesini görüştük. O zaman da ‘yanlış’ dedik. ‘Oraya gidecek polisimizin saçının teline zarar gelirse bunun hesabını nasıl vereceksiniz’ dedik. Dinlemediniz, gönderdiniz? Şimdi oradalar. Peki şimdi nereden çıktı bu asker gönderme planı? Niye o zaman bundan hiç bahsetmediniz.

Demek ki ortada polisimizin de yetemeyeceği bir güvenlik sorunu ar. Onun için acil asker isteniyor. O zaman şu soruya yanıt verin? Binlerce polis ve askerimizle Katar’daki şampiyonayı koruyarak hangi âli menfaatimizi koruyacağız? Askerimiz ve polisimiz; limanlar, havaalanları, statlar, oteller, takımlar, taraftarların korunmasında, yani güvenliğin her boyutunda ana sorumluluğu üstleniyor. Bu sorumluluk büyük riskler içeriyor.

Öncelikle bu tür uluslararası organizasyonlar olağanüstü güvenlik riski taşır. Terör örgütleri, kendilerini göstermek için fırsat görür. Zaten yazmışsınız buraya, ‘Başta terörizm tehdidine karşı göndereceğiz’ diye. İkinci olarak, Katar’ın bölgede uyguladığı politikaların getirdiği riskleri de üstelenmek zorunda kalıyoruz.

“Riski neden bizim polisimizin, askerimizin omzuna yüklüyorsunuz?”

Başta Suriye olmak üzere birçok bölge ülkesinde rejim değişikliği hedefleyenlere, buradaki saray iktidarı ile birlikte akla gelebilecek her türlü desteği veren bir ülke var karşımızda. Bu maceracı politikaların riskini neden bizim polisimizin, askerimizin omzuna yüklüyorsunuz? Soruyoruz.

Biz, ülkemizin Katar ile de diğer ülkelerle de en iyi, en ileri ilişkiler içinde olmasından yanayız. Ama bunun olmazsa olmazı, ulusal çıkarlarımız ve ulusal onurumuzun korunması olmasıdır. Peki Katar ile durum böyle mi? Tezkerede deniyor ki ‘Stratejik ilişkimiz var’. Katar’la hangi stratejik ilişki? Çıkın anlatın. Sizin ‘stratejik’ten anladığınız, iki ülke arasındaki ilişki değil. Katar ile saray arasındaki ilişki stratejik.” (ANKA) 

TIKLAYIN: Katar tezkeresi TBMM’den geçti: TSK, ‘Dünya Kupası Kalkan Harekatı’ kapsamında 6 ay süre ile görevlendirilecek

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu