Ekonomi

Dallas’ın “dijital haritası”nda Türk imzası

Paylaş:

ANKARA (AA) – Ankageo Genel Müdürü Hüseyin Kurşun, AA muhabirine, Dallas’ın dijital haritasındaki Türk imzasına ilişkin bilgi verdi.

Firmalarının 2009’da kurularak Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yıldız Teknoparkı’nda harita tabanlı iş yönetim yazılımları, mobil haritalama, yapay zeka, dijital ikiz ve akıllı şehirler üzerine faaliyet gösterdiğini belirten Kurşun, Türkiye’de birçok kamu kurum ve kuruluşu ile özel sektöre hizmet verdiklerini söyledi.

Kurşun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü için Türkiye’nin 100 bin kilometrelik kara yolu ağını mobil haritalama ve yapay zeka teknolojileri kullanarak dijital ortama taşıdıklarını, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) da okullara ilişkin bilgilerin yer aldığı MEB Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi’ni kurduklarını bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı için sanayi bölgelerine ilişkin Mekansal Yönetim ve Dijitalleştirme Projesi’ni (MEYDİP) geliştirdiklerini aktaran Kurşun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Coğrafi Bilgi Sistemi Portalı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Trafik Güvenliği Analiz Platformunu (TGAP) da kurduklarını dile getirdi.

“Dallas sokaklarının 3 boyutlu görüntüsünü çektik”

Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra yurt dışında da birçok ülkeye yapay zeka tabanlı yazılımların satışını yaptıklarını belirten Kurşun, ABD’nin Teksas eyaleti Dallas şehrinin yollarını Mobil Haritalama Sistemi Projesi kullanarak, dijital ortama aktardıklarını anlattı.

Kurşun, Dallas’ta özel firma tarafından yapılan fiber optik kablo ağının döşenmesi amacıyla yaklaşık 2 yıl önce başladıkları projeyi faz faz yaptıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında Dallas’ın panoramik ve havadan görüntülerini aldık, geliştirdiğimiz sistemle verisini toplayıp kendi yazılımlarımızla işledik ve yol envanterini oluşturduk. Yapay zeka kullanarak Dallas sokaklarının her 5 metrede bir panoramik ve 3 boyutlu görüntüsünü çektik. Saniyede 2 milyon nokta bulutu toplayarak sahayı dijital ortama taşıdık. Böylece yolun üç boyutlu modelini çıkardık. Hazırladığımız mobil haritalamayla fiber kablo ağı projelerini tasarladık. Geliştirdiğimiz Mobil Haritalama Sistemi ve yazılımıyla Dallas’ta fiber optik kablo ağının projeleri yapılıyor.”

Kurşun, Azerbaycan İçişleri Bakanlığı için de mobil haritalama yazılımı, mobil haritalama sistem cihazı ve servis satışı yaptıklarını, en büyük işlerini bu ülkeyle gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Ayrıca, Katar Ulaştırma Bakanlığına mobil haritalama hizmeti, Suudi Arabistan General Authority for Survey and Geospatial kurumuna mobil haritalama yazılımı geliştirdiklerini dile getiren Kurşun, Kanada, Hollanda, Malezya ve Hindistan’a da mobil haritalama yazılımı sattıklarını sözlerine ekledi.

Muhabir: Arife Yıldız Ünal

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu