Ekonomi

Çiftçiler: Süt krizinin sorumluları artık panikte

Paylaş:

Adana Çiftçiler Birliği Lideri Keyifli Gerçek, “Sütte kriz beklentimiz maalesef beklediğimizden süratli bir halde gerçeğe dönüştü. Makus gidişatın sorumlusu olanlar artık panik halinde özgür piyasaya müdahale etme telaşı içinde” dedi.

Adana Çiftçiler Birliği Lideri Keyifli Yanlışsız, sütte kriz beklentilerinin, iddia edilenden süratli bir halde gerçeğe dönüştüğünü kaydetti Aylardır maliyetin çok yüksek olduğunu, ineklerin kesite gittiğini, yakında süt tedarikinde meseleler başlayacağını her ortamda gündeme getirdiklerini kaydeden Gerçek, “Buna karşın besin enflasyonu telaşıyla çiğ süt fiyatları maliyetin altında satılmaya devam ederse yakında süt bulmakta fabrikaların zorlanacağını lisana getirmemize karşın kelamımız dinlenmedi”dedi.

Başkan Memnun Gerçek SÖZCÜ’ye şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

  • Sadece Bakanlık tarafından verilen süt primi 15 Mayıs’tan itibaren 20 kuruştan 50 kuruşa yükseltildi fakat bu artış da tek başına üretimin devamı için yetersiz kaldığından inek kısımları hızlandı ve şu anda süt sanayicisi tedarikte zorlanınca fiyatları arttırarak USK’yı devre dışı bıraktı ve fabrikalar işleyecek süt bulma telaşına girdi.

“USK ÜRETİCİYİ ŞAD EDECEK BİR FİYAT AÇIKLANMALI” 

  • Süt gereksinimini karşılamak için fabrikalar fiyat arttırarak üreticilerle mutabakata çalışmaktadır. Devre dışı kalan ve hür piyasada fiyatın USK beklentilerinin üzerine çıkmasıyla ivedilikle toplantı daveti yapan USK’nın şu anda yapacağı tek şey, piyasada oluşan fiyatları ve üreticinin maliyetini dikkate alarak soğutma ve toplama bedeli hariç olarak üreticiyi şad edecek bir fiyat açıklamaktır.

“TELAŞ İÇİNDELER” 

  • 7.50 TL fiyatı ve üreticiye verilen uygun finansman kaidelerini kâfi görerek, üreticinin kazandığını savunan ve bölümdeki bu makus gidişatın sorumlusu olanlar artık panik halinde özgür piyasaya müdahale etme telaşı içindedir.

“YOK SATAN ESERİN FİYATI ENGELLENEMEZ”

  • Unutulmamalıdır ki, piyasada arz eksiği olan ve yok satan bir eserin fiyatı engellenemez. Bizi aylardır dinlemeyen, süt krizi geliyor sözlerimizi ortalığı karıştırma olarak görerek buna fırsat verenlerin artık kusurdan dönerken üretici yansısını de hesaba katarak yanlışsız fiyat belirlemesi ve piyasada oluşan fiyatların altında kalmayacak bir fiyat ilan etmesini bekliyoruz.
  • Yanlışın neresinden dönersek kardır lakin tekrar geç kalmamak gerekir.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu