Ekonomi

“Değirmen Gitmiş Çakıldağını Arıyoruz”

Paylaş:

Fatih Karahan, 3 Şubat’ta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlık koltuğuna oturmasının üzerinden yalnızca 5 gün geçmişti ki; yılın ilk “Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı” nı yapıyordu.

8 Şubat’ta düzenlenen bu basın toplantısında, görevden alınan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Hafize Gaye Erkan’ın yerine atanan Karahan’ın açıklamaları, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in makro hedefleri çerçevesi içinde kaldı.

Dolayısıyla da üzerinde konuşulacak çok fazla bir konu yoktu.

Karahan ile birlikte basının karşısına çıkan Merkez Bankası Yardımcıları Hatice Karahan ve Osman Cevdet Akçay, kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

Toplantıda gelen “Yıl sonu enflasyon hedefi neden yüzde 38 değil de yüzde 36 olarak belirlendi? sorusuna yanıt veren Akçay, “Açmayın kutuyu, söyletmeyin kötüyü” demedi, Erkan’ın uyguladığı ekonomektrik modeli yerden yere vurdu.

Şöyle ki:

Bizim şu an içinde çalıştığımız sistemde; ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti mevduat faizi linki kopmuş, politika faizi enflasyon linki kopmuş, faiz kur linki kopmuş durumda. 7 aydır kopan linkleri tekrar ihdas ediyoruz. Bu bağlar tekrar ihdas edilecek. Veriler birikecek. Alan verileri kullanacaksınız, modelleme yapacaksınız. Oradan da 36’dan 38’e çıkma ihtiyacı duyacaksınız, çok zor. Modelleme bilen arkadaşlar beni çok iyi anlayacaktır ki bu çok zor ve hatta imkânsıza yakın.”

Akçay, “İddialı ama erişilebilir bir hedef. Enflasyonu aşağı indirmekte ve enflasyon beklentilerini düzeltmekte iddiasız ve rahat ulaşılır bir hedeften çok daha iyidir. Yaptığımız şeyin doğruluğuna fena halde inanıyoruz” diye de devam etti.

Erkan, 2023 sonu enflasyon tahminini yüzde 58’den Orta Vadeli Program (OVP) ile uyumlu şekilde yüzde 65’e, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini ise yüzde 33’ten yüzde 36’ya yükseltilmişti.

Akçay’ın, Erkan’ın izlediği MB politikasını “hatlar koptu” diye eleştirirken, enflasyon hedeflemesine sadık kalması malum kritik soruyu getirdi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski Başkanlarından Prof.Dr. Ali İhsan Karacan, Akçay’ın sözlerinin geniş bir değerlendirmesini yapıyor.

Bunlardan önemli bir kısım dün T24 haber sitesindeki köşesinde yer aldı. Benimle paylaştığı konu Merkez Bankası bankacılığının A-B-C’si…

* Temel yaklaşımında bir başka sorun var. Akademisyenler “modelleme” meselesine fazla önem verip sanki en önemli konuymuş gibi düşünüyorlar.
Ekonometrik bir çalışma yapıyorsan bir model kurar ve verileri test edersin.
Ama TCMB sistemini ve politikalarını yönetmek, modellemeden çok daha fazla bir şeydir.
* Stratejik yönetimde şöyle bir ilke vardır: Temel stratejide yanlışlık yaparsan taktik eylemlerle bu hatayı kolay gideremezsin ya da düzeltemezsin.
Ülkenin temel yönetim politikası ve makroekonomik politikasını stratejiye benzetirsek, TCMB’nin bunlardan kaynaklanan temel hataları düzeltme şansı zaten pek yok. Enflasyon oranı yüzde 36 mı olmuş, yüzde 38 mi bunlar marjinal konular. Enflasyon oranı ve faiz tek rakamlı ya da biraz üzerinde olsa 2 puan önemli olabilir. Ama merkez bankalarının temel politika aracı politika faizi gibi görünse de bu TCMB için geçerli mi emin değilim.

*TCMB’nin birincil sorunu para politikası değil. Birincil sorunu “kurumsal yönetim” ve “Türkiye’nin makro yönetim” sorunu. Demek ki bu iki konu çözülmedikçe işler hayal edildiği, istenildiği, beklenildiği gibi gitmez. Değirmen gitmiş çakıldağını arıyoruz. Politika faizi yarım puan artsa ne olur artmasa ne olur.

* Model; belirli varsayımlar ve kabuller yaparak ekonomik olgular arasındaki ilişkilerin niteliğini ve yönünü belirlemeye çalışmak amacıyla kurulan bir matematiksel/istatistiksel denklemdir. Bu denklem ile veriler kullanılarak ilişkinin nitelik ve yönü test edilerek katsayılar belirlenir ve bu kaysayılar yorumlanmaya çalışılır. Ekonometrik modelleme ile yapılan araştırmalar Merkez Bankası’nın karar almasına yardımcı olur.
* Modellemeyi yani ekonometrik modeli kullanarak çalışmaları akademiyenler, araştırmacılar vs. yapar. Merkez Bankalarının da araştırma departmanlarında çalışan uzmanlar ekonometrik-matematiksel modeller kullanarak araştırma yaparlar. Banka dışında olanlarca yapılan çalışmalar da bilgi kaynağıdırlar. Bu araştırmalar sadece bilgi dökümanıdırlar.
* MB da karar alma sürecinde matematiksel model kurularak banka içinde veya dışında yapılmış ve yayımlanmış olan (makale, tez, kitap bes) çeşitli çalışmaların bulgularından yaralanabilirler. O kadar!.. Başkanın kamuoyu ile paylaşacağı bir şey değildir. MB başkanları ‘Şu akademik nitelikli çalışmalardan yararlanıp karar aldık’ demezler.

* Merkez bankası başkanı modelleme yapan bir ekonometrist değildir. Ekonometrist çalıştıran bir yöneticidir diye söze başlarız.

ÇEKİ DÜZEN VERİLMİŞ HAL BU MU?

Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın Ocak 2014’te politika faizini 5.5 puan artırarak yüzde 10’a yükseltmesiyle faiz karşıtı söylemini sertleştirmişti.
Ardından yapılan faiz indirimlerini yeterli bulmayan Erdoğan, 10 Mart 2015’te yüksek faizi “vatana ihanet” olarak nitelendirdiğinde, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TCMB Başkanı da son 5 yıllık görev süresini tamamlayan Erdem Başçı’ydı.

Babacan ve Başçı’ya o günlerde “Kendinize çeki düzen verin” diye seslenen Erdoğan, son 8 yılda 6 Merkez Bankası başkanı, 6 Hazine ve Maliye Bakanı atama kararına imza atı.

Toplam 12 yıl partisinde ekonominin kaptan köşkünde oturan Babacan 2019 yılında AKP’den ayrılıp DEVA Partisi’ni kurdu.

2023’de kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi’nde Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Cevdet Yılmaz, “kesintisiz faiz fırtınası” başladığı 2015 yılında Babacan’ın yerine atanmıştı.

Mehmet Şimşek de AKP iktidarının ekonomi yönetiminde yeni bir isim değil. 2007-2009 yılları arasında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanıydı. 2009- 2015 yılları arasında sürdürdüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine 2023 seçimleri sonrası geri döndü.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu