AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

CHP’li Gürer: Elektrik ucuzlamadı, kamu malları satıldı, geliri yok edildi

Paylaş:

CHP’li Gürer: Elektrik ucuzlamadı, kamu malları satıldı, geliri yok edildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de elektrik üretim ve dağıtımı ile her geçen ay kabararak gelen elektrik faturalarını gündeme taşıdı.

Özelleştirmenin ardından geçen 20 yıldan sonra gelinen noktayı da özetleyen Gürer, şöyle konuştu:

* Elektrik ucuzlamadı, kamu malları satıldı, gelirleri yok edildi, faturalar kabardı, son üç yılda yüzde 100’den fazla elektriğe zam geldi. Elektrik faturalarının güvence bedelleri dahi nakde çevrildi ve vatandaş elektrik kullanmakta tedirginlik yaşar duruma geldi.

* Çoğu iş yerinde kış koşullarında hava kararmak üzereyken dahi ne yazık ki evde de, iş yerinde de artık eller elektrik düğmesine gitmeye korkuyor çünkü faturalar o kadar kabarık geliyor ki vatandaş ne yapacağını bu konuda şaşırmış durumda.

Elektrik arzında yaşanan sorunların farklı bölgelerde devam ettiğine değinen Gürer, elektrik faturalarının bir an önce vergisinin ve fonlarının düşürülüp bir iyileştirme sağlanması gerektiğini belirtti.

“ENERJİ BAKANI’NIN VERDİĞİ RAKAMLAR TÜİK’İN VERDİĞİ RAKAMLARA BENZİYOR”

TBMM’deki konuşmasında sokak lambalarının sabahları 30 dakika erken, akşamları 15 dakika geç söndürülmesi için Bakanlıktan şirketlere gönderilen talimata değinen ve sokakların karanlığa teslim edildiğini söyleyen Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın, sabit saat uygulamasını savunurken ‘tasarruftan’ bahsetmesini eleştirdi.

Gürer, şunları belirtti:

* Bakan, tasarruftan bahsediyor ve rakamlar veriyor. Bakanın rakamlarına baktığınız zaman TÜİK’in verdiği rakamlara benziyor çünkü şu anda çocuklar erken saatte kalktığı için hanelerde mecbur elektrik lambaları yakılmak zorunda, hanelerin giderleri artıyor. Buna da bir çözüm üretmişler, şirketlere yazı göndermişler,

* ‘Otuz dakika önce sokak lambalarını söndürün, on beş dakika da akşamları geç yakın.’ diyorlar. Böylece sokakları da karanlığa terk ediyorlar, buralarda da olumsuzlukların yaşanma olasılığı var.

“SABİT SAAT UYGULAMASI ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİNİ BOZDU”

Yaz-kış uygulamasının mutlak suretle sağlanması gerektiğine vurgu yapan Gürer, “Çünkü çocukların da psikolojisi bozuldu. Karanlıkta okul yoluna çıkıyorlar“ dedi.

“SULAMA SUYU ELEKTRİK FATURASI KABARDI”

Gürer konuşmasında sulama suyu faturalarında artış ve kayıp kaçakların vatandaşa ‘yüklenmesine’ de değindi. Gürer, şu ifadeleri kullandı:

* Sulama suyunun elektrik faturaları özellikle kuraklık ve yaz dönemlerinde o kadar kabarıyor ki çiftçiler neredeyse tarladaki ürünlerinin tutarı kadar elektrik faturası ödemek zorunda kalıyorlar. Bunun da yarattığı ciddi bir mağduriyet var.

* Keza kayıp kaçaklarla ilgili bedeli, kamudayken kamu karşılıyordu, özelleştikten sonra firmalar, şirketler bunu karşılamadı. Ne oldu? Adalet ve Kalkınma Partisi bir çözüm üretti, kayıp kaçak bedelini de vatandaştan almayla ilgili bir düzenleme yaptı, onu da vatandaştan alır hale geldi ve şirketlerin bu konuda fedakarlık yapması yerine vatandaştan gene fedakarlık beklendi ve süreç öyle devam ediyor.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

· Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

· Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

· Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

· Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

· Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu