GüncelGündem

Zambiya Dışişleri Bakanı Haimbe, krizlerin en kısa sürede sonlandırılması gerektiğini söyledi

Paylaş:

ANKARA (AA) – Haimbe, Türkiye ile Zambiya arasındaki ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Zambiya arasındaki ilişkilerin güçlü olduğunu vurgulayan Haimbe, 10 yılı aşkın süredir diplomatik ilişkileri sürdürdüklerini dile getirdi.

Haimbe, Zambiya’daki yönetimin Türkiye ile ilişkileri derinleştirmek ve bağları güçlendirmek istediğini belirterek, “Sadece ekonomik ve ticaret faaliyetleri kapsamında değil, ortak fikirleri paylaşan insanlar olarak kültürel perspektiften de. Bu nedenle iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinde olası işbirliği alanlarından birinin ticaret ve yatırım olduğundan bahsettiklerini anlatan Haimbe, ülkesinin Afrika’nın güneyinde coğrafi olarak stratejik bir konumda olduğuna dikkati çekti.

Haimbe, toplamda 300 milyon nüfusa sahip 8 ülkeyle bağlantılı olduklarını dile getirerek, bunun, Türkiye’deki iş sektörü için büyük bir piyasa olabileceğini ifade etti.

Bu kapsamda iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilebileceğini kaydeden Haimbe, Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle yakında Türkiye’ye resmi ziyarette bulunabileceğini ve bunun iki ülkenin dostluğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Zambiya, BMGK reformu üzerinde çalışıyor

Haimbe, Zambiya’nın Birleşmiş Milletler reformunu istişare etmek için görevlendirilen C-10 (10’lu Komite) grubunun parçası olduğunu bildirerek, “Bu yıl düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi’nde de bu tür girişimlerin, kıta olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) kalıcı üye olana kadar devam etmesi gerektiği konusunda anlaşıldı.” diye konuştu.

Çeşitli ve benzer düşüncedeki Afrika ülkelerinden destek aldıklarını belirten Haimbe, Türkiye’nin de gelecek BMGK geçici üyelerinin seçim sürecinde aday olması halinde bu durumun Zambiya açısından önemli olacağını dile getirdi.

“Krizler en kısa sürede sona ermeli”

Zambiya’nın Gazze konusundaki tutumunun Cumhurbaşkanı Hichilema tarafından birçok kez dile getirildiğine işaret eden Haimbe, herhangi bir krizin herkesi istikrarsızlaştırdığını vurguladı.

Haimbe, halihazırda Afrika’da birkaç ülkede kriz olduğuna, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ve Gazze’deki krizin devam ettiğine değinerek, “Bu krizlerin, insani açıdan ve hepimiz için en kısa sürede sonlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Herhangi bir kriz hepimizi etkiliyor.” dedi.

Devlet dışı aktörlerin ülkeleri istikrarsızlaştırdığına ve bunun halkın çıkarına olmadığını ifade eden Haimbe, “Hepimizin çıkarlarımız için istikrarsızlaştırıcı rol oynayan devlet dışı aktörlere karşı sesimizi yükseltmemiz gerek. Küresel olarak bu isyanları durdurmanın, faaliyetlerini sona erdirmenin ve yapılması gerekenin anlaşılmasının yollarını araştırmamız gerek.” şeklinde konuştu.

Zambiya Dışişleri Bakanı’ndan ülkesine davet

Türk halkını Zambiya’ya ziyarete davet eden Haimbe, sıcakkanlı ve barışçıl insanlar olduklarını söyledi.

Harika doğal kaynakları olduğunu ve insanların Zambiya’da doğayla iç içe olabileceğini kaydeden Haimbe, iş dünyasının da yatırım yapabileceğini ve iki ülke için de fayda sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Tuğba Altun

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu