GüncelGündem

Tuhafı Normalleştirme Başarısı: Sisi Gelmedi Erdoğan Gidiyor

Paylaş:

Tabii ki rastlantı ama ziyaretin 14 Şubat Sevgililer Günü’ne denk gelmesi her türden esprinin türetilmesine gayet uygun. İki ülke İlişkileri AKP Genel Başkanı tarafından bozulmadan önce de pek “sevgililiğe” benzer değildi ama mesafeli de olsa karşılıklı çıkarın gözetildiği istikrarlı bir ilişki vardı.

Şimdi “Sevgililer Günü”nde AKP Genel Başkanı “değerler politikası” adı altında içişlerine karışarak ilişkileri kopardığı Mısır’a, Sisi ile barışmak amacıyla gidiyor. Daha önce Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar’da Sisi ile ayaküstü yaptığı tokalaşmayı Türk medyasına açıklarken, ilişkileri bozan başkasıymış da düzeltmeye çalışıyormuş gibi konuşması unutulur gibi değildi genel başkanın. Bozan da yapan da o. Ülkenin yeni “idare tarzı” bu artık, malum.

Tuhaf olanın normalleştirilmesi konusunda iktidarın, yandaş medyanın da yardımıyla tabii, dünyada bir eşi benzeri daha yoktur herhalde. Mısır’la başlatılan bu diyaloğun aslında bir skandal olduğu ustalıkla gizleniyor, her şey normal seyrinde gidiyormuş gibi gösteriliyor. Oysa hiç de öyle değil. En az Türkiye’nin Mısır’a olduğu kadar Mısır’ın da Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu bilmesine rağmen Sisi ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda ağırdan alıyor, takındığı tavırlarla barışmaya istekli tarafın AKP Genel Başkanı olduğunu ustaca sergilemiş oluyor.

Hatırlayalım; iki yıl önce Mısır, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine ilişkin görüşülmesi için 12 maddelik bir koşullar listesi sunmuştu. Bunların arasında Mısır hükümeti karşıtı Müslüman Kardeşler’in mensuplarının sınır dışı edilmesi, televizyonlarına yasak getirilmesi idi. Türkiye’nin en azından bu iki şartı kabul ettiği biliniyor. Müslüman Kardeşler destekli devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yüzünden Mısır’la ipleri koparan Erdoğan, ilişkiler düzelsin diye Müslüman Kardeşler’in yayın organlarına Türkiye’de yasak getiriyor.

Buna rağmen Mısır’ın tavrında bir değişiklik var mı? Hayır. Sisi’nin ilkeli, kafasına göre davranmayan biri olduğunu anlamamıza yarayan bazı gelişmeleri anımsatalım. Daha önce de yazmıştım. Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi’nin geçtiğimiz yıl 28 Temmuz’da Türkiye’ye gelmesi bekleniyordu. İki ülkenin diplomatik ilişkileri büyükelçilik düzeyine çıkarmasının ardından böyle bir ziyaretin yapılması ilişkilerin yeniden kurulmasında zirve noktası olacaktı.

Ancak, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara’ya geleceğini açıkladığı Sisi’nin, Mısırlı bir diplomatik kaynağa göre, Rusya-Afrika Zirvesi’nin yapıldığı Rusya’nın St. Petersburg kentine gittiği ortaya çıkmıştı. Yani Sisi, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine Ankara kadar heyecanla yaklaşmadığını bu yolla da göstermişti.

Ancak, Ankara’ya gelmemesinin nedeni sadece zirve olamazdı. Aslında Sisi, ilk ziyareti yapan olmak istemiyor. Halk tv portalda 28Temmuz 2023’de yazdığım yazıda şunu vurgulamıştım: “Sisi gelmedi çünkü ilk ziyareti yapan olmak istemiyordu. Bunu ben değil Mısır’ın Türkiye meseleleri konusunda önde gelen uzmanlarından Bashir Abdel-Fattah (Beşir Abdülfettah) söylüyor. Russian Today’a (RT) yakın bir tarihte yaptığı açıklamada Abdülfettah, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah El-Sisi’nin Ankara’yı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Kahire’yi ziyaret olasıklarının dışlanmadığını belirterek, ilk ziyaretin Türkiye cumhurbaşkanından beklendiğini açıkça vurgulamıştı”.

Böyle yazmışım.

İki ülke arasındaki ilişki düzelsin elbette. İlk adımı kimin attığının da bir önemi yok aslında. Ama olanı tamamen farklı yansıtıp milletle alay etmenin anlamı yok. Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın lafını ettiği, belediye başkanlığı seçimlerinde kötü örnek olarak gösterdiği Sisi’nin yanına gidiyor. Neden? Sisi gelmedi de ondan.

Beşir Abdülfettah’ın doğru söylediği şimdi kanıtlanmış olmadı mı sizce de? Sisi ilişkiyi bozanın ayağına gelmek istememiştir, bu kadar basit.

Olan biten normalmiş gibi yazıp anlatmazlar mı bir de.

Delirmek işten değil.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu