Danimarka’da Hükümet Krizi!

Danimarka’da Hükümet Krizi!
Danimarka’da Hükümet Krizi!

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen dün gece hükümeti olağanüstü toplayarak gece yarısına kadar süren Bakanlar Kurulu toplantısı yaptı.

Danimarka’da iktidardaki Liberel Parti hükümetine dışardan destek veren Muhafazakar Halk Parti’sinin, Çevre ve Gıda Bakanı Eva Kjer Hansen için güvensizlik bildirmesi üzerine hükümet krizi patlak verdi.

Krizin patlak vermesinin ardından Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen dün gece hükümeti olağanüstü toplayarak gece yarısına kadar süren Bakanlar Kurulu toplantısı yaptı. Başbakan Lars Lokke Rasmussen bakanlar kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapmadı. Muhafazakar Halk Partisi, Çevre ve Gıda Bakanı’nı parlamentoyu dikkate almamakla suçlarken, güvensizlik bildirilen bakanın bu sabah bakanlığa gelerek görevine devam ettiği görüldü.

Politik analizciler, Başbakan Lars Lokke Rasmussen’in Hükümeti dışardan destekleyen Muhafazakar Halk Partisi’nin bakan hakkında güvensizlik bildirmesini dikkate almaması durumunda, krizin parlamentoda güven oylamasına yol açacağı, bunun da yeni bir parlamento seçimine gidilmesine neden olabileceğini belirtiyor.

ilgili haberler